Mydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą - Anna Maria Januszczyk, Joanna Kłak - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Inspiracje

Mydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą – Anna Maria Januszczyk, Joanna Kłak

Recenzja książki Mydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą - Anna Maria Januszczyk, Joanna Kłak

Mydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą
Anna Maria Januszczyk, Joanna Kłak

Wraz z rosnącą świadomością otaczającego nas świata, ilości konserwantów, GMO, parabenów, SLS-ów jakie są w nas pakowane z każdej strony, zaczynamy coraz rozważniej podchodzić do tego, co jemy, ale także jak obchodzimy się z naszym ciałem, a w szczególności z twarzą. Moje zainteresowanie zdrowymi i naturalnymi kosmetykami zaczęło się jakiś rok temu. Jednak do tej pory nie spotkałam poradnika, który przekonałby mnie do zakasania rękawów i wzięcia się do tworzenia, a to dlatego, że zwykle wymagało to poszukiwania super wymyślnych półproduktów (niekiedy kosmicznie drogich) oraz warunków sterylnych niczym prawdziwe kosmetyczne laboratorium. W swoich dążeniach do naturalności zatrzymałam się na etapie poszukiwania kosmetyków eco, bez wszystkich wspomnianych wyżej ulepszaczy. Jednak, gdy wpadła mi w ręce książka wydawnictwa DlaCzemuMydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą” postanowiłam dać sobie szansę i spróbować jeszcze jednaj pozycji z przepisami na kosmetyki DIY. Przyjrzyjmy się teraz poradnikowi pokrótce i zobaczymy, czy było warto ryzykować.

Mydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą - Anna Maria Januszczyk, Joanna Kłak

Na wstępie chciałabym podkreślić, że cała otoczka wokoło przepisów, porad i wskazówek jest niezwykle sympatyczna, mianowicie kręcimy się obok tytułowych czarownic i ich atrybutów. Dodaje to dużo uroku książce i sprawia, że chętnie się do niej wraca.

Publikacja zaczyna się od wstępu, czyli określenia kim są i jak żyją współczesne czarownice. Mówi nam też, że nie trzeba być mistrzem sztuki alchemicznej, aby z łatwością stworzyć produkty kosmetyczne. Wystarczy wykorzystać produkty dostępne w każdej kuchni oraz bazować na sezonowych warzywach i owocach – brzmi łatwo i przyjemnie, mam nadzieję, że potwierdzenie tego znajdziemy w przepisach.

Mydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą - Anna Maria Januszczyk, Joanna Kłak

Dowiadujemy się również, co oznacza tajemniczy skrót INCI i dlaczego jego znajomość jest taka ważna. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients jest uznawanym na całym świecie system nazewnictwa substancji chemicznych i naturalnych, które są stosowane do produkcji kosmetyków. Dzięki jego uniwersalności jesteśmy w stanie sprawdzić skład każdego produktu na całym świecie. Jest to wiedza niezwykle pożyteczna, gdyż pozwala nam łatwo określić, co jest dla nas dobre, a co może być szkodliwe. W poradniku mamy dodatkowo opisane owe tajemnicze INCI, czym są oraz fakty i mity z nimi związane.

Mydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą - Anna Maria Januszczyk, Joanna Kłak

A teraz sam proces twórczy! Na początku autorki radzą, aby zaopatrzyć się w niezbędne przybory, takie jak: miseczki, szpatułki, wagę kuchenną czy blender i jesteśmy gotowe do działania! No dobrze, może nie tak od razu, jeszcze kilka zasad BHP: higiena, testy skórne, pochodzenie surowców, dalej opis poszczególnych olejków, hydrolatów, glinek, błota, soli, zdrowych półproduktów. Kilka wskazówek dotyczących rytuałów takich jak masaż twarzy czy parówka i teraz już naprawdę to, na co niecierpliwie czekam, czyli receptury! Zostały one podzielone na trzy kategorie. Pierwsza to Receptury do twarzy i ust, druga do ciała i włosów oraz trzecia receptury męskie, TAK MĘSKIE, co prawda są tylko trzy, ale miło, że autorki pomyślały również o panach, którzy chcą naturalnie zadbać o wąsy czy brodę.

Mydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą - Anna Maria Januszczyk, Joanna Kłak

Kiedy zaczęłam wczytywać się bliżej w poszczególne przepisy, muszę przyznać, że zaskoczyłam się bardzo pozytywnie, są one naprawdę łatwe i niewymagające szczególnych składników. Na przykład maseczka do twarzy magicznie rozjaśniająca przebarwienia. Tylko trzy proste składniki: pietruszka, jogurt naturalny i sok z cytryny, przybory potrzebne do wykonania kosmetyku: deska do krojenia, nóż, łyżka, mała miseczka. Wykonanie jak się domyślacie również mało kłopotliwe – natkę posiekać, dodać jogurt i cytrynę, a następnie wymieszać, tak otrzymany preparat nałożyć na twarz, najlepiej wieczorem i trzymać 3-5 minut. W poradniku znalazłam naprawdę dużo przepisów tego typu, łatwych i przyjemnych do wykonania, a zarazem skutecznych.

Podsumowując, pozycja jak najbardziej godna uwagi i polecania, a dla kogo? Dla kobiet świadomych tego, że warto zwracać uwagę na to, jak traktujemy swoje ciało, a szczególnie twarz. Tworząc kosmetyki samodzielnie, robimy tak naprawdę ukłon w kierunku naszych babci, które nie miały powszechnego dostępu do drogerii i same musiały zadbać o własny zdrowy wygląd. Na tym kończę i życzę miłej zabawy!

Informacje o książce:
Tytuł: Mydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą
Tytuł oryginału: Mydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą
Autor: Anna Maria Januszczyk, Joanna Kłak
ISBN: 9788394725143
Wydawca: DlaCzemu
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content