Pamiętnik Lesbijki - Patronat MoznaPrzeczytac.pl - Recenzje książek z każdej półki
Patronaty

Pamiętnik Lesbijki – Patronat MoznaPrzeczytac.pl

Pamiętnik Lesbijki

Pamiętnik Lesbijki

Książka zapewne w niektórych kręgach narobi sporych kontrowersji, tym bardziej miło nam jest taką książkę patronować, czyli „Pamiętnik Lesbijki” Eryka Edwardssona

Był już Dziennik Bridget Jones, był Pamiętnik Nimfomanki, przyszedł czas na powieściowy „pamiętnik” na miarę XXI wieku. Trochę na tematy genderowe, szczypta o LGBT, sporo o młodzieży, na wskroś obyczajowo, psychologicznie, dramatycznie. Jest alkohol, miłość, krew, seks i przemoc oraz intelektualizmy przemieszane z wulgaryzmami – słowem, nietuzinkowa powieść o problemach codzienności w języku z pogranicza stylów.

OPIS – STRESZCZENIE

Nati, główna bohaterka, a zarazem niezwykle krytyczny i przenikliwy narrator, to postać uwikłana w sprzeczności. Wzorowa i pilna studentka socjologii, która nocami zanurza się w świat imprez, alkoholu i przygodnych znajomości.
Pomimo niezwykłej inteligencji oraz szerokiej wiedzy, Nati nie potrafi dostosować się do otoczenia. Jej przeintelektualizowany sposób myślenia tworzy wokół niej obronny mur, chroniący ją przed upiorami codzienności. Ceną za to jest wyalienowanie i dojmujące poczucie niedopasowania.
Akcja powieści, w której nie brakuje imprez, seksu i przemocy, przepleciona jest rozważaniami i obserwacjami z pogranicza filozofii, psychologii oraz socjologii, które stopniowo zarysowują skomplikowany światopogląd głównej bohaterki, stykającej się z ludźmi najróżniejszego typu – od najbardziej prymitywnych po najbardziej wyrafinowanych, od pospolitych po nietuzinkowych, od dobrodusznych po nikczemnych, od przyjacielskich i swojskich po obcych i niezrozumiałych.
Powieść, napisana w sposób stanowiący połączenie strumienia świadomości i narracji pierwszoosobowej, ukazuje pełen odważnych oraz niebezpiecznych zabaw świat dzisiejszej młodzieży przez pryzmat doświadczeń ponadprzeciętnie inteligentnej i nadwrażliwej dziewczyny, która, czując wobec niego nieznośny dystans, stara się na różne sposoby go zrozumieć i zarazem nie zatracić siebie.
Utwór obrazoburczy i prowokujący, pełen skrajności – z jednej strony pokazujący w sposób realistyczny i obnażający życie współczesnej młodzieży, z drugiej zaś traktujący o kwestiach egzystencjalnych oraz społecznych – problemach płci, orientacji seksualnej, uprzedzeniach i stereotypach – a także o uczuciach przyjaźni i miłości.

O AUTORZE
Eryk Edwardsson. Urodzony w 1983 roku w Poznaniu. W latach 1998-2002 uczęszczał do elitarnego Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w Poznaniu (tzw. „Marynki”) i wtedy to zaczął interesować się twórczością literacką. Napisał szereg wierszy oraz podjął pierwsze próby prozatorskie w formie krótkich opowiadań oraz szkiców większych utworów. W 2002 roku podjął dzienne studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku socjologia, które zakończył egzaminem magisterskim w roku 2008. W czasie studiów napisał dwie powieści oraz rozpoczął pracę nad kilkoma kolejnymi. Obecnie praca nie pozwala mu na rozwijanie działalności pisarskiej w szerszym zakresie, ale ma on nadzieję wkrótce to zmienić.

Oficjalna strona: www.pamietniklesbijki.pl
Blog: www.pamietnik-lesbijki.blog.onet.pl

Książka dostępna jest już w przedsprzedaży w serwisie allegro.

Pamiętnik Lesbijki

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content