Literatura faktu

Niepoprawny politycznie przewodnik po islamie i krucjatach – Robert Spencer

Recenzja książki Niepoprawnie politycznie przewodnik po islamie i krucjatach

Niepoprawnie politycznie przewodnik po islamie i krucjatach
Robert Spencer

„… Przewodnik po Islamie i krucjatach”  trafił do mnie dzięki najbliższej mi osobie. Nie ukrywam, dawno nie czytałem literatury faktu poruszającej tematu Islamu oraz wypraw krzyżowych, mimo że historią okresu krucjat jestem zafascynowany, a przeszłość państw islamskich jest mi znana głębiej niż pobieżnie. Autorem „przewodnika” jest amerykański pisarz, badacz oraz krytyk Islamu Robert Spencer, który często w swoich publikacjach nie szczędzi ostrych słów w stosunku do dżihadu, muzułmańskich terrorystów, a przede wszystkim założeń określających Islam jako religię pokoju oraz tolerancji.

Wydaniem pozycji w Polsce zajęło się Wydawnictwo Fronda, które popularne jest z ukazywania czytelnikowi książek o tematyce kontrowersyjnej i dającej do myślenia w pryzmacie przeszłych i obecnych wydarzeń.
Przed lekturą książki polecam zapoznać się z biografią autora. Osoby zaznajomione z historią wczesnego średniowiecza europejskiego oraz Azji będą w swoim żywiole. Czytelnicy, którzy mają za sobą literaturę Koranu doświadczą osobistej dyskusji z autorem.

„… Przewodnik po Islamie i krucjatach”  składa się z trzech części.

Pierwsza – Islam, przybliży odbiorcy postać głównego proroka-wojownika Mahometa, w jaki sposób Koran doradza i zaleca wojnę, dlaczego kobiety nie są traktowane z szacunkiem oraz co stanowi powód naukowej stagnacji w krajach Azji Mniejszej. Autor w kolejnej części próbuje przybliżyć rozległy temat wypraw krzyżowych, dlaczego wzywano do (religijnych?) wypraw wojennych, przedstawia pokrótce ich przebieg, a nade wszystko stawia je w opozycji z dżihadem. Dżihad – stanowi przedmiot rozważań autora w trzeciej części „przewodnika” stricte we współczesnej wersji, okraszonej uwarunkowaniem dzisiejszego zjawiska islamofobii. Ponadto dowiemy się jak krytyka wyznania spod znaku półksiężyca potrafi zaszkodzić oraz jak prowadzić własną „małą krucjatę”. To już koniec? Otóż nie. Po lekturze odniosłem wrażenie, że książka powinna nosić tytuł „Niepoprawnie polityczny PRZEWODNIK DLACZEGO WARTO WALCZYĆ O WŁASNĄ RELIGIĘ”.

Autor stara się wyjaśnić nam, często w bezpośredni i bardzo dosadny sposób, że Islam to religia zła, prowadząca do upadku zachodniej cywilizacji. Opiera się niejednokrotnie na fragmentach sur Koranu, porównując je także z fragmentami Pisma Świętego. Zmierzch naszych czasów wg Roberta Spencera jest spowodowany rosnącym zjawiskiem poprawności politycznej, tolerancji oraz infantylnej wiary w umiarkowany Islam. Ciężko jest podjąć polemikę i nie zgodzić się z autorem, aczkolwiek każdy z nas został ukształtowany na osobę, której tolerancja (również religijna) została wpojona dzięki religii chrześcijańskiej.

Z książki możemy dowiedzieć się, że Islam jest religią skomplikowaną, a zarazem bezceremonialną. Koran natomiast jako fundament wiary muzułmanów, jest trudny w odbiorze i interpretacji, jednocześnie daje wyznawcy prosty i jasny przekaz. Islam jest najważniejszy. Islam jest religią pokoju. Pokoju w którym istnieją religie obok siebie? Czy w którym jest jedna i właściwa religia?

Od początku miałem wrażenie, że książka jest napisana dla odbiorcy z kontynentu Północnoamerykańskiego. Wydarzenia września 2011 roku są nagminnie wspominane. Ustępy „Czy wiesz, że..” moim zdaniem próbowały odgórnie narzucić tok myślenia. Radzę czytać je po skończonym rozdziale. Już na pięćdziesiątej pierwszej  stronie znajdziemy zdanie, które również kieruje odbiorcę na niepoprawny politycznie sposób myślenia.

Autor zgrabnie posługuje się również figurą  „politycznie poprawny mit-fakt”, jest obecna w większości rozdziałów i nie każdemu może ona przypaść do gustu.

Tematyka krucjat została natomiast potraktowana po macoszemu. Opisuje zaledwie w 2-3 zdaniach każdą z siedmiu wypraw krzyżowych. Czy nie było ich przypadkiem więcej? Zalecam odrobinę dystansu przy lekturze drugiego rozdziału. Osoby mające pokaźną wiedzę na temat krucjat znajdą wiele przekłamań. Oczywiście, po książkę może sięgnąć każdy, lecz… Nie powinna brać jej do ręki osoba, która swoją wiedzę na temat Islamu i krucjat czerpie z telewizji lub filmu Królestwo Niebieskie. Zgodzę się z autorem, że film strasznie „wybiela historię”. W jaki sposób? Zapraszam do lektury.

Czytając książkę miałem wrażenie, że autor strasznie demonizuje Islam oraz Koran. Początki kultury arabskiej są głęboko zakorzenione w historii ludów, które musiały radzić sobie w trudnych warunkach pustynnych. Niestety wiąże się z tym walka o podstawowe źródła bytu. Koran i słowa Proroka okazały się remedium dla ludzi potrzebujących. Obecne wojny w Azji Mniejszej zmuszają do emigracji tamtejszych mieszkańców. W Europie znajdują miejsce do życia i rozwoju swojej kultury oraz religii. Jednak to my chrześcijanie stoimy na przegranej pozycji. Nasza religia ma zgoła inne i bardziej pacyfistyczne fundamenty, które w przypadku skrajnego otwartego konfliktu obu religii dzisiaj zostaną rozkruszone przez ofensywną wiarę muzułmanów.

Wystarczy przyjrzeć się dzisiejszej sytuacji w Europie zachodniej. Książkę otwiera łacińska sentencja Deus vult! Dewiza Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Warto zastanowić się czego tak naprawdę chcieli ludzie. Bez względu na religie.

Informacje o książce:
Tytuł: Niepoprawny politycznie przewodnik po islamie i krucjatach
Tytuł oryginału: The Politically Incorrect Guide to Islam and the Crusades
Autor: Robert Spencer
ISBN: 9788364095443
Wydawca: Fronda
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać