Jedno małe kłamstwo - K. A. Tucker - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obca

Jedno małe kłamstwo – K. A. Tucker

Recenzja książki Jedno małe kłamstwo - K. A. Tucker

Jedno małe kłamstwo
K. A. Tucker

Druga część cyklu ’Dziesięć płytkich oddechów’ jest bardzo inna od poprzedniej. O pierwszej części pisałam 'trudna i wyciskająca łzy’. Ta także jest z tych wymagających, trudnych i zagmatwanych. Jednak przy tym jest inna, orzeźwiająca i poruszająca z goła inne problemy. Po pochrzanionej psychicznie Kacey z zespołem stresu pourazowego czas na tę bardziej zrównoważoną z sióstr Cleary. Jednak, czy na pewno?

Livie rozpoczyna naukę w Princeton. Z pozoru jest z siebie dumna, dąży do jasno wytyczonego celu: medycyny. Jednak za tym wszystkim kryje się znacznie więcej. W noc wypadku, kiedy rodzice wychodzili z domu, ojciec powiedział Olivii ’Spraw, bym był z ciebie dumny’. I tak oto Livie staje na rzęsach i klaszcze uszami, by tak się stało. Zapominając o życiu towarzyskim, omijając tak ważne przeżycia, stara się, by ojciec był z niej dumny. Choć z pozoru jest silna i zrównoważona, mała dziewczynka w niej uczepiła się tamtej nocy i słów ojca. Przecież nie może go zawieźć. Jednak Kacey chce, by siostra po prostu żyła. Wraz z doktorem Staynerem, jej psychiatrą, starają się, by Livie zaznała życia. I tak oto Liv rozpoczyna naukę bogatsza o skoki z mostu czy spacery w dziwnych strojach. Okazuje się, że życie uwielbia płatać figle. Livie nie była przygotowana, na przemiłą współlokatorkę-imprezowiczkę. Na to, że pierwszego wieczora się upije galaretowymi shotami i wieczór skończy się tatuażami na jej plechach i… pośladkach przystojniaka z drużyny wioślarskiej, Ashtona. Dziewczyna od początku wie, że nic z tego nie będzie. Że ten Casanova nie jest dla niej. Chłopak jest aroganckim dupkiem, który budzi uśpiony temperament Liv. Na dodatek okazuje się, że Ashton ma brzydki zwyczaj zabawiania się z panienkami za plecami dziewczyny, która mieszka w innym mieście. Liv stara się go wyrzucić z głowy. Zwłaszcza, że bardzo interesuje się nią przystojny Connor…

Czy Livie wybierze związek z odpowiednim Connorem czy niepewny romans z Ashtonem za plecami jego dziewczyny? Co skrywa ten z pozoru pewny siebie chłopak? Jaki blizny nosi na ciele i duszy? Czy Livie, do tej pory przykładna i obowiązkowa, przejrzy na oczy? Co z obietnicą daną ojcu? Czy będzie na tyle silna, by zaryzykować zmiany?

Muszę powiedzieć, że jestem poruszona tą książką. Zarówno Liv, jak i Ashton są tu poranieni i mają piętno przeszłości. Dziewczyna jest rozdarta między poczuciem obowiązku, a swoimi uczuciami. Po doskonałej pierwszej części, opowieść o Livie na początku mnie nie zadowoliła. Jednak, im dalej w las tym więcej pojawiało się pozytywów. 'Irlandka’ – jak ochrzcił ją Ashton – z początkowo poukładanej i grzecznej dziewczyneczki, którą zapamiętałam z pierwszej części, pokazuje cały wulkan temperamentu. Nie spodziewałam się tego, zawsze sądziłam, że to Kacey jest tą bardziej wybuchową. A tu proszę, mamy całą serię zachowań spontanicznych, nieprzemyślanych i głupich przeplecionych złością, nerwami i niepewnością. Wątek życia uczuciowego Liv jest odrobinę wyświechtany (w TYLU książkach pojawił się już wątek wyboru między Panem Odpowiednim, a Panem Seksownym), jednak nie zaburza to mojego zachwytu nad całością. Nie mogę powiedzieć, że ta książka jest świeża, odkrywcza i po prostu nowatorska, tak jak pierwsza część. Jednak tu broni się sposób napisania, autorka ma świetny styl, za który należą jej się owacje, sposób ucharakteryzowania postaci i przede wszystkim rozwój akcji. Oczywiście, że koniec jest… okay, bez spoilera. Ash jest arogancikiem, krzywdzonym przez lata. Liv nosi w sobie brzemię obietnicy danej ojcu. Choć Kacey przeżyła wypadek rodziców bardziej gwałtownie, to Livie też nie wyszła z tego wydarzenia bez szwanku. Cała historia jest wymagająca myślenia, skupienia i braku osądu. To ostatnie bywa trudne, jednak ja całym sercem kibicowałam dziewczynie. Od pierwszego galaretowego shota podarowanego jej przez siostrę po spokojny dzień na plaży z rodziną.

Podsumowując, tak jak pierwszą część, tak i tą mogę polecić z zamkniętymi oczyma. Widzisz ja? Bierz. Nie zawiedziesz się. Moja czysto platoniczna i głęboka miłość do tej serii trwa nadal. A czy Ty pokusisz się o kolejną zagmatwaną historię?

Informacje o książce:
Tytuł: Jedno małe kłamstwo
Tytuł oryginału: One Tiny Lie
Autor: K. A. Tucker
ISBN: 9788379882328
Wydawca: Filia
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content