Filozofia i religia

Jezus tak, Kościół nie? O chrystologicznych źródłach kryzysu Kościoła – Walter Kasper, Jürgen Moltmann

Recenzja książki Jezus tak, Kościół nie? O chrystologicznych źródłach kryzysu Kościoła - Walter Kasper, Jürgen Moltmann

Jezus tak, Kościół nie? O chrystologicznych źródłach kryzysu Kościoła
Walter Kasper, Jürgen Moltmann

Zawsze bardzo mnie cieszy jak sięgam po książkę z przekonaniem, że na pewno odnajdę tam to i to albo, że będzie taka i taka, a w trakcie czytania okazuje się zupełnie inaczej…

Tak było z książką pod tytułem „Jezus – tak, Kościół – nie?„. Do jej przeczytania skłonił mnie jej tytuł. Zaintrygował mnie i pomyślałam sobie, że dotyka problemu bardzo na czasie, zatem ciekawe co będzie w środku. W głowie snułam sobie wyobrażenia o tej książce, oczekiwałam, że znajdę tam proste, możne nawet trochę banalne wyjaśnienia dlaczego ludzie wybierają jedno, a drugie odrzucają pomimo, że jest to nierozerwalna całość. Przeczytanie kilku pierwszych stron sprowadziło mnie mocno na ziemię. Spojrzałam znów na stronę tytułową i jak się okazało nie doczytałam całego tytułu, który brzmi „Jezus – tak, Kościół – nie? o chrystologicznych źródłach kryzysu Kościoła„. Oczekiwałam niewymagającej lektury, a otrzymałam książkę napisaną przez dwóch wybitnych niemieckich teologów.

Jednak po przeczytaniu mogę rzec: i bardzo dobrze, że przeczytałam tylko kawałek tytułu, ponieważ przypadkiem trafiłam na prawdziwą perełkę. Ta 77 stronicowa książeczka zawiera mnóstwo niezwykle oryginalnych, rzeczowych, konkretnych i odkrywczych myśli. Jednak aby zrozumieć jej treść oraz ją przyswoić musiałam tę książkę przeczytać 2 razy. W związku z tym, że autorów jest dwóch, lektura ta została podzielona na dwie części.

Pierwsza napisana została przez kardynała Waltera Kaspera. Autor stawia pytanie: „kim dzisiaj jest dla nas Jezus Chrystus?”. Zauważa on, że cały tytułowy problem rozpoczął się w momencie kiedy nastąpiło rozróżnienie pomiędzy historyczną postacią Jezusa, a Chrystusem Zmartwychwstałym czyli Chrystusem wiary. Opowiada o tym, „jak jednorazowa historia może obowiązywać raz na zawsze. Jak Jezus historii może stać się wiecznie aktualnym Chrystusem kościelnej wiary”.

Kardynał pisze również o tym, że obecny kryzys związany jest z tym, że istnieje sprzeczność, konflikt pomiędzy językiem Ewangelii opisującym działalność i postępowanie Jezusa z Nazaretu, a językiem w jakim Kościół wyraża swoją działalność i wiarę w Chrystusa. Twierdzi, że aby Kościół stał się wiarygodny dla współczesnego człowieka, musi wyrażać poprzez siebie Ewangeliczny rodzaj relacji z Bogiem i bliźnimi opisany w osobie Jezusa. Pisze on, że „Odnowa Kościoła i teologii możliwa jest tylko na drodze ponownego namysłu nad początkami i źródłami chrześcijaństwa oraz głębokiego posłuszeństwa wobec ewangelii”.

W drugiej części książki protestancki teolog Jürgen Moltmann zastanawia się nad tym czy dzisiejszy Kościół przypomina jeszcze Jezusa, czy wiernie go naśladuje oraz na ile w swojej działalności duszpasterskiej, postępuje zgodnie z tym czego nauczał Jezus.

Autor porusza również temat sensu i rozumienia pojęcia sprawiedliwości oraz nawrócenia. Pisze o tym, że Jezus zmienił mojżeszowe rozumienie sprawiedliwości, co było powodem, że został przez współczesnych sobie uczonych w Prawie odrzucony i skazany na śmierć jako bluźnierca. Zadane zostaje pytanie „czym zatem jest sprawiedliwość: odpłacaniem tą samą monetą czy stwórczą mocą łaski, która to, co nieprawe, czyni sprawiedliwym, a wrogów przyjaciółmi?”. Zastanawia się, jakiej sprawiedliwości służy współczesny Kościół?

Nie są to jedyne tematy poruszane w książce. Możemy w niej przeczytać również o tym, że „jeśli chrześcijanie i Kościoły chcą dziś pójść za Jezusem, to nie mogą już dłużej pławić się w bogactwie” jak również o tym czy samotni i cierpiący, znajdują w Kościele ocalającą wspólnotę Chrystusa.

Pomimo tego iż musiałam tę książkę przeczytać dwukrotnie, bardzo się cieszę, że trafiła w moje ręce. Po jej przeczytaniu czuję się mądrzejsza o treści w niej zawarte i bogatsza o wnioski i przemyślenia. Sprawiła, że mocno analizowałam i zastanawiałam się nad tym co czytam. Dała nowe spojrzenie i złamała pewne schematy w moim myśleniu. Myślę, że jest to odważna pozycja, która ma w sobie trochę krytyki Kościoła, ale i pełnej miłości i troski.

Komu mogłabym polecić tę książkę? Myślę, że każdemu, kogo nie zniechęci zerkanie do słownika języka polskiego w trakcie czytania, a kto chce poznać odpowiedź na tytułowe pytanie. I tak na zakończenie jeszcze jedno, jeśli szukasz lektury, która w sposób krytyczny poniży Kościół czy też utwierdzi w przekonaniu, że Kościół to nie jest to – zawiedziesz się.

Informacje o książce:
Tytuł: Jezus tak, Kościół nie? o chrystologicznych źródłach Kryzysu Kościoła
Tytuł oryginału: Jezus tak, Kościół nie? o chrystologicznych źródłach Kryzysu Kościoła
Autor: Walter Kasper, Jürgen Moltmann
ISBN: 8389598854
Wydawca: Homini
Rok: 2005

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać