Kochankowie i pisarze - Lily King - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura piękna

Kochankowie i pisarze – Lily King

Kochankowie i pisarze - Lily King

Kochankowie i pisarze
Lily King

O Lily King usłyszałam po raz pierwszy, kiedy na polskim rynku pojawiła się bardzo popularna wówczas „Euforia”. Niestety jeszcze po nią nie sięgnęłam. Piszę niestety, bo po lekturze „Kochanków i pisarzy” jestem niemal pewna, że bym ją pokochała. Zarzuciłam spoilerem, ale tak, ta książka mi się spodobała. I to nawet bardzo.

Główną bohaterką jest trzydziestojednoletnia Casey Peabody. Casey przeprowadziła się do Bostonu, gdzie wynajmuje maleńki pokoik w garażu kolegi swojego brata, Caleba. Młoda kobieta pracuje w Iris, dość ekskluzywnej (przynajmniej tak mi się wydaje po opisach) restauracji. Najczęściej ma wieczorne zmiany, a poranki przeznacza na pisanie.

Casey marzy o wydaniu powieści, nad którą pracuje od sześciu lat. Nie jest to jednak takie zwykłe marzenie – pisaniu podporządkowała całe swoje życie. Po studiach, na które zaciągnęła ogromne długi, przeprowadzała się mnóstwo razy i pisała w każdym z nowo odwiedzanych przez siebie miejsc. Casey pracuje, pisze i wspomina – zawody miłosne, miejsca, które odwiedziła i przede wszystkim matkę, która nie wróciła żywa z pewnej wyprawy.

A mogła wieść pełne sukcesów życie. Jako dziecko przejawiła wielki talent do gry w golfa, ku której pchał ją ojciec. Wygrywała turnieje i dostała nawet pełne stypendium na uczelni, z którego była zmuszona zrezygnować, kiedy odeszła z drużyny. Zamiast tego została anglistką i postanowiła żyć na swoich zasadach i spełniać marzenia. Pewnego dnia na warsztatach pisarskich spotyka dwóch bardzo różnych mężczyzn i jej życie komplikuje się jeszcze bardziej, niż to wydaje się możliwe, a tuż za rogiem czai się punkt zwrotny w jej życiu. Czy Casey uda się nie zboczyć ze ścieżki marzeń i przeżyć żałobę?

„Nie piszę dlatego, że roi mi się, iż mam coś do powiedzenia. Piszę, bo jeśli tego nie robię, wszystko zdaje mi się jeszcze bardziej okropne.”

Cóż to była za lektura! Przyznam, że z samego początku trudno było mi poczuć w stu procentach tę opowieść, jednak jest coś w narracji Casey, co mnie przyciągało, aż w końcu przepadłam i nawet nie zauważyłam kiedy. Może to sama główna bohaterka a może fakt, że ta książka traktuje o uniwersalnych tematach jak miłość i żałoba. Z okładki krzyczy na czytelnika słowo napisane przez Elizabeth Strout, a mianowicie „Zachwycająca!”. Trudno byłoby się nie zgodzić. Tak łatwo można zanurzyć się prozie Lily King a później z niedowierzaniem wrócić na powierzchnię z przewróceniem ostatniej strony. Ta książka zostawia ślad w czytelniku, a nie o każdej książce można to powiedzieć. Bo choć nie każdy jest pisarzem, to każdy szuka swojej drogi, zmaga bądź zmagał się z wątpliwościami, ze strachem o bliskich, z zawodem miłosnym czy żałobą.

Matka Casey odchodzi nagle. To odejście rzuca olbrzymi cień na jej życie i trudno, żeby było inaczej. Trudno sobie wyobrazić, co czuje osoba, która straciła matkę i nawet nie będę sobie tego próbować wyobrazić. Ból jednak musi być niemal nie do zniesienia. W dodatku nic choć trochę nie łagodzi ciosu. Co jakiś czas w swojej opowieści Casey wspomina o matce i zawsze dzieje się to nagle. Najbardziej zabolał mnie fragment, w którym rozentuzjazmowana młoda kobieta wchodzi do pokoju i oblicza w głowie różnicę czasu, żeby zadzwonić do matki, aż w końcu uświadamia sobie, że już nigdy więcej nie usłyszy jej głosu. Pękło mi serce.

„Wkładam klucz do zamka. Mam ochotę zadzwonić do matki, bo ni stąd, ni zowąd ogarnia mnie radosny nastrój. Obliczam, która godzina jest w Phoenix. Dochodzi południe. Doskonale. Zasuwa odskakuje, a ja przypominam sobie, że matka umarła.”

Kochankowie i pisarze” to opowieść o przeżywaniu żałoby, o poszukiwaniu swojego miejsca, ale przede wszystkim o walce o marzenia i determinacji. Casey jest niesamowitą bohaterką. Jak sama wspomina, jej przyjaciele, którzy aspirowali do bycia pisarzami, gdzieś po drodze wstępowali na inne ścieżki prowadzące do stabilizacji. Ona zaś z uporem, mimo ogromnych przeciwności losu, trwa nadal w swoim postanowieniu, choć płaci za to (dosłownie też) cenę. Cudowna, budująca opowieść.

Informacje o książce:
Tytuł: Kochankowie i pisarze
Tytuł oryginału: Writers & Lovers
Autor: Lily King
ISBN: 9788382341867
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content