Joga bez napinki - Dorota Mrówka - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Joga bez napinki – Dorota Mrówka

Recenzja książki Joga bez napinki - Dorota Mrówka

Joga bez napinki
Dorota Mrówka

Joga to filozofia, joga to praca z ciałem, joga to ćwiczenia, joga to relaks, joga to styl życia, joga to odpowiedni sprzęt, joga to różne metody, szkoły – joga to duży temat. Zwłaszcza dla początkujących przebrnięcie przez gąszcz informacji na temat jogi w głębinach internetu może być nieco kłopotliwe. Otóż między opisem mantr, asan, różnych szkół i praktyk towarzyszących łatwo można poczuć się nieco zagubionym. Na dodatek temat otoczony jest szeregiem mitów. Na przeciw temu wszystkiemu wychyla się wraz ze swoją propozycją Dorota Mrówka, która pisze o sobie, że jest kobietą wielu zawodów, „kolekcjonerem” technik medytacyjnych i od kilkunastu lat regularnym praktykiem jogi. Książka, „Joga bez napinki” jak zapowiada sam tytuł, wprowadza czytelnika w meandry trudnej, acz w wielu znaczeniach korzystnej aktywności, wywodzącej się z dalekiego orientu.

Na pierwszy rzut oka – niezbyt opasła książka z zachęcającą, humorystyczną okładką z cytatem z Dezyderaty, która akuratnie wyraża styl w jakim została napisana – kolorowo, na luzie, a jednocześnie w odpowiednim porządku. Zabawne postaci joginów na okładce, czytelnik napotyka na początku kolejnych rozdziałów. To taki szczegół, ale plusik dla wydawnictwa – całość wizualnie wydaje się być spójna i z humorem. Ma to swoje odzwierciedlenie w treści. Na ok. 170 stronach zmieściło się aż 31 rozdziałów. Wszystkie uporządkowane tak, aby przeprowadzić czytelnika od najbardziej podstawowych informacji czym jest, a czym nie jest joga, dla kogo i dlaczego właśnie taki rodzaj aktywności może przynieść sporo korzyści, poprzez informacje o poszczególnych rodzajach, zasadach i sprzęcie, aż do korzyści do jakich może przyczynić się regularna praktyka jogi. Styl w jakim została napisana książka można by określić – rzeczowo acz z humorem, a więc „bez napinki”. Tytułowe hasło nie tylko wyraża styl języka, ale również dotyczy samego tematu – jogi, która mimo iż narzuca pewną dyscyplinę, może być również środkiem do rozluźnienia i uwolnienia od wielu problemów.

W kolejnych rozdziałach autorka odpowiada na pytania które być może nurtują część osób, które przymierzają się do rozpoczęcia ćwiczeń: Dla kogo jest joga? Czy jest joga? Czy jest dla mężczyzn? Od czego zacząć? Jakie są szkoły i metody jogi? Gdzie ćwiczyć? W co się ubrać? Jaki sprzęt się przyda i jak go dobrać? Czy są jakieś stałe reguły podczas zajęć? Jak bezpiecznie ćwiczyć? Dlaczego ważny jest wybór odpowiedniego miejsca i czasu? Dlaczego ważny jest relaks, który jest nieodłącznym elementem ćwiczeń? Czy joga może wpłynąć na samopoczucie? Czy pomaga zwalczyć stres? Czy joga jest odpowiednia dla seniorów? Jakie korzyści dla ciała i ducha może przynieść praktyka jogi? To wszystko zostało zawarte we zwięzłych rozdziałach. Żeby tego było mało, na końcu zawarto najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. Aby czytelnik się nie nudził, w tekst książki wpleciono ciekawostki ze świata jogi oraz rysunki i fotografie asan, sprzętu do jogi oraz znanych osób z nią związanych.

Podobało mi się, że autorka podaje przypisy do różnych źródeł, szkoda tylko, że w kilku przypadkach przytaczając badania naukowe niestety tych przypisów zabrakło. Szkoda również, że zawartość książki mimo tak kolorowej, zachęcającej okładki, wewnątrz jest całkiem szara. Ciekawym dodatkiem mógłby się okazać również zbiór przykładowych podstawowych asan. Celem książki jest jednak zapoznanie czytelnika przede wszystkim z samą ideą jogi, tak aby po zaczerpnięciu podstawowych informacji, „bez napinki” odbiorca mógł zdecydować czy chce świadomie i bez oporów spróbować tego na sobie. Nawet jeśli coś stanie na drodze ku temu, warto przemyśleć to, na co zwraca uwagę autorka książki, niekiedy przywołując cytaty różnych mędrców, a czasem proponując swoje rady, często trafne i z humorem:

„Potraktuj swoje ciało jak drogocenny pojazd, który dostałeś, aby doświadczyć życia. Czy gdybyś kupił, dajmy na to, samochód McLaren F1, pozwoliłbyś mu jeździć na 'chrzczonej’ benzynie albo wybrałbyś się nim na off road? Nie! Dbałbyś o to, aby nie drasnęła go nawet mucha, polerowałbyś ściereczką z mikrofibry, dolewałbyś potrzebne płyny i ostrożnie mijałbyś dziury na drodze. Potraktuj więc swoje ciało jak McLarena, tym bardziej że ciała nie wymienisz na nowszy model!”

Informacje o książce:
Tytuł: Joga bez napinki
Tytuł oryginału: Joga bez napinki
Autor: Dorota Mrówka
ISBN: 9788328317758
Wydawca: Helion
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content