Recenzje książek

Misery – Stephen King

Okładka książki Misery

Misery
Stephen King

Do czego jest zdolna najwierniejsza fanka swojego ukochanego pisarza? Do jakich czynów potrafi się posunąć? Jest to uwielbienie czy przejaw choroby psychicznej?

Paul Sheldon jest autorem tandetnych romansideł. Podbił serca kobiet cyklem powieści Misery Chastain, jednakże mając dość bohaterki postanawia ją uśmiercić. Pewnego dnia Paul jadąc samochodem zimową porą po pijaku wpada w poślizg i ulega poważnemu wypadkowi. Odzyskując przytomność, przed oczami ukazuje mu się kobieta sporych rozmiarów Annie Wilkes, była pielęgniarka. Jest również zagorzała fanka jego powieści, a także zakochaną w nim kobietą. Mężczyzna przebywa w jej domu, który znajduje się na odludziu. Na uśmierzenie bólu podaje mu narkotyki co w rezultacie powoduje uzależnienie.

W tym momencie rozpoczyna się koszmar. Kobieta jest nieobliczalna jednego dnia wyznaje mu miłość, gotuje, sprząta, a następnego ranka popada w furię i okłada pięściami Paula. Annie zamyka go w pokoju, zmusza do przywrócenia życia ukochanej bohaterki Misery. Paul, który był szantażowany psychicznie i fizycznie postanawia ulec jej gdyż zdaje sobie sprawę, że jest w głębokim niebezpieczeństwie. Zastraszany odzyskuje wiarę w wolność, snuje plany jakby się wydostać od potwornej Annie. Udaje mu się jedynie wyjść z pokoju podczas jej nieobecności. Paul dowiaduje się, że kobieta ma na swoim „koncie” liczne zabójstwa dzieci, dorosłych, osób starszych i jest z nich tak dumna, że kolekcjonuje urywki z gazet, nekrologi, wiadomości świadczące o śmierci, a na ostatniej stronie klasera widnieje informacja o zaginięciu Paula Sheldona. Telefon okazuje się, że nie działa. Przerażony autor pisze coraz więcej, uświadamiając sobie, że będzie to jego najlepsza książka w historii życia. Kolejne pomysły uwolnienia kończą się fiaskiem…

Jak potoczą się jego dalsze losy? Pozostawiam Wam do przeczytania.

Misery jest to kolejna książka Stephena Kinga, która zagościła na mojej półce. Zabrała mi dużo wieczorów, które poświęciłam czytaniu, czego można było się spodziewać. King idealnie pobudza naszą wyobraźnię, sprawia, że nie można oderwać się od książki. Długo po jej przeczytaniu zostaje w naszej pamięci. Wcześniej czytałam także Desperacje i Sklepik z marzeniami, byłam przekonana, że książka będzie podobna i będę się z nią „męczyć” no bo cóż może nowego wymyślić? Spotkało mnie wielkie zaskoczenie, ponieważ Misery, spodobała mi się najbardziej. Momenty grozy i humoru wszystko to co najlepsze znajdziemy w tej powieści. Polecam jak najbardziej.

Informacje o książce:
Tytuł: Misery
Tytuł Oryginału: Misery
Autor: Stephen King
ISBN: 9788378392774
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok: 2009

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać