Autorzy

Nicole Galland – biografia

Nicole Galland

Nicole Galland
fot.: Eli Dagostino

Nicole Galland urodziła się w Nowym Jorku, jednakże dorastała w West Tisbury. Jej rodzinne korzenie sięgają XVIII wieku. Matka pisarki pracuje jako pielęgniarka zaś ojczym jest weteranem z Wietnamu gdzie był lekarzem.  Ze strony jej ojca jest ona pierwszym pokoleniem Amerykanów, jej dziedzictwo łączy ze sobą niemieckich i iracko- kurdyjskich żydów.

Galland ukończyła  Martha’s Vineyard Regional High School. Następnie poszła na studia  teatralne oraz zdobyła dyplom z wyróżnieniem na Harvardzie gdzie pisała o porównywaniu Religii z naciskiem na Buddyzm. Następnie otrzymała pełne stypendium do prowadzenia doktoratu dotyczącego Dramatu na uniwersytecie kalifornijskim w Berkeley. Jednakże wycofała się z programu. Autorka walczyła z ciężką depresją i stresem pourazowym który był skutkiem napadu, gdzie napastnik miał również broń palną wymierzoną wprost w autorkę. Co ciekawe całe zdarzenie stało się później wodą na młyn w jej pisarskim dorobku.

Gdy miała 20 -30 lat pracowała w teatrze, uczyła, edytowała książki, jednym słowem imała się różnych prac. Można w to również włączyć jej współudział w naukę teatru dla młodych ludzi którzy debiutowali na festiwalu w Edynburgu w Szkocji.

Sama autorka określa swoje życie jako kapryśny i szybko zmieniający się szczęśliwy traf.

Autorka napisała w 1998 roku scenariusz „The Winter Population” który zdobył nagrody jednak nie został jeszcze wydany. Jej pierwsza powieść „The fool” została opublikowana przez William Morrow w 2005 roku, wtedy też autorka opuściła swoje stanowisko jako kierownik literacki/dramaturg by zacząć pisać na pełen etat.

Podczas pobytu w Berkley Rep autorka napisała „Revenge of Rose”[„Zemsta róży”], czyli swoją drugą powieść. Trzecia zaś „Crossed: A Tale of the Fourth Crusade” Autorka napisała dosłownie będąc „na walizkach”.

Obecnie jest w eksperymentalnym zespole pracującym nas projektem dotyczącym fikcji zorganizowanym przez Subutai Corporation.

Była w takich miastach jak: Los Angeles, Nowy Jork czy Kalifornia a po latach wróciła do Martha’s Vineyard by tam żyć pełnią życia. Obecnie autorka jest żoną aktora Billego Meleady.

Oprócz własnych powieści, autorka pisała publikacje dla gazet (the Vineyard Gazette, Martha’s Vineyard Magazine) oraz stron internetowych (Salon.com)

Ciekawostki z życia autorki:

  • Galland pojawiła się na płycie znanej gry Star Wars: Rebel Assault II, jako Ina Reece,
  •  Trenowała aikido
  •  Jest również współzałożycielem razem z Chelsea McCarthy „Shekspira dla mas” prezentując lekkie adaptacje Dramatów Szekspira w Martha 's Vineyard.

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać