Filozofia i religia

Osiem duchów zła – Włodzimierz Zatorski OSB

Recenzja książki Osiem duchów zła - Włodzimierz Zatorski OSB

Osiem duchów zła
Włodzimierz Zatorski OSB

„Niezmiernie ważne jest uświadomienie sobie, że w naszym życiu „o coś chodzi”. To znaczy, że nieustannie toczy się w nim walka o nas samych, o naszą autentyczność i tożsamość, o nasze życie w perspektywie wieczności. Nie sprowadza się ona jedynie do pilnowania, abyśmy nie zgrzeszyli i oddawali Bogu oraz ludziom to, co im się należy według sprawiedliwości. Stawką w tej walce jest pełnia życia lub śmierć”

– przeczytamy w książce pt. „Osiem duchów zła” autorstwa benedyktyna Włodzimierza Zatorskiego.

Po książkę sięgnęłam z ciekawości, ponieważ jakiś czas wcześniej słuchałam internetowych rekolekcji o Ośmiu złych myślach nazywanych również ośmioma złymi duchami. Po ich przesłuchaniu wkradł się pewien niedosyt i chciałam dowiedzieć się czegoś więcej na temat nauczania Ewagriusza z Pontu, od którego pochodzi określenie tytułowych „osiem duchów zła”. Jego refleksje nad życiem, grzechem, wydały mi się bardzo interesujące i praktyczne. Ewagriusz był mnichem żyjącym w IV wieku w Egipcie, a jego nauczanie w naszej tradycji utrwaliło się czy też dało podwaliny temu, co nazywamy siedmioma grzechami głównymi. Gdy zobaczyłam książkę Ojca Zatorskiego pomyślałam, że to jest coś co może odpowiedzieć na moje pytania, które ciągle mnożyły mi się w głowie. Oczekiwałam, że w książce znajdę uzupełnienie tego wszystkiego, co usłyszałam słuchając internetowych rekolekcji. Miałam nadzieję, że autor wyłoży „kawę na ławę”. Na książkę oczekiwałam ze zniecierpliwieniem i gdy już ją otrzymałam w pierwszej chwili ucieszyło mnie bardzo, że jest mała w związku z czym jest bardzo poręczna i można ją zabierać ze sobą gdyż nie ciąży w damskiej torebce.

Książka zawiera 131 stron tekstu, podzielona została na cztery główne rozdziały. Na końcu książki Autor jako dodatek zamieścił traktat samego Ewagriusza, co stanowi wisienkę na torcie. Treść zawarta w książce dotyczy ośmiu logismoi (namiętności, pragnień, demonów), które atakują i wprowadzają w stan ciągłego konfliktu naturę ludzką. Ich działanie bardzo mocno było widoczne w życiu mnichów, którzy żyjąc w odosobnieniu starali się na nowo przywrócić pierwotną harmonię w swoim życiu i postrzeganiu świata. Ewagriusz doszedł do wniosku, że człowiekiem porusza, a często rządzi osiem głównych logismoi, które wprowadzają go w konflikt z samym sobą, innymi ludźmi oraz Bogiem. Pierwszą myślą namiętną, która atakuje człowieka jest obżarstwo – i wcale nie chodzi tutaj o nadmierne jedzenie. Drugą taką myślą jest nieczystość, następnie jest demon chciwości potem pojawia się pokusa próżności i smutku, który prowadzi do depresji. Kolejny jest gniew, który skierowany jest przeciw rzeczywistym lub domniemanym krzywdzicielom. Siódmy jest demon acedii, który różni się od innych złych myśli tym, że wszystkie inne dotyczą zwykle jednej namiętności, nachodzą na pewien czas i mijają, acedia zaś jest stanem egzystencjalnym człowieka i nie opuszcza go samoistnie. Jest rodzajem choroby, często nazywana jest duchową depresją. Acedia jest końcowym efektem działania złych duchów, przezwyciężenie jej oznacza pokonanie wszystkich wcześniejszych duchów i wtedy pojawia się ósma namiętność – pożądanie próżnej chwały. Autor oprócz tego, że wymienia, nazywa złe myśli, tłumaczy również ich pochodzenie, mówi o ich hierarchii i o tym w jakiej kolejności oraz jak z nimi walczyć. W książce znajdziemy odpowiedź jak wyzwolić się od złych myśli by nie stanowiły już przeszkody w relacji z człowiekiem i Bogiem.

Komu poleciłabym tą książkę, to trudne pytanie, ponieważ mam świadomość, że by trafiło do mnie wszystko co cenne muszę przeczytać ją ponownie. Po pierwszym przeczytaniu wiem o czym była ale to wszystko jest takie nie poukładane. Jednak myślę, że na pewno mogę polecić ją osobom, które chcą pójść na przód, które chcą siebie i swoje zachowania zrozumieć. I może jeszcze wszystkim tym, którzy nie mają chęci by żyć, a nie wiedzą, co z tym zrobić. Po przeczytaniu książki, przyszła mi taka myśl, że bardzo często gdy wszystko nam się wali szukamy pomocy gdzie tylko się da, często zupełnie po omacku. Nie zastanawiamy się bardzo często co jest przyczyną. I nawet przez moment nie pomyślimy, że rozwiązanie jest w zasięgu naszej ręki i zupełnie za darmo. Że może tak naprawdę, by odzyskać harmonię wystarczy uporządkować swoje sprawy z Panem Bogiem i pójść do spowiedzi.

Zastanawiam się jeszcze nad stosownym wiekiem czytelnika i tak sobie myślę, że dzieci z podstawówki i młodzież gimnazjalną bym wykluczyła z grona potencjalnych czytelników. Wydaje mi się, że jest to książka skierowana do dojrzalszego grona.

I tak na zakończenie: jeśli masz słowo mądrości, powiedz je bliźniemu. Lecz jeśli nie masz połóż palec na swoich ustach – zaczerpnięte z książki.

Informacje o książce:
Tytuł: Osiem duchów zła
Tytuł oryginału: Osiem duchów zła
Autor: Włodzimierz Zatorski OSB
ISBN: 9788373544147
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać