Pierwsza refleksja, jaka ciśnie mi się na usta – książka, która poszerza intelektualne horyzonty. Pobudza do krytycznego myślenia na różnorodne tematy – od „leczenia duszy skalpelem” poprzez globalne ocieplenie, do tajemnic podniecenia u kobiet. Co jest jeszcze większą zaletą – przystępność, a wręcz niezwykła lekkość języka, z jaką autor przeprowadza Czytelnika przez tematy niekiedy dość trudne, nie stroniąc przy tym od ciekawostek z dziedzin nauk medycznych, społecznych, ale i humanistycznych. Kolejny plus – konkretność – strukturę książki tworzą często bardzo przyziemne przykłady. Terminy specjalistyczne są często wyjaśniane tak, że osoba bez wykształcenia medycznego czy psychologicznego może bez problemu podążać za tokiem myśli autora – kolejny plus!
Niektóre z poruszonych tematów są bardzo kontrowersyjne i prowokują do dyskusji, np. „genetyka a poglądy polityczne”, „czy skalpelem można leczyć duszę” itd. Jeden z rozdziałów dotyczy tematu niedawno szeroko dyskutowanego w mediach – dopalaczy. Autor przytacza ten problem, jako przykład „histerii społecznej” – nawet pamiętając o setkach zatruć „Mocarzem” skala problemu w szerszej perspektywie odbiega od tych powodowanych choćby alkoholem. Jednak podejście autora do tego, jak innych tematów może prowokować dyskusje, co za tym idzie – aktywizacja do myślenia.
Książka składa się z 2 części: 1. Komentarze oraz 2. Rozmowy. Pierwsza z nich składa się z 25 rozdziałów o różnej obszerności treściowej jak i przestrzennej (liczba stron poświęconych na dany temat). Drugą z nich stanowią rozmowy, to zbiór ośmiu tematycznych wywiadów przeprowadzanych z profesorem przez różne osoby. Tytuły zapowiadają ich treść, np. „Mózg i jego możliwości”, „Dobra starość to umiejętność wykorzystywania doświadczenia”, „Neurobiologia, polityka i perspektywy człowieczeństwa”.
Jeśli ktoś z Was nie miał jeszcze w ręce żadnego dzieła autorstwa tego autora, prof. Jerzego Vetulaniego – jest to zupełnie wyjątkowa postać nie tylko w polskich, ale i światowych kręgach naukowych – profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, naukowiec szerokich horyzontów – „autor wielu ważnych odkryć z zakresu psychofarmakologii oraz ponad dwustu prac badawczych o międzynarodowym zasięgu”. Podsumowując – co jest celem książki? Bynajmniej nie jest nim jednoznaczna odpowiedź na fundamentalne pytania na temat świata, ale propozycja perspektyw spojrzenia na wiele spraw, które prowadzą do jego lepszego rozumienia.
Polecam tę książkę osobom, które pragną zgłębić swoja wiedzę na ciekawe, ale też często trudne tematy bez przedzierania się przez gęstwinę abstrakcyjnych pojęć i natłok specjalistycznej terminologii. Dzięki tej lekturze można przekonać się, że poznawanie świata to przede wszystkim ciekawość, trochę dystansu i krytycznego myślenia oraz obserwacja, ale szczególnym atutem jest jednak naukowe podejście do wielu spraw. Można też „zaopatrzyć się” w mnóstwo ciekawostek ze świata nauki.
Informacje o książce:
Tytuł: Piękno Neurobiologii
Tytuł oryginału: Piękno Neurobiologii
Autor: Jerzy Vetulani
ISBN: 9788373545212
Wydawca: Homini
Rok: 2014