Literatura młodzieżowa

Lato Pauli – Anna M. Gorgolewska

Lato Pauli - Anna M. Gorgolewska

Lato Pauli
Anna M. Gorgolewska

Autorka – Anna Gorgolewska jest bibliotekarką, od małego zakochaną w książkach. Poetka i prozatorka, mieszka w małym miasteczku na Dolnym Śląsku. Kocha zwierzęta i interesuje się archeologią. Zawodowo pracuje z młodzieżą, co czuć w jej książce. Potrafi przemówić językiem młodych do młodych, a problemy nastolatek pokazane w książce, wydają się na miejscu i są dość dobrze wyważone. Nie są trywialne, nie da się przejść obok nich obojętnie, jednak można wprowadzić wiarę w racjonalne rozwiązania i dobro tego świata.

Fabuła Lata Pauli toczy się idealnie, miarowo, odliczając dzień po dniu wakacyjne dni w małym miasteczku gdzieś w Polsce. Bohaterka książki to Paula, odważna dziewczyna, która właśnie skończyła gimnazjum i rozpoczyna swoje wymarzone wakacje u boku koleżanek Kaśki i Dominiki podczas rodzinnego wyjazdu tropem ruin zamków i warowni w Polsce. Trasę ustalała z tatą archeologiem już od kilku miesięcy. Sama uwielbiając historię wybierała ruiny do zwiedzania i historyczne szlaki Wielkopolski i Mazowsza do przejścia. Niestety pierwsze dni wakacji obracają wniwecz wszystkie plany. Dziwna kłótnia z koleżankami pokazuje, że zależało im tylko na przepisywaniu zadań domowych i podpowiedziach podczas sprawdzianów. Drogi dziewczyn się rozchodzą w pierwszym dniu wakacji. Zaś rodzinny wyjazd trzeba przełożyć po wypadku taty i zniszczeniu samochodu. Choć tato Pauli czuje się dość dobrze to auto trzeba oddać do mechanika na pewien czas i jeszcze słono zapłacić za naprawę. Wizja samotnych i nudnych wakacji jest przytłaczająca.

Jednak każdy dzień wakacji przynosi Pauli niespodzianki, chwile trudne i piękne mieszają się ze sobą, tak jak to w życiu każdego z nas bywa.

Na horyzoncie pojawia się Radek i Kostek. Kim są dla Pauli? Jak ułożą się ich relacje? Czy przyjaźń, miłość, tęsknota to proste uczucia? Skąd wiadomo kiedy jesteśmy zakochani?
Pies Błotek zamieszka w nowym domu ale czy będzie szczęśliwy? Dlaczego konieczna będzie wizyta u weterynarza i kto najchętniej będzie wychodził z nim na spacery?
Paula będzie opiekować się małą Martusią, ale jak poradzi sobie z przekorną pięciolatką i czym ją zajmie w upalne letnie dni? Co robić z przedszkolakiem, który nie lubi placu zabaw i karuzeli?
Rodzice Pauli mają w wakacje rocznicę ślubu, ale czy rodzeństwo poradzi sobie z wyborem prezentu niespodzianki? Czy Piotrek, brat Pauli, będzie miał dobry pomysł?
Sąsiad Konstanty, osiemdziesięciolatek, który kiedyś uczył mamę Pauli w szkole, wyląduje na kilka dni w szpitalu po wstrząsie mózgu. Czego dowie się o nim Paula i jak poradzi sobie z rozwikłaniem domowej tajemnicy pana Konstantego? Dlaczego samowar zagra ważną rolę w tej książce?

Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po książkę Lato Pauli. Od dawna nie czytałam tak lekko napisanej książki. Fabuła się toczy niepostrzeżenie, czujemy idealny balans pomiędzy opisem i dialogami, bohaterzy są jednoznaczni i dobrze zarysowani, akcja wartka, ale słowa są tak dobrane, że wszystko wydaje się najbardziej naturalnym ciągiem wydarzeń. Wakacje, które miały być beznadziejne po wydarzeniach pierwszych dni, stają się pięknym letnim wspomnieniem dla Pauli. Książka jest zrównoważona, bo znajdą się w niej momenty największego szczęścia, jak i ogromnego smutku i niesprawiedliwości tego świata. Poczujemy na własnej skórze razem z Paulą, że życie nie jest bajką i zdarzają się chwile pełne rozpaczy. A życie toczy się dalej…

Książka jest idealna dla nastolatek, przeplatają się w niej miłość i przyjaźń, wątki rodzinne i szkolne, sprawy ważne dla dziewczyn i chłopaków, troski najmłodszych i najstarszych. Wszystko przyprawione dobrym słowem mamy Pauli, miłością taty Pauli i humorem brata Piotrka. Po książkę warto sięgnąć także dorosłym czytelnikom, szczególnie jeśli ma się nastoletnie córki i synów w domu, bo dzięki książce widzimy jak ważne są dla młodych ludzi sprawy, które starszych już tak nie pochłaniają.

Książkę można spokojnie przeczytać w ciągu jednego gorącego i leniwego poranka na plaży lub zimowego wieczoru z gorącą herbatą w ręce. Z czystym sercem polecam.

Informacje o książce:
Tytuł: Lato Pauli
Tytuł oryginału: Lato Pauli
Autor: Anna M. Gorgolewska
ISBN: 9788382190908
Wydawca: Novae Res
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać