Prawdziwe historie

Parabellum. Tom 2. Horyzont zdarzeń – Remigiusz Mróz

Recenzja książki Parabellum. Horyzont zdarzeń

Parabellum. Horyzont zdarzeń
Remigiusz Mróz

Po przeczytaniu pierwszego tomu serii Parabellum autorstwa Remigiusza Mroza z nadzieją wyczekiwałem kolejnych części. Kiedy otrzymałem drugi tom „Horyzont zdarzeń” znów wyczekiwałem na pełną napięcia fabułę okraszoną zaskakującymi zwrotami akcji.

Podobnie jak w pierwszej części powieść Remigiusza Mroza na pierwszy plan wysuwają się losy dwóch braci Zaniewskich: Stanisława i Bronisława, z którymi czytelnik rozstał się kolejno w Rawiczu, z którego Stanisław i Maria muszą uciekać, oraz w okolicach Oleska po nieudanej próbie odbicia kapitana Obelta. Obaj stają przed rozdrożami, na których muszą wybierać dalsze kierunki swoich działań. Dlatego też, Czytelnik może dalej śledzić drogę Bronisława zmierzającego do Baranowicz do ukochanej Anieli, która zawiedzie go poprzez tereny zajęte przez Armię Czerwoną znacznie dalej niż mógł przypuszczać. W sytuacje, które postawią go w obliczu nie tylko śmierci, ale również trudnych wyborów moralnych. Z kolei losy drugiego z braci, który podróżuje wraz z narzeczoną Marią wiodą przez tereny III Rzeszy do ich zdaniem bezpiecznej Francji. Wydarzenia, które będą ich udziałem spowodują, iż to, co uznawali za spokojną przystań nagle zmieni się w początek nadchodzącego koszmaru, gdyż nie tylko kapitan Christian Leitner podąża ich tropem, ale również sadystyczny i nieustępliwy oficer SS Johann Blankenburg.

Obok historii tułaczki dwóch braci Czytelnik może również podążać wraz z kapitanem Wehrmachtu śledząc jego kolejne kroki zmierzające do odnalezienia dwójki narzeczonych. Ten dyscyplinowany i miłujący porządek oficer, a zarazem zatwardziały zwolennik Fuhrera postawił sobie za punkt honoru złapanie Mari, która wodziła go za nos podczas pobytu w Rawiczu. Jednakże nawet jego dopada przewrotny los, który z wilka podążającego za zdobyczą czyni go zwierzyną w rękach myśliwego. Poza tym w porównaniu z pierwszym tomem powieści postać kapitana z pewnego rodzaju dopowiedzenia dla całej historii staje się jej trzecim głównym elementem, wokół którego osadzone są dalsze losy Holzera – typa spod ciemnej gwiazdy, który pozostawiając Staszka i Marię uciekł z Rawicza. Ponadto śledząc losy Christianem Leitnerem podążamy za szwarccharakterem oficer SS Johann Blankenburg, który jest uosobieniem wszystkiego najgorszego związanego z rządami Hitlera.

Podobnie jak w pierwszym tomie książki Remigiusza Mroza mamy do czynienia z przeplatającymi się historiami, każdego z bohaterów. Jednakże taka wielowątkowość, która w pierwszym tomie pozwalała nie trwać w długim oczekiwaniu na to, co będzie się działo z kolejną postacią, w drugim tomie przybrała postać przeskoków między epizodami związanymi z konkretnym bohaterem. W pierwszej części Czytelnik mógł mieć wrażenie ciągłości akcji i jej wzajemnego zespolenia, natomiast w „Horyzoncie zdarzeń”, w szczególności w historii Stanisława i Mari odnosi się wrażenie, iż każda część powieści z nimi związana jest tylko jednym ulotnym mgnieniem złapanym w trakcie ich wędrówki. Jednakże pomimo tego, autorowi znów udało się w bardzo realistyczny i przekonywujący sposób ukazać tło zawieruchy wojennej oraz osiągnąć równowagę między jej opisem, a przedstawieniem losów bohaterów. Ponadto należy docenić pomysłowość i kreatywność autora w konstruowaniu fabuły, a w szczególności występujących zwrotów akcji. Atutem książki jest również realizm, który nie czyni z bohaterów niezłomnych herosów, ale postaci, z którymi Czytelnik może się uosobić i wczuć w ich specyficzne położenie.

Powieść  Remigiusza Mroza „Parabellum. Tom 2. Horyzont zdarzeń” pisana jest przystępnym językiem, który wskazywać może na bardzo dobry warsztat pisarski autora. Dialogi i opisy lokacji wprowadzają Czytelnika w świat tuż po wybuchu II Wojny Światowej i oddają zarazem dynamizm wydarzeń, jak również strach i grozę, jaka im towarzyszyła.

Pomimo kilku zarysowanych wcześniej uwag plusem książki Remiligiusza Mroza jest to, iż nie można się od niej oderwać. Jeśli już ktoś przekroczył Parabellum, to niemożliwe jest wyrwanie się z jego pola przyciągania. Czytelnik nie jest w stanie opuścić tego świata, chyba, iż przewracając ostatnią kartkę.  Z każdą przerzucą stroną wchodzi głębiej na ścieżkę, z której nie ma już odwrotu.

Podsumowując książka Remigiusza Mroza „Parabellum. Tom 2. Horyzont zdarzeń” pomimo kilku uwag jest pozycją wartą przeczytania. Przy czym jest to powieść przede wszystkim dla ludzi lubiących wartką i pełną zwrotów akcję w realiach II Wojny Światowej. Natomiast książką tą mogą rozczarować się osoby lubiące pogłębione analizy psychologiczne postępowania bohaterów, czy kwieciste i pełne obrazowych epitetów opisy miejsc i zdarzeń.

Informacje o książce:
Tytuł: Parabellum. Horyzont zdarzeń
Tytuł oryginału: Parabellum. Horyzont zdarzeń
Autor: Remigiusz Mróz
ISBN: 9788364185205
Wydawca: ERICA
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać