Na progu zła - Louise Candlish - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Na progu zła – Louise Candlish

Na progu zła - Louise Candlish

Na progu zła
Louise Candlish

Dawno nie czytałam tak świetnej książki! Sama nie wiem, od czego zacząć, tyle myśli i pochwał krąży w mojej głowie. Najbardziej kusi mnie, aby zacząć od zakończenia, ale chyba lepiej, jednak wrócę do początku.

Pewnego, zdawać by się mogło, normalnego dnia, nieświadoma niczego Fiona Lawson, wraca do domu z romantycznego, kilkudniowego wyjazdu. Idzie sobie ulicą, którą przemierzała niejednokrotnie. Z daleka dostrzega coś dziwnego, jakby ktoś wprowadzał się do jej domu. Wydaje jej się to zupełnie nieprawdopodobne, jednak gdy staje w progu, okazuje się, że widzi w środku zupełnie obcych ludzi! W pierwszej chwili Fiona myśli, że zaszło jakieś absurdalne nieporozumienie, jednak po chwili dostrzega brak swoich mebli, ubrań, w zasadzie dorobek całego życia zniknął. Zrozpaczona kobieta próbuje wyjaśnić nieporozumienie z rzekomo nowymi właścicielami jej domu, jednak oni święcie przekonani o swojej racji (na dowód czego posiadają wszystkie niezbędne dokumenty) radzą kobiecie, aby skontaktowała się z mężem. Bram niestety zapadł się pod ziemię, a jego telefon nie odpowiada. Nie pozostaje jej nic innego, jak wezwać policję i przyjaciółkę, która jest gotowa do boju! Zaraz, zaraz, ale co się stało z dziećmi? Przecież te kilka dni spędzali z ojcem, który zniknął. Czy zabrał ze sobą dzieci? A może ktoś ich porwał?!

W miarę wgłębiania się w historię małżeństwa Lawsonów stopniowo dowiadujemy się, co kryje się za tajemniczym przejęciem domu przez nowych właścicieli. Poznajemy losy bohaterów, powoli zaczynamy rozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Na progu zła - Louise Candlish

Szczerze muszę przyznać, że intryga została uknuta przez autorkę fenomenalnie! Niezwykle starannie zadbała ona o każdy szczegół, powieść jest dopracowana w każdym calu. Do tego historia małżeńska głównych bohaterów, jest tak zatrważająco realna, że nadaje książce nowy wymiar.

Bardzo spodobał mi się sposób narracji, historię poznaliśmy z dwóch stron, Fiony i Brama, dzięki temu czytelnik sam może wyrobić sobie zdanie, po czyjej jest stronie, która opowieść jest mu bliższa.

Polubiłam też bohaterów powieści, w sumie bardziej bohaterki. Zgrane mamuśki z Trinity Avenue, które wspólnie popijają drinki, ich dzieci chodzą do jednej szkoły, są fankami wspólnych wyjazdów i spotkań przy grillu. Z pozoru wydawać by się mogło, że są to niepozorne panie domu, jednak gdy przychodzi taka potrzeba, stają w zwartym szyku i jak lwice bronią jedna drugiej. Jest to świetna postawa i jednocześnie dowód wielkiej przyjaźni, pomimo tego, że na co dzień zdarza im się oplotkować jedna drugą. Jednak w obliczu kryzysu, kobiety zapominają o wszelkich niesnaskach i stają w swojej obronie.

Książka wciągnęła mnie od pierwszej strony i trzymała w napięciu do ostatniej, a samo zakończenie, można powiedzieć, wbiło w fotel. Już pod sam koniec myślałam, że wszystko wydaje się przemyślane, zaplanowane, pod kontrolą, a tu nagle takie BUM. Musiałam je, prawie że dwa razy przeczytać, za nim dotarło do mnie, co tak naprawdę się wydarzyło. Świetny i zupełnie niespodziewany zwrot akcji. Prawdę mówiąc, w trakcie czytania, pewnym rzeczy się domyślałam, jednak samo zakończenie REWELACJA. Książka tak mnie, pochłonęła, że praktycznie jej nie odłożyłam, robiłam tylko małe przerwy na posiłek, czy przygotowanie kawy.

Na progu zła - Louise Candlish

Zupełnie mnie nie dziwi, że powieść sprzedała się w ogromnym nakładzie liczonym w setkach tysięcy egzemplarzy, otrzymała nagrodę British Book Award 2019 w kategorii thriller i kryminał oraz znalazła się w zestawieniach najlepszych książek 2018 roku takich magazynów jak: Washington Post, Sunday Express czy Guardian. A wiecie, co jest w tym wszystkim dodatkową atrakcją? Wkrótce powstanie serial telewizyjny nakręcony na jej podstawie. Mam nadzieję, że będzie on dostępny również w Polsce. Bardzo ciekawi mnie kto wcieli się w role Fiony i Brama.

Nie muszę chyba dodawać, że „Na progu zła” jest obowiązkową lekturą dla fanów kryminałów i thrillerów. Warto też sięgnąć po lekturę, chociażby dlatego, że pozwala ona całkowicie się odciąć od tego, co dzieje się na świecie, taka chwila zapomnienia na pewno wyjdzie każdemu na zdrowie.

Informacje o książce:
Tytuł: Na progu zła
Tytuł oryginału: Our House
Autor: Louise Candlish
ISBN: 9788328713680
Wydawca: Muza
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content