Powieści i opowiadania

Mistrz i Małgorzata – recenzja książki

Mistrz i Małgorzata - Michaił Bułhakow

Mistrz i Małgorzata
Michaił Bułhakow

Książka Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata, to jedna z tych pozycji które powinny mieć swój własny ołtarzyk w każdym domu. Pisze całkiem serio, bo jest to klasyka najlepsza z najlepszych, którą zapewne będę wciąż czytała gdy moje okulary osiągną -70 dioptrii.

Napisanie tej książki zajęło Bułhakowi mniej więcej 12 lat. Wydano ją po jego śmierci i ocenzurowano, a ona i tak stała się arcydziełem. Wydaje się że książka Mistrz i Małgorzata była ostatnim literackim tchnieniem autora, który zmarł kilka dni po jej ukończeniu. Pozostawiając nadzieję na to że „rękopisy nie płoną”, ludzie to całkiem przyzwoite stworzenia, a nawet Szatan nie jest taki straszny „jak go malują” .

Co jest takiego niezwykłego w tej książce? Zacytuje tu mojego nauczyciela języka polskiego który uczył mnie jeszcze za czasów liceum. Gdy poruszano temat Mistrza i Małgorzaty, mawiał: „wyobraźcie sobie kraj, w którym zakazane jest wierzyć w Boga, a w którym nagle pojawia się sam Szatan i nikt w niego nie wierzy. On sam zaś, nie specjalnie kryje się z tym, kim jest”. No właśnie paradoks za paradoksem. Aby zachęcić Was do przeczytania tej wspaniałej książki zacznę, wyobraźcie sobie kraj, w którym zakazane jest wierzyć w Boga…

Akacja powieści toczy się w dwóch miejscach jednocześnie w Moskwie w latach 20 XX wieku, oraz w Jerozolimie dokładnie w czasach Chrystusa. Te niecodzienne połączenie wyszło autorowi znakomicie. Przedstawia nam obraz Jezusa który aktualnie jest sądzony przez Poncjusza Piłata. Jeszua nie jest wielkim i wszechmocnym Bogiem, ale człowiekiem pełnym lęku przed śmiercią i jednocześnie niezwykle mądrym. Piłat zaś, to jak dla mnie postać tragiczna, widać w nim jego wątpliwości i rozdarcie między tym co słuszne a tym co łatwe. A teraz wróćmy do Moskwy. Tam diabeł imieniem Woland, dosłownie szaleje po ulicach, ale czy jest on tym typowym „Złym”? Pamiętacie Fausta? „Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie dobro czyni”. Woland to diabeł filozof pełny absurdów. A kim jest tajemniczy Mistrz i jego Małgorzata?

Książka pełna jest magii i czarów które mogły wyjść tylko w Moskwie. Nie zabraknie tam również pewnych ukrytych prawd o ludziach, którym tylko z pozoru wiedzie się dobrze i przekonaniach, które powierzchownie są słuszne. I niczym w starych bajkach, dobry wygra a zły zostanie ukarany… tyle że kto tu jest tym złym?

Książka pokazuje nam, że jesteśmy niby jak ten Piłat wiecznie czekający na wybawienie, zaś świat nie jest czarno biały. Weźcie do ręki Mistrza i Małgorzatę, zatraćcie się w jej kartkach, jak ja wiele razy i sprawdźcie to słychać w Moskwie dawnych czasów.

Informacje o książce
Tytuł Mistrz i Małgorzata
Tytuł oryginału Mastier i Margarita
Autor Michaił Bułhakow
ISBN 9788374952286
Wydawca MUZA SA
Rok wydania 2009

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać