Nieświęty Mikołaj - Magdalena Kordel - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Nieświęty Mikołaj – Magdalena Kordel

Nieświęty Mikołaj - Magdalena Kordel

Nieświęty Mikołaj
Magdalena Kordel

Gdy wiara, nadzieja i miłość otwierają zamknięte drzwi” dzieją się cuda… i książka Magdaleny Kordel „Nieświęty Mikołaj” jest doskonałym na to przykładem. Wiem, że cała fabuła jest pewnie wytworem wyobraźni autorki, ale jest w niej zawarte tyle uniwersalnych prawd, iż trudno w to wszystko nie uwierzyć. Książka pokazuje, że gdy tylko uchylimy trochę drzwi naszego serca i pozwolimy, w nim zagościć wierze i nadziei na lepsze dni to wraz z nimi do nas zapuka miłość. I chociażby z tego powodu, żeby przypomnieć sobie, co w życiu jest najpiękniejsze i najważniejsze, warto tę książkę, w tym świątecznym, spokojniejszym czasie, przeczytać. Ale zaczynając od początku…

Bohaterką książki jest, zdolna wyczarować niemal wszystko na drutach, Jaśmina. Poznajemy ją w momencie, kiedy wydaje się jej, że ma wręcz idealne życie… Grono kochających przyjaciół, babcię Tomisie, oddanego psa Melisę, a przede wszystkim… cudownego i zakochanego w niej Radka… Chłopaka, któremu zaufała bezgranicznie i dlatego też postanowiła odłożyć swoje marzenia o własnej pracowni na później, przeznaczając wszystkie swoje oszczędności na to by, ów wspomniany Radek, założył własną firmę, która jak sam twierdzi, przyniesie większe zyski w krótszym czasie niż wymarzone przedsięwzięcie Jaśminy. Zakochana i nieświadoma niczego bohaterka oddaje swoje pieniądze Radkowi i pozwala mu się przekonać, że z przyczyn formalnych lepiej jest założyć firmę na nią. A tym samym powoduje, iż na wszystkich dokumentach kredytowych i innych zobowiązaniach finansowych wobec klientów widnieją dane Jaśminy jako właścicielki firmy. I niby nie ma w tym nic złego? Bo kto z nas nie pomoże osobie, którą kochamy i chcemy z nią spędzić resztę naszego życia… Zaślepiona miłością Jaśmina nie słucha ostrzeżeń babci Tomisi ani przyjaciółek dotyczących Radka, gdyż jak pisał jeden z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej William Shakespeare „miłość, choć ślepa i głucha, idzie, gdzie zechce i czego chce słucha”. (skądinąd cytat ten przypomniałam sobie dzięki omawianej książce, w której to autorka go przytacza! Za co serdeczny ukłon w jej stronę). I niestety, w pewien listopadowy wieczór główna bohaterka boleśnie się o tym przekonuje… czytając, dostarczony przez małego chłopca – Julka, list z którego dowiaduje się, że ów „kochany” Radek właśnie ją zostawił… Jednak zostawił nie całkiem samą, a z ogromnymi długami firmy, której to przecież Jaśmina była formalnie właścicielką… Czy i jak Jaśmina poradzi sobie z długami? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa samotny i starający się sprostać wszystkim, rzucanym przez życie wyzwaniom, Julek? Czy Jaśmina może liczyć na pomoc innych? A kto tak naprawdę jest Nieświętym Mikołajem? Czy w końcu Radka spotka zasłużona kara? Tego wszystkiego dowiecie się, drodzy Czytelnicy, czytając książkę. Książkę, pełną ciepła, życzliwości oraz wiary w to, że na naszej drodze możemy spotkać, oprócz ludzi sprawiających nam smutek i ból, również wielu dobrych, gotowych poratować nas w każdej chwili i sprawiających, iż Świat nagle nabiera cieplejszych barw.

Ponadto, dla mnie, książka ma jeszcze jeden wielki plus. Autorka cytuję w niej klasyki literatury, m.in. „Anię z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, „Romeo i Julię” W. Shakespeare, czy „Małego Księcia” Antoine’a de Saint – Exupéry’ego. Tym samym przypominając zabieganemu Czytelnikowi, że te książki istnieją, co skłania do ich ponownego przeczytania (no przynajmniej skłoniło mnie!).

Podsumowując, mimo że czasem książka „Nieświęty Mikołaj” wydaje się nierealną bajką, bo tak trudno uwierzyć czasem w to, że nawet po najgorszej burzy wychodzi słońce, to warto ją przeczytać. A świąteczny czas, zapach choinki i piernika z pewnością pomogą nam uwierzyć w istnienie Nieświętego Mikołaja nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok. Jest to opowieść o tym, że na prawdziwych przyjaciół i kochającej rodzinie możemy polegać w każdej sytuacji, nawet tej, z której jak nam się wydaje, nie znajdziemy żadnego sensownego wyjścia. Książka spodoba się na pewno Czytelnikom lubującym się w lekkich i ciepłych powieściach obyczajowych, którzy zapewne pochłoną ją w ciągu jednej, świątecznej nocy.

Informacje o książce:
Tytuł: Nieświęty Mikołaj
Tytuł oryginału: Nieświęty Mikołaj
Autor: Magdalena Kordel
ISBN: 9788324059201
Wydawca: Znak
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl
Skip to content