Biznes i zarządzanie

Landlord. Jak osiągnąć wolność finansową, inwestując w nieruchomości – Marcin Matuszewski

Recenzja książki Landlord. Jak osiągnąć wolność finansową, inwestując w nieruchomości - Marcin Matuszewski

Landlord. Jak osiągnąć wolność finansową, inwestując w nieruchomości.
Marcin Matuszewski

Landlord to osoba inwestująca w rynek nieruchomości. Technicznie rzecz biorąc jest to najczęściej rentier, jednak to co różni go od zwyczajnego inwestora to odpowiednie cechy charakteru, umiejętność pracy z ludźmi i nastawienie do tego typu biznesu. Wreszcie Landlord to wielowiekowa tradycja kupna i najmu, nazywana także królewskim biznesem. Jak stać się landlordem, co potrzeba aby móc się tak tytułować i o co w tym wszystkich chodzi? Na te pytania stara się odpowiedzieć Marcin Matuszewski w swojej książce.

Autor książki to doświadczony przedsiębiorca oraz właściciel firmy Intelektualnie.pl zajmującej się szkoleniami. Zainspirowany książkami Roberta Kiyosakiego postanowił zaryzykować i rozpocząć przygodę również jako inwestor nieruchomości, co finalnie stało się nie tylko jego sposobem na osiągnięcie wolności finansowej, ale także pasją, którą dzieli się m.in. podczas szkoleń dostępnych za pośrednictwem strony PolskiRentier.pl.

Książka podzielona jest na 3 części – fabularną, merytoryczną i mentalną. W pierwszej części poznamy pokrótce historię jak autor rozpoczął swoją przygodę z inwestycjami w nieruchomości, na jakie problemy napotkał i w jaki sposób je rozwiązywał. Nie brakuje tutaj także miejsca na pomyłki i złe decyzje podjęte przez autora w trakcie nie tylko inwestycji ale już najmowania mieszkań, które mogą być dla Czytelnika niezmiernie pouczające. Drugi rozdział to jeszcze większe konkrety. Dowiemy się jakimi nieruchomościami warto się interesować, co w pierwszej kolejności należy sprawdzić i jak stwierdzić czy inwestycja będzie dla nas korzystna oraz czym jest i jak używać często wspominaną w książce „bezczelną ofertę”. Przeczytamy jak ważny jest dla landlorda zespół, a zwłaszcza pośrednik. Poznamy wzór który może pomóc określić czy warto brać kredyt i po jakim czasie zakup powinien się zwrócić (aby był dla nas korzystny). Podane zostaną sposoby na wybór i weryfikacje najemców oraz metody negocjacji stosowane przez autora. W ostatniej, trzeciej części została przedstawiona charakterystyka psychologiczna landlorda. Jak powinien myśleć i czym się kierować. Co różni go od zwykłego inwestora i w jaki sposób prawdziwy landlord widzi ten biznes. Na ostatnich stronach znajdziemy załącznik powinna wyglądać dobrze zbudowana umowa najmu, tak aby nie pominąć istotnych warunków, które mogą zaoszczędzić sporo czasu, nerwów i pieniędzy. Książka kończy się krótkim słowniczkiem używanych w tekście terminów, które często są branżowym slangiem – warto najpierw zapoznać się z nimi, przed rozpoczęciem wertowania kolejnych stron.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Autor bardzo sprawie posługuje się łatwym i przystępnym językiem nie nudząc zawiłymi opisami. Swoje doświadczenie i porady wplata opowiadając historię, dodając czasem do tego anegdotki co jeszcze bardziej uprzyjemnia czytanie. Co istotniejsze, każda część książki zakończona jest zwięzłym podsumowaniem pozwalającym usystematyzować w głowie właśnie zdobytą wiedzę. Na uwagę zasługuje również fakt, że książka mimo swojego niewielkiego rozmiaru (niecałe 100 stron) została wydana nadzwyczaj elegancko – twarda oprawa, zakładka oraz bardzo przejrzysty skład. To wszystko powoduje że książkę czyta się bardzo komfortowo.

Chociaż publikacja ze względu na swoją objętość nie wyczerpuje w pełni kwestii jakimi są inwestycje w nieruchomości, stanowi natomiast bardzo przyjemny i prosty wstęp oraz przewodnik po najważniejszych zagadnieniach. Nie tylko przedstawia problemy czysto techniczne, ale również dostaniemy w książce praktycznie informacje „z życia wzięte” oraz nieco porad jak psychicznie przygotować się do tego typu biznesu, a zwłaszcza jak ważne są relacje interpersonalne i umiejętność zjednywania sobie ludzi. Książka to nie suche informacje i teoria. To wieloletnie doświadczenie, nierzadko zdobyte wielkim trudem i kosztem. Jak sam Matuszewski cytuje w książce Kiyosakiego:

„Jeżeli chcesz osiągnąć sukces w jakiejś dziedzinie, znajdź kogoś, kto już go osiągnął”

Dlatego dla osób szukających pomysłu lub zainteresowanych tego typu sposobem zarabiania na życie, ale dopiero zaczynających książka jest pozycją godną polecenia, bo od kogo się nie uczyć jak od osoby która ten sukces osiągnęła.

Informacje o książce:
Tytuł: Landlord. Jak osiągnąć wolność finansową, inwestując w nieruchomości
Tytuł oryginału: Landlord. Jak osiągnąć wolność finansową, inwestując w nieruchomości
Autor: Marcin Matuszewski
ISBN: 9788324693429
Wydawca: Helion
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać