Literatura przygodowa

W cieniu Olbrzyma – Jolanta Maria Kaleta

W cieniu Olbrzyma - Jolanta Maria Kaleta

W cieniu Olbrzyma
Jolanta Maria Kaleta

Wydana w 2012 roku książka W cieniu Olbrzyma to powieść sensacyjna, niepozbawiona jednak wątków miłosnych. Autorka przenosi Czytelników na powojenny Dolny Śląsk, w okolice Gór Sowich, gdzie życie bardzo powoli zaczyna wracać do normy, choć widmo wojny i jej skutki nadal są bardzo widoczne. Wydarzenia przedstawione w powieści rozpoczynają się prologiem, który umiejscawia akcję w styczniu 1945 roku i rozciągają się na nieco ponad półtora roku.

Tytułowy Olbrzym (niem. Riese) to jedna z niewyjaśnionych zagadek II Wojny Światowej, a jednocześnie największe górniczo-budowlane przedsięwzięcie III Rzeszy. Plany budowniczych zakładały wykorzystanie zamku Książ oraz wydrążenie ogromnej sieci korytarzy podziemnych. Uważa się, że sam zamek i jego najbliższe okolice były przygotowywane na jedną z kwater głównych Hitlera. Nie ma jednak pewnych informacji na temat zastosowania pomieszczeń drążonych w Górach Sowich. Jedna z hipotez głosi nawet, że Olbrzym mógł być miejscem prac na Wunderwaffe. Pewnym jest, że cokolwiek zamierzali naziści, pochłonęło to miliony marek i miało duże znaczenie dla III Rzeszy. Istnieją dokumenty pozwalające na oszacowanie ilości użytych materiałów, co daje podstawę do wniosku, iż około połowa korytarzy nie została jeszcze odnaleziona. Tę przestrzeń na domniemywania wykorzystuje autorka, wiążąc intrygującą budowlę z historią Antoniny Poselt.

Główna bohaterka to młoda kobieta, wykształcona pedagog, która po utracie rodziny przybywa do Jedliny Zdrój, aby po piekle wojny rozpocząć tam swoje życie od nowa. Kobieta otrzymuje od nowo-powstałych władz zadanie założenia domu dla sierot, które straciły swoich najbliższych. Antonina od razu zabiera się do pracy, lecz ma świadomość, że zadanie na pewno nie będzie proste. Problemy z zaopatrzeniem dają się we znaki, jednak największym zagrożeniem jest grasująca na okolicznych terenach partyzantka niemiecka – Wehrwolf, która mimo zakończenia wojny nadal jest niebezpieczna i zdeterminowana, by mimo porażki zabezpieczyć kompleks Olbrzym. W powieści kompleks ukazany jest jako niemal ukończony, zadaniem SS-manów jest zabezpieczenie go i zburzenie większości wejść. Grupa sukcesywnie wysadza kolejne wejścia, zabijając bez mrugnięcia okiem wszelkie osoby, które mogłyby im przeszkodzić. W okolicy nadal mieszka jeszcze wielu Niemców i nie wiadomo, komu można zaufać, a kto współpracuje z Wehrwolf, niemal codziennie słychać strzały lub wybuchy, a mieszkańcy pobliskich wiosek i miasteczek zastanawiają się, co kryje się w czeluściach Olbrzyma.
Antonina zajęta organizowaniem sierocińca nie wie jeszcze, że los umieści ją w samym centrum wydarzeń…

Jolanta Maria Kaleta akcję wszystkich swoich powieści umiejscawia na Dolnym Śląsku. Ten lokalny patriotyzm da się odczuć podczas lektury W cieniu Olbrzyma. Autorka opisuje tereny wokół kompleksu, a także zburzony Wrocław w sposób naznaczony smutkiem i żalem nad skutkami wojny. Nie wpływa to jednak negatywnie na odbiór książki, którą czyta się dobrze i szybko. Na uwagę zasługuje dobry warsztat autorki, która bardzo sprawnie tworzy szczegółową narrację, jednocześnie nie czyniąc opisu rozwlekłym i nużącym. Powieść czyta się szybko i przyjemnie. Autorka wplata w historię szereg wątków, które tworzą logiczną całość. Historia Antoniny jest spójna i nie brak w niej zwrotów akcji. Choć ogólny wydźwięk książki nie jest mocno sensacyjny, momenty akcji podkręcają tempo i nadają przestawionej historii przyjemną dynamikę. Mam tylko jeden zarzut wobec autorki. W mojej opinii nie wykorzystała w wystarczającym stopniu potencjału, jaki miało umiejscowienie akcji w pobliżu kompleksu Olbrzym. Tak fascynująca historyczna zagadka mogła być podstawą do lepszej, bardziej intrygującej powieści, wykorzystującej wątek tajemnic nazistowskich Niemiec. Innymi słowy – jest dobrze, a mogło być bardzo dobrze, co pozostawia lekki niedosyt. Mimo, że nie lubię powieści, których akcja rozgrywa się w okresie powojennym W cieniu Olbrzyma było przyjemną lekturą, którą z czystym sumieniem mogę polecić.

 

Informacje o książce:

Tytuł:  W cieniu Olbrzyma
Tytuł oryginału: W cieniu Olbrzyma
Autor: Jolanta Maria Kaleta
ISBN: 9788393399666
Wydawca: Psychoskok
Rok: 2012

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać