Literatura faktu

Mafia na Wybrzeżu – Krzysztof Wójcik

Recenzja książki Mafia na Wybrzeżu. Krwawe zbrodnie do których nie posunął się nawet Masa - Krzysztof Wójcik

Mafia na Wybrzeżu. Krwawe zbrodnie do których nie posunął się Masa
Krzysztof Wójcik

„Był chłop nie ma chłopa – tymi słowami kwituje Artur Zirajewski „Iwan” brutalne morderstwo swojego znajomego, kiedy wraz z innymi zabójcami wraca samochodem z Borów Tucholskich do Trójmiasta. Jest wiosna 1998. W aucie mordercy nie mówią zbyt wiele – zabili kompletnie bezrefleksyjnie”.

Autorem książki „Mafia na Wybrzeżu” jest Krzysztof Wójcik, dziennikarz śledczy dwukrotny laureat nagrody Grand Press w kategorii news w 2004 i 2005 r. W swojej książce powraca do wydarzeń, które stały się przyczyną słynnego procesu w sprawie tzw.”klubu płatnych zabójców”. „Mafia na Wybrzeżu” jest dziennikarską relacją działalności przestępców ze wspomnianego już wcześniej „klubu”, którzy dopuścili się zarówno morderstw z zimną krwią, jak i nieudanych prób zamachów na życie. Relacjonowane wydarzenia miały miejsce w Trójmieście od końca lat 90 XX wieku. Autor porusza historię Czesława Kowalczyka alias „Czester” który został oskarżony o morderstwo, którego nie popełnił i w związku z tym musiał przebywać w areszcie 12 lat. Wspomniany Czester za niesłuszne skazanie otrzymał w kwietniu 2016 r. odszkodowanie od państwa polskiego w wysokości 3 mln złotych, co jest najwyższym, jak do tej pory odszkodowaniem uzyskanym od naszego kraju.

Książka to reporterska relacja dla ludzi o mocnych nerwach. Pokazuje, jak bezwzględni potrafią być ludzie i to w imię czego? Zwykle pieniędzy bądź zemsty, czy pokazania siły. Wójcik rozmawiając z gangsterami; w sumie nie do końca wiem, czy można ich tak nazwać, bo duża część z przestępstw, które popełniali, skończyła się fiaskiem lub szybkim aresztowaniem; stara się przybliżyć czytelnikowi, dlaczego proces „klubu” ciągnął się latami. Co kieruje człowiekiem, który zleca zabójstwo brata czy innym, który zabija obecnego mężczyznę byłej konkubiny, aż w końcu czy gangsterzy z Wybrzeża mają coś wspólnego ze śmiercią generała Marka Papały.

Tak jak już wcześniej wspomniałam, trochę wątpliwy jest dla mnie sposób działania i przygotowywania się do akcji przez mafię. W książce przytaczana jest wypowiedź jednego ze znanych gdańskich adwokatów, który wielokrotnie bronił gangsterów:

„Jaka mafia? To chłopcy. Nawet żadnej kasy na tej banderce się nie dorobili. Wszyscy aresztowani z tak zwanego klubu są kompletnie goli. Taka to śmieszna organizacja była. Żadnego planu, żadnej koncepcji. Byle coś szybko ukraść, komuś wpierdolić i na tym koniec”.

Jego kolega dodaje:

„To nie jest żadna mafia i nigdy nie była. Gang Olsena był lepiej zorganizowany od tych cymbałów. Żadnego planu. Nikt nie inwestował w nic pieniędzy. Na dobrą sprawę nic nie zarobili. Strzelali do siebie jak do kaczek, nie mając w tym żadnego biznesu, a jak ktoś coś zarobił, to go porywali i też był goły”.

Książka świetnie ukazuje kulisy śledztwa, manipulację świadkami, dowodami, skupianie się tylko na tych elementach zeznań, które pasują do obrazu stworzonego przez prokuratora i śledczych. Korupcję wśród policjantów, czy strażników więziennych.

Książka napisana jest świetnie. Zwięzłe fakty. Dużo podrozdziałów, każdy z sugestywnym tytułem, aby czytelnik się nie pogubił i wiedział o czym czyta.

Bardzo podoba mi się epilog, w którym autor opisuje refleksje Czesława Kowalczyka po wyjściu z więzienia. „Czester” nie ma do nikogo większej pretensji o swój los. Sam krótko podsumowuje

„No cóż, stało się. W jakiś sposób poszedłem do przodu i teraz tego nie komentuję. Nie rozpamiętuję. Staram się żyć normalnym życiem. Przecież nie mogę ciągle wracać do tego, co było”.

Wcześniej nie interesowałam się zbytnio szczegółową historiami mafii w Polsce. Zwykle tyle, co usłyszałam w wiadomościach, czy przeczytałam w przypadkowym artykule. Teraz zachęcona książką Krzysztofa Wójcika „Mafia na Wybrzeżu. Krwawe zbrodnie do których nie posunął się Masa”, bardzo chętnie sięgnę do innych pozycji, aby zobaczyć i prześledzić, jak działali inni gangsterzy, co nimi kierowało i przede wszystkim jak wyglądały ich procesy. Czy również były manipulacje świadkami, dowodami. Książka ta jest na pewno bardzo dobrą odskocznią od lektur czytanych przeze mnie na co dzień. Myślę, że i Wam na pewno się spodoba.

Informacje o książce:
Tytuł: Mafia na Wybrzeżu. Krwawe zbrodnie do których nie posunął się Masa
Tytuł oryginału: Mafia na Wybrzeżu. Krwawe zbrodnie do których nie posunął się Masa
Autor: Krzysztof Wójcik
ISBN: 9788328703827
Wydawca: Muza
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać