Literatura obyczajowa

Niebieska trawa – Ted Kowalski

Recenzja książki Niebieska trawa

Niebieska trawa
Ted Kowalski

Po książkę sięgnąłem po niedługim zastanowieniu. Lekko się obawiałem, że może nie spełnić moich oczekiwać, ale jednak zdecydowałem się i nie żałuje.

Dotyczy ona sportu, który w wolnym czasie staram się uprawiać, więc po krótkim namyśle zdecydowałem się przeczytać Niebieską trawę. Na początku chciałbym nadmienić, że nie miałem wcześniej styczności z autorem Tedem Kowalskim, ale jak się dowiadujemy z opisu na tylnej okładce, jest to jego druga powieść. Nastawiałem się na początku bardziej negatywnie niż pozytywnie, jednak dałem szanse powieści.

Książka opowiada o starszym mężczyźnie imieniem Renato, który mieszka w małym miasteczku Velo, prowadząc monotonne życie pracując w fabryce w odlewni. Każdego wieczoru po pracy, oddaje się swojemu ulubionemu zajęciu – Kopie piłkę w bramkę wymalowaną na murze. Jak można się domyślić po latach treningów osiągnął niesamowite efekty. Trafia w każdy punkt bramki, jaki sobie tylko wymyśli. Dzięki swojemu przyjacielowi Ernesto, który ujrzał w nim ogromny potencjał, Renato ma szanse na zrobienie błyskotliwej kariery piłkarskiej. Ernesto za sprawą swoich znajomości załatwił mu profesjonalnego biznesmena, menedżera imieniem Luca. Renato dzięki pomocy Ernesta i Luci dostaje się na pierwszy trening drużyny z Serie A. Wszyscy piłkarze, jak i trener byli pod ogromnym zdziwieniem, że facet po pięćdziesiątce gra w piłkę. Trener kazał mu się wykazać podczas treningu, dzięki któremu Renato dostaje się do profesjonalnego klubu FC Napo. Został przysłowiowym asem w ręku trenera. Jednak mało kto patrzył na niego przychylnie, a wręcz przeciwnie, był obiektem drwin i licznych naśmiewań. Renato zrozumiał, że nie wystarczy dobrze ustawiać stopy przy strzale, ale też trzeba mieć mocną, niezłomną psychikę. Z pomocą przychodzi jego kolega filozof, który godzi się wspierać psychicznie nowego zawodnika. Renato będzie musiał zmierzyć się ze strachem, nieśmiałością i szyderstwem ze strony kolegów z drużyny. Czy poradzi sobie w świecie, w którym rządzi korupcja, a brudne pieniądze są na porządku dziennym? Czy może jednak uda mu się, jako jedynemu wybić z Velo i stać się sławnym? Ale czy oby na pewno tego wewnętrznie pragnie?

Czytając książkę, miałem odczucia, że bardzo szybko mija mi czas, to pewnie dlatego, że tak mocno wciąga historia głównego bohatera. Można ją szybko przeczytać, bo jest pisana prostymi, łatwymi do zrozumienia słowami i jest niewielkich rozmiarów. Całościowo książkę oceniam jako dobrą, chociaż na pewno znalazłby się jakiś minus. Choćby nieco słaba charakteryzacja głównego bohatera. Mimo tego, jeżeli się zastanawialiście, czy sięgnąć po tę książkę to odpowiadam, że sięgnąć i przeczytać, bo na prawdę jest krótka, a mocno wciąga i odsłania nam świat, jakiego do tej pory nie znaliśmy.

Informacje o książce:
Tytuł: Niebieska trawa
Tytuł oryginału: Niebieska trawa
Autor: Ted Kowalski
ISBN: 9788377228395
Wydawca: Novae Res
Rok:  2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać