Literatura obyczajowa

Motylek – Jolanta Mausch

Recenzja książki Motylek

Motylek
Jolanta Mausch

Wyobraźmy sobie: mężczyzna i kobieta, małżeństwo. Czy jest możliwe, że nie ma między nimi przyjaźni? Czy nie jest tak, że jeśli kogoś kocham to jednocześnie powinienem/am go po prostu lubić? Czy jest w ogóle możliwe, aby to oddzielić? Czy może w końcu, jeśli nie ma przyjaźni to zamiast prawdziwej miłości, jest tylko zauroczenie drugą osobą?  Jolanta Mausch w swojej powieści obyczajowej przypomina nam jak życie może być zaskakujące, oraz jak niełatwo jest zbudować prawdziwą przyjaźń i jaki to długi proces.

Magda, młoda pani psycholog za namową swojego dobrego kolegi z czasów studenckich – Wojtka, ma zamiar przeprowadzić się do małej miejscowości i objąć posadę w Domu Dziecka. Ponadto Wojtek oferuje jej zamieszkanie w domku z tarasem i ogrodem. Cóż chcieć więcej? Wydaje się idealnie: nowa praca i dom. Zwłaszcza perspektywa posiadania przestronnego domu oraz własnego ogrodu była dla Magdy kusząca, jak dotąd mieszkała w ciasnym mieszkaniu w centrum Szczecina. Cisza i spokój, jednym słowem sielanka – to było jej potrzebne. Jednak jest jedno ALE, które burzy tą piękną wizję. Otóż ów uroczy domek ma już jednego mieszkańca. Okazuje się, że budynek jest podzielony na dwa odrębne mieszkania. Na dodatek pierwsze spotkanie przyszłego sąsiada – Piotra, również nie wypada za dobrze. Magda jest  z natury osobą dociekliwą, która nie owija w bawełnę i zadaje często dość niewygodne pytania. Piotr natomiast od dłuższego czasu stronił od ludzi i jest po prostu oszołomiony taką postawą kobiety, czuje się zagrożony. Koniec końców Magda jednak decyduje się zostać. Z biegiem czasu poznaje lepiej Piotra i zauważa, iż jej sąsiad to utalentowany artysta plastyk. Z każdym dniem mężczyzna zaskakuję ją coraz bardziej i powoli rodzi się między nimi przyjaźń, dzięki której rozpoczyna on zmianę swego życia. Jednak czy Magda pozyska na tyle zaufanie mężczyzny, iż podzieli się on z nią swoją tajemnicą?

Okładka książki dobrze ilustruje problematykę powieści. Wskazuje na piękną właściwość ludzką, możliwość przemiany – z osoby która jest już praktycznie na dnie, w mężczyznę zaradnego życiowo, zawiązującego satysfakcjonujące relacje z innymi. Tak więc jak motyl, człowiek może dokonać swojego przeobrażenia. Powieść ponadto świetnie pokazuje kontrast między dwoma wykreowanymi przez autorkę postaciami kobiet. Była żona Piotra: piękna, zadbana, ambitna i zarazem zablokowana emocjonalnie, oziębła, nie potrafiąca kochać pomimo wszystko. I Magda, ciepła, pełna empatii i zrozumienia, choć nie koniecznie zmysłowa i ponętna zewnętrznie. Autorka z łatwością i dbałością o szczegóły, tworzy zarysy postaci, które są bardzo realne. Czytając ma się wrażenie, że są to osoby które można spotkać na swojej drodze, które na co dzień borykają z prozaicznymi problemami, jak na przykład wybór kafelków do łazienki. Ponadto pani Jolanta Mausch podkreśla rolę przyjaźni w życiu człowieka, opartej na zaufaniu i pełnej akceptacji drugiej osoby wraz z niedociągnięciami i popełnianymi błędami. Ukazuje w swojej powieści powolny proces budowania więzi między dwiema dorosłymi osobami, tworzenia poczucia bezpieczeństwa w relacji.

Pani Mausch zastosowała ciekawy zabieg, główną fabułę poprzedzają tajemnicze, urwane z kontekstu dialogi, co z pewnością zaciekawi i zaintryguje Czytelnika. Mnie osobiście bardzo spodobała się kreacja głównego bohatera. Piotr został przedstawiony z jednej strony jako osoba z ogromnym obciążeniem życiowych doświadczeń, a z drugiej jako człowiek z prawdziwą pasją, który w swojej pracy odnajduje zadowolenie i spełnienie. Jestem też wdzięczna autorce za to, że nie przestawiła Magdy jako psychologa, który widząc człowieka po raz pierwszy od razu wie o nim wszystko i tylko czeka kiedy rozpocząć terapie.

Książkę czytało mi się świetnie. Z przykrością odstawiałam lekturę na rzecz codziennych zajęć i obowiązków. Całość jest spójna i dopracowana. Jest to książka zarezerwowana dla osób preferujących literaturę obyczajową. Ponadto jak dla mnie okładka Motylka została doskonale dobrana. Z przyjemnością przeczytam następne publikacje pani Jolanty Mausch.

Jednym słowem: polecam!

Informacje o książce:
Tytuł: Motylek
Tytuł oryginału: Motylek
Autor: Jolanta Mausch
ISBN: 9788377229019
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać