Fucking Polak. Nowe życie - Arkadiusz Onyszko, Izabela Koprowiak - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Biografie i wspomnienia

Fucking Polak. Nowe życie – Arkadiusz Onyszko, Izabela Koprowiak

Recenzja książki Fucking Polak. Nowe życie - Arkadiusz Onyszko, Izabela Koprowiak


Fucking Polak. Nowe życie
Arkadiusz Onyszko, Izabela Koprowiak

Na fali modnej ostatnimi czasami biografistyki sportowców na polskim rynku nakładem wydawnictwa SQN ukazała się właśnie książka zatytułowana „Fucking Polak. Nowe życie”. To spowiedź Arkadiusza Onyszko, czyli bramkarza, który nie zrobił spektakularnej kariery, choć miał ku temu wszelkie predyspozycje. Okazuje się jednak, że były reprezentant Polski najważniejszy mecz swojego życia rozegrał na szpitalnych łóżkach, w otoczeniu surowych ścian i schorowanych ludzi, tam, gdzie żaden sportowiec nie chce trafić. Tak oto książka „Fucking Polak. Nowe życie” stanowi o wiele bardziej poruszające świadectwo zwycięstwa nad ciężką chorobą, aniżeli siarczyste wspomnienia z boisk i szatni, choć i tych ostatnich tu nie zabrakło.

Arkadiusz Onyszko w medialnym wizerunku zasłynął przecież jako enfant terrible najnowszej historii polskiego futbolu. Jego kariera była pełna wzlotów, upadków, nadziei i rozczarowań, a poza boiskiem nie dawał o sobie zapomnieć, wikłając się w różnego rodzaju… sytuacje, począwszy na awanturach z pierwszą żoną, a skończywszy na wyrazistym i głośnym głoszeniu poglądów na kontrowersyjne tematy społeczne. To jednak tylko medialny wizerunek, w dodatku osadzony w dość specyficznej duńskiej kulturze, która w przełożeniu na polską rzeczywistość nie powinna w zasadzie szokować. W każdym razie niejednokrotnie szokowała, a Onyszko w polskich mediach często stawał się obiektem bezceremonialnych ataków. Był wrogiem publicznym nawet wtedy, gdy leżał w szpitalu nie mogąc normalnie oddać moczu. O tych kwestiach na stronach książki „Fucking Polak. Nowe życie” Onyszko opowiada w swoim stylu, czyli bez kurtuazji i ceregieli.

W każdym razie były bramkarz reprezentacji Polski oraz duńskiej i polskiej ekstraklasy w swojej biografii nie próbuje się wybielać. Napełniony doświadczeniem wydaje się świadomy najsłabszych cech swojego charakteru, tj. porywczości, ostrości sformułowań, niekiedy też braku chłodnej analizy przed podjęciem jakiejś decyzji. Równocześnie Onyszko twardo stąpa po ziemi, daje się poznać jako człowiek konsekwentny i waleczny. Atakowany nauczył się bronić zarówno na boisku, jak również poza nim. Jego poglądy wygłoszone w biografii „Fucking Polak. Nowe życie” na temat m.in. islamu, gejów i oszustów finansowych są więc sprawnym odzwierciedleniem trudnego charakteru tego byłego bramkarza, choć często można odnieść wrażenie, że wiele osób myśli w podobny sposób, co Onyszko, tylko akurat jemu nie brakuje odwagi w głoszeniu swoich myśli, za co zresztą przepłacił utratą kilku kontraktów na europejskich boiskach.

Jakkolwiek wiele słów w książce „Fucking Polak. Nowe życie” zostało napisanych na temat futbolu, blasków i cieniów tej dyscypliny, to niespodziewanie największym atutem dzieła okazuje się relacja Onyszki z nierównej walki z niewydolnością nerek. Były bramkarz reprezentacyjny w pasjonujący sposób opowiada o swoich zmaganiach z chorobą, o rozmaitych problemach, które w związku z nią przeszedł, o gasnącej nadziei i wreszcie też o… nadziei, która uratowała mu życie. Pod skorupą typowego bad boya Onyszko okazuje się wrażliwym i doświadczonym przez los facetem z systemem wartości stawiającym najwyżej w hierarchii Boga i rodzinę. To zadziwiające a zarazem budujące, że ten „medialny dzikus” na łamach swojej biografii potrafi opowiedzieć o modlitwie i przeprosić ludzi (w tym bliskich), którym wyrządził krzywdę. Pod tym względem książka „Fucking Polak. Nowe życie” stanowi katharsis Arkadiusza Onyszko.

Nie mam jednak pewności czy akurat tego oczekiwali pasjonaci biografii pokroju Janusza Wójcika, Grzegorza Szamotulskiego czy Wojciecha Kowalczyka, którzy nie oszczędzali słów, a szatnię i kulisy polskiego futbolu triumfalnie odarli z tajemnic. Tymczasem Onyszko niekoniecznie w pikanterię inwestuje. Pisze o futbolu dość gęsto, osadzając to w kontekście kulturowym (szczególnie jeśli chodzi o Danię), ale w porównaniu do wspomnień choćby przywołanych autorów książka „Fucking Polak. Nowe życie” okazuje się dość miękka. Oczywiście taki obrót spraw ma miejsce, gdy w tej biografii będziemy poszukiwać wiórów na temat polskiego futbolu. Onyszko daje bowiem nadzieję. Pomimo swojego niepokornego charakteru okazuje się żywym przykładem na skuteczną walkę z przeciwnościami losu. Nawet tymi najtrudniejszymi, bo przecież fucking Polak wszystko przetrzyma.

Informacje o książce:
Tytuł: Fucking Polak. Nowe życie
Tytuł oryginału: Fucking Polak. Nowe życie
Autor: Arkadiusz Onyszko, Izabela Koprowiak
ISBN: 9788379246045
Wydawca: SQN
Rok: 2016

Kontakt z recenzentem: konrad.morawski@wp.pl

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content