LOVE YOU kropka FOREVER - Kasia Her - Recenzje książek z każdej półki
Literatura obyczajowa

LOVE YOU kropka FOREVER – Kasia Her

Recenzja książki LOVE YOU kropka FOREVER

LOVE YOU kropka FOREVER
Kasia Her

Zwykle impulsem do przeczytania książki jest dla mnie jej opis, umieszczony na obwolucie przez autora bądź wydawnictwo. Jeden potrafi w mgnieniu oka zaintrygować, wzbudzić ciekawość czy poruszyć wyobraźnię, inny nie wywołuje we mnie żadnej reakcji – wtedy zwykle, jak nakazuje logika, książce mówię: nie. W tym przypadku działa jednak bodziec wizualny. Książka Kasi Her pt. „LOVE YOU kropka FOREVER” jest naszpikowana wizualno-emocjonalną symboliką. Opis powieści mnie nie zachwyca: „Jan otrzymuje od matki w prezencie na trzydzieste urodziny kwotę pieniędzy, która pozwala mu na zakup bardzo dużego auta. Wyrusza nim w niezwykłą podróż w poszukiwaniu siebie – instynktownie jak najdalej od swej dobrodziejki”. Sugeruje nadęty temat ubrany w krótką formę, co zdecydowanie odbiega od moich upodobań literackich. Moją uwagę przykuwa jednak okładka książki, kompletnie niezgodna z jej opisem. Szary pluszowy miś objęty męską dłonią tworzy obraz wywołujący swego rodzaju konsternację. Intryguje. Porusza. Wzrusza. Sprawia, że mimo opisu książka trafia w moje dłonie.

Na kartach powieści poznaję młodego mężczyznę, szczycącego się dumnym imieniem Jan. Dumnym – gdyż, jak się dowiaduję z książki, więcej powodów do dumy nie ma, toteż tego jednego nie mogę mu odebrać. Wspomniany Jan jest trzydziestolatkiem, jednak jedynie na papierze. W głębi duszy jest wciąż małym chłopcem, uwikłanym w sidła nadopiekuńczej matki. Trzydzieste urodziny wywołują w mężczyźnie przełom. Podejmuje się w nim decyzja o chęci ucieczki od dotychczasowego życia, matki, zniewolenia i zniszczonej młodości. Nie zastanawiając się wiele kupuje samochód, dużego tira, którym rusza przed siebie. Donikąd. Albo właśnie dokądś. W podróż, której celem jest odnalezienie własnego ja.

Motywem przewodnim powieści jest obraz relacji matka-syn. Główny bohater snuje wspomnienia dotyczące dotychczasowego życia. Ukazuje czytelnikowi obraz zakompleksionego chłopca, stuprocentowo podporządkowanego matce, zanipulowanego do tego stopnia, że zatraca własną tożsamość – a może nigdy nie udaje mu się jej wykształcić? Wartością książki jest głęboki psychologiczny obraz roli, jaką może odegrać w psychice młodego człowieka rodzic, który chcąc dla niego jak najlepiej a będąc nieudolnym wychowawczo wyrządza mu ogromnych rozmiarów krzywdę. Dzięki tej powieści mój obraz na sformułowania: ciapa, mamisynek, pantofel nabierają nieco innego znaczenia. Zaczynam widzieć podłoże określonych zachowań, które wielokrotnie są tylko efektem, nie czynami samymi w sobie.

Muszę stwierdzić, iż na początku powieść ta mocno mnie drażni. Kompletnie nie w moim stylu są wkomponowane w treść obrazki, które w założeniu prawdopodobnie jakiś cel mają, dla mnie jednak są tylko antywalorem artystycznym, nie tylko zbędnym ale też psującym obraz powieści. To akurat moje subiektywne odczucie. Dość trudny do przyjęcia jest też dla mnie język powieści – sugerujący raczej ciężką, męską prozę niż literaturę obyczajową, pisaną przez kobietę. Wraz z biegiem akcji pojawia się jednak we mnie przyzwolenie na zadaną dawkę wulgaryzmów i prostotę języka, wkomponowuje się ona bowiem idealnie w kreację głównego bohatera. Przez cały czas podążania za fabułą ciągnie się za mną pytanie: do czego ta powieść prowadzi? Szczerze mówiąc, aż do ostatniej strony nie potrafię złapać myśli przewodniej, jakiegoś głębszego przesłania. Dopiero zakończenie książki odsłania dotychczas ukryty dla mnie sens całej powieści. Dodatkowo, sam pomysł na realizację zakończenia, zarówno pod względem treści jak i formy, której to zdradzać nie będę by czytelnikowi pozostawić wisienkę na torcie, zasługuje na ogromny ukłon. Czapki z głów!

Po przeczytaniu Love You kropka Forever nasuwa mi się jedna naiwna myśl. Zaczynam zastanawiać się, jak bardzo życie – moje, Twoje, Xińskiego i Ygregowskiego różniłoby się od tego, które dzisiaj wiedzie, gdyby nie jego rodzicie. Pełna świadomości o roli bliskich w kształtowaniu mojej tożsamości odkrywam jej kolejną, pełną tajemnic stronę. I tylko się dziwię, jak po raz kolejny, książka – niby tak bardzo zwyczajna, może mi zdjąć z oczu przepaskę pt. „wolę nie widzieć”.

Informacje o książce:
Tytuł: LOVE YOU kropka FOREVER
Tytuł oryginału: LOVE YOU kropka FOREVER
Autor: Kasia Her
ISBN: 9788379421091
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content