Nauki społeczne

Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych – Jarosław Gibas

Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych - Jarosław Gibas

Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych
Jarosław Gibas

„Życie w towarzystwie narcyza, a właściwie dowolny rodzaj interakcji z kimś takim, zawsze ma swój koszt. Rachunek ten opłacamy stresem, zmęczeniem energetycznym wyczerpaniem, w końcu własnym zdrowiem. Stąd tak ważne jest, aby nauczyć się przed narcyzami chronić. Po pierwsze: w porę się zorientować, czy mamy do czynienia z narcyzem i czego możemy się po nim spodziewać. Po drugie: umieć się przed nim bronić, czyli nie pozwolić mu, by odebrał nam energię, dobre samopoczucie czy wręcz zawładnął naszym życiem”

Jak na pewnego rodzaju poradnik sam opis na okładce jest dość mocny. Dzięki czemu wiadomo, że książka nie należy do lekkich i przyjemnych, a raczej do takich, które mają nam otworzyć oczy. Jednak kim właściwie jest narcyz? To powszechnie znane określenie jeszcze kilka lat temu nie było tak często używane w kontekście problemu społecznego. Jednak z jakiegoś powodu występuje coraz częściej i coraz więcej osób jest określanych w ten sposób. Jarosław Gibas, autor tej książki bardzo dokładnie podszedł do tego zagadnienia. Wyjaśnia cały problem, od powstania, po ochronę samego siebie. Jak wiadomo narcyzm ma bardzo pejoratywne pojęcie. Nic dziwnego, że autor stara się na nie uczulić swoich czytelników.

Książka została podzielona na rozdziały, a one z kolei na podrozdziały. Dlatego też jest bardzo przejrzysta i szybko się ją czyta. W pierwszej części otrzymujemy mit o Narcyzie, czyli tak naprawdę widzimy sam początek tego zagadnienia. Kolejny rozdział przedstawia nam najbardziej znane rodzaje narcyzmu, m.in. narcyzm wspaniały, uwodzicielski czy adaptacyjny. Jak się okazuje odłamów jest bardzo, bardzo dużo. Każdy z nich został opisany i przedstawiony w oddzielnym podrozdziale, w taki sposób, aby bez problemu można było go rozróżnić. Następna część książki to „rozpoznanie”. Tutaj z kolei autor przedstawia ogólny zestaw cech, które dotyczą każdego rodzaju narcyza.

„Stąd też w tej części proponuję przyjrzeć się zestawowi konkretnych cech, często wspólnych dla wielu typów narcyzów. Z tych cech wynikają konkretne strategie zachowań, którymi – jak nasi przykładowi specjaliści narzędziami – się posługują”.

I tutaj w podrozdziałach możemy przyjrzeć się konkretnym typom zachowań tj.: samozaabsorbowanie, podziw, kontrola, zazdrość, wstyd, manipulacja, i wiele innych. Kolejny rozdział przedstawia występowanie narcyzmu, czyli np. narcyzm celebrycki czy relacja z narcyzem. Myślę, że książka jest bardzo interesująca, ale ten rozdział zdecydowanie jest moim ulubionym, ponieważ pokazuje problem od podszewki. Ostatnie dwie części książki pokazują jak nie dać się skrzywdzić narcyzowi ale również jak samemu nie krzywdzić innych.

Jarosław Gibas jest socjologiem. Pisze książki łączące tę dziedzinę wraz z psychologią. Dodatkowo prowadzi kursy, gdzie uczy umiejętności z obszarów EQ, mindfulness czy technik i narzędzi terapii transpersonalnej. Na okładce książki został również umieszczony link do platformy Youtube, gdzie autor publikuje wykłady na temat inteligencji emocjonalnej i radzenia sobie z emocjami. Również tam Jarosław Gibas recenzuje anglojęzyczne teksty o rozwoju duchowym czy inteligencji emocjonalnej, które do tej pory nie zostały wydane po polsku.

Książka jest bardzo wartościową pozycją. Myślę, że problem narcyzmu w obecnych czasach jest ogromny, a wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Ta książka pozwala spojrzeć na to zagadnienie w bardzo realny sposób. Jednak daje na tyle wartościowe uwagi, aby rozpoznanie takiej osoby było jak najbardziej obiektywne.

„Każda strategia radzenia sobie z narcyzmem powinna zacząć się od uważnej, ostrożnej i możliwie najrzetelniejszej diagnozy. Mówiąc inaczej, musimy najpierw się zorientować, czy aby na pewno zachowania osoby, z którą wchodzimy w interakcje rodzinne, prywatne czy zawodowe, rzeczywiście można zakwalifikować jako narcystyczne. Niestety nie jesteśmy w tym dość biegli – wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, w której ktoś mylił narcyzm z jakimś rodzajem mechanizmu obronnego, asertywnością czy też dbaniem o siebie i swój interes […]”

Polecam gorąco, ponieważ Jarosław Gibas porusza problem, z którym większości z nas przyszło bądź przyjdzie się zmierzyć w przyszłości. Problem narcyzmu jest bardzo duży i warto wiedzieć jak sobie z nim radzić. Narzędzia, które autor nam daje są wartościowe i naprawdę mogą się przydać.

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać