Mów, słuchaj i zrozum. Zadbaj o poczucie własnej wartości swojego dziecka - Petra Krantz Lindgren - Recenzje książek z każdej półki
Poradniki

Mów, słuchaj i zrozum. Zadbaj o poczucie własnej wartości swojego dziecka – Petra Krantz Lindgren

Recenzja książki Mów, słuchaj i zrozum. Zadbaj o poczucie własnej wartości swojego dziecka - Petra Krantz Lindgren

Mów, słuchaj i zrozum. Zadbaj o poczucie własnej wartości swojego dziecka
Petra Krantz Lindgren

Poczucie własnej wartości to podstawa zdrowego i szczęśliwego życia. Na niej opiera się odpowiedzialność i odwaga, nie tylko w dzieciństwie, ale w całym dorosłym życiu. Utwierdzenie dziecka w tym poczuciu jest kluczem odpowiedzialnego rodzicielstwa. Trzymając w ręce książkę Petry Krantz Lindgren, „Mów, słuchaj i zrozum. Zadbaj o poczucie własnej wartości swojego dziecka” bez zawahania sądzę, że jest to pozycja godna polecenia osobom, które wraz z autorką chcą podjąć refleksję nad tym jak kształtować poczucie własnej wartości u dziecka już na samym początku jego życiowej drogi, ale i w kolejnych etapach jego rozwoju.

Wielu rodziców mniej lub bardziej skutecznie poszukuje odpowiedzi na pytanie – jak zadbać o poczucie własnej wartości u dziecka? Tak, aby przy tym nie wychować małego narcyza. Rynek jest raczej pełny propozycji, które podpowiadają nieraz gotowe rozwiązania. Niektóre z nich są raczej propozycją gotowych reguł. Bezkrytyczne przyjmowanie „suchych” prawideł może czasem przynieść więcej szkód niż korzyści. Na to wyczula czytelnika autorka książki „Mów, słuchaj i zrozum”. Zdaniem doświadczonej w pracy z rodzicami autorki, uważność i rozwaga w decyzjach mają większe znaczenie. Posługując się licznymi przykładami Petra Krantz Lindgren, przekonuje czytelnika, że wbrew pozorom, aby zadbać o poczucie własnej wartości, nie potrzeba wiele. Wystarczy mówienie, słuchanie i zrozumienie, choć jak wiemy właśnie to często bywa najtrudniejsze. Autorka wyjaśniając pewne prawidła komunikacji, co może wielu rodzicom, nie tylko tym mniej doświadczonym, przynieść wiele korzyści, ale też spokoju.

Książka Petry Lindgren wygląda jak klasyczny poradnik. Format A5, około 180 stron, miękka okładka. Na treść książki składa się 7 rozdziałów:

  1. Poczucie własnej wartości,
  2. Twoje dziecko – inny Ty
  3. Poczucie wspólnoty i zainteresowanie w życiu codziennym
  4. Ważne pytanie – dlaczego?
  5. Słuchać – bez kwestionowania i krytykowania
  6. Mówić – bez obrażania, grożenia i przekupstwa
  7. Rodzicielstwo i wyrzuty sumienia

Na końcu miłe zaskoczenie – lista przykładów uczuć i lista przykładów potrzeb. Po tytułach rozdziałów możemy przewidzieć ich treść. Co jednak jest ich ważnym elementem, to znajdziemy praktyczne, bardzo konkretne uwagi. Przykładem może być tabelka z rozdziału piątego, w której do konkretnych wypowiedzi, dopisano ukrytą funkcję zwrotów czy sposób w jaki dziecko może odebrać daną wypowiedź. Przytoczono tu przykładowe wypowiedzi doradzania, rozkazywania, grożenia/ostrzegania, krytykowania, łagodzenia, odwracania uwagi, przesłuchiwania, psychologizowania, moralizowania czy ironizowania. Przytoczę jeden z przykładów moralizowania:

„Nie można odrzucić zaproszenia na przyjęcie tylko dlatego, że nie wiesz, czy znasz innych gości!”.

Poprzez proste ćwiczenie polegające na porównaniu swoich odpowiedzi rodzic może mieć głębszy wgląd w to jak komunikuje się ze swoim dzieckiem. Autorka dość „namacalnie”, bo w oparciu o przykłady wyjaśnia pewne mechanizmy komunikacji, przy czym zwraca uwagę na ważne pytania, które powinien postawić sobie rodzic, któremu zależy na tym, aby dziecko miało poczucie bycia kimś ważnym dla swoich bliskich.

Mów, słuchaj i zrozum. Zadbaj o poczucie własnej wartości swojego dziecka - Petra Krantz Lindgren

Kilka słów podsumowania: o wartości książki decydują przede wszystkim problemy odpowiedzialnego wychowania, które podejmuje autorka. Koncentrują się one wokół poczucia własnej wartości u dziecka, ale dotyczą wielu innych, często pozornie prozaicznych problemów wychowawczych. Plusem dla tego poradnika, to w moim odbiorze postawa z jaką pisze pani Krantz Lindgren. Brak w niej dogmatyzmu. Naczelną zasadą jest obserwacja i czytanie zachowań dziecka jako „objawów” niezaspokojonych potrzeb. Psycholożka stawia również na kompromisy w konfliktach między potrzebami dzieci i rodziców. Niejednego rodzica może nawet zaskoczy fakt, że w procesie wychowania nie tylko liczy się dziecko, ale i sam rodzic z jego potrzebami. Lektura tej książki, która zmieści się do każdej torebki czy plecaka, może uświadomić parę szczegółów, które mają spore znaczenie dla całokształtu relacji rodzic – dziecko.

Informacje o książce:
Tytuł: Mów, słuchaj i zrozum. Zadbaj o poczucie własnej wartości swojego dziecka
Tytuł oryginału: Med känsl a för barns självkänsla
Autor: Petra Krantz Lindgren
ISBN: 9788365796110
Wydawca: Mamania
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content