Insight. Droga do mentalnej dojrzałości - Michał Pasterski - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Insight. Droga do mentalnej dojrzałości – Michał Pasterski

Recenzja książki Insight. Droga do mentalnej dojrzałości - Michał Pasterski

Insight. Droga do mentalnej dojrzałości
Michał Pasterski

Michał Pasterski – znany psychoterapeuta, działacz na rzecz edukacji i poczytny bloger – debiutuje pod szyldem wydawnictwa Helion. „Insight. Droga do mentalnej dojrzałości” to dopieszczona do granic, siedmiuset stronicowa księga-droga do wnętrza siebie i wykładnia autorskiej metody rozwoju osobistego. Jest to ważna nowość na polskim rynku wydawniczym.

Od pierwszych stron poznajemy Autora jako człowieka z pasją, raczej przewodnika niż specjalistę czy autorytet naukowy. Poznajemy również genezę rozważań, której miejsce nie jest skonkretyzowane, bo na pomysł napisania książki Michał Pasterski wpadł podczas swoich egzotycznych podróży, licznych spotkań z inną mentalnością, odmiennymi światopoglądami i praktykami życiowymi. Autor zdradza bez owijania w bawełnę swoje poglądy na temat podstawowych wartości, a także przedstawia własną drogę do psychologii. Wydaje się w tym wszystkim bardzo autentyczny.

„Dzieci uczą się biologii, geografii, matematyki i fizyki jako odrębnych, często niemających ze sobą zbyt wiele wspólnego dziedzin. Program nauczania pomija niezliczone powiązania, jakie możemy między nimi odkryć. Efektem tego jest ograniczony, tunelowy sposób patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. […] Przeciwieństwem takiego podejścia jest interdyscyplinarność, czyli budowanie obrazu rzeczywistości z uwzględnieniem wielu różnych punktów widzenia. Jednym z przykładów takiej perspektywy jest opisywane przez niektórych psychologów […] zjawisko homeostazy, które jest podstawą formowania się psychologicznych potrzeb”. [s. 208]

Insight. Droga do mentalnej dojrzałości Michał Pasterski

Idąc tym tropem, Autor przedstawia szeroką perspektywę psychologii jako nauki interdyscyplinarnej, która ma na celu tworzyć kompletny obraz tego, jak działa ludzka psychika. Przy tworzeniu metody „Insight” „czysta” psychologia, czyli głównie psychoterapia i coaching, posłużyły Pasterskiemu jako niezbędny fundament, jednak inspiracje odnalazł Autor w wielu innych miejscach. Można więc w zaproponowanym programie odnaleźć wątki psychologii postaci, psychologii ewolucyjnej, elementy kognitywistyki, neuropsychologii, filozofii klasycznej a nawet buddyzmu. Gwoli wprowadzenia przywołam najważniejsze informacje. Nazwa metody informuje nas intuicyjnie, jak wyglądać będzie droga do mentalnej dojrzałości. Insight na język polski tłumaczymy jako wgląd, a rozumiemy przez to olśnienie, uświadomienie, samozrozumienie czy też obserwację siebie i doświadczanie swych emocji.

„Metoda «Insight» to metoda rozwoju osobistego, składająca się z zestawu zasad, technik i narzędzi wspierających proces zmiany i samodzielną pracę nad sobą. Kluczowymi aspektami metody «Insight» są samoświadomość, wgląd we własne wnętrze i działania zgodne z naturą naszej psychiki”. [s. 221]

Zasadniczy cel, jaki osiągnąć możemy dzięki metodzie „Insight”, to przyjęcie postawy charakteryzującej się samowsparciem i samoakceptacją, co dokonuje się dzięki nieustannej konfrontacji z problemami natury emocjonalnej. Tak właśnie rozumiana jest mentalna dojrzałość polegająca również na zrozumieniu naszej wewnętrznej natury i życiu w zgodzie ze sobą. Najbardziej dalekosiężnym celem jest natomiast realizacja swych talentów i wzbogacenie osobowości. Brzmi doniośle i niemalże niewykonalnie, jednak strategia Pasterskiego jest głęboko przemyślana i ustrukturyzowana. Skuteczność metody mają zapewniać cztery filary:

  1. wiedza o procesie rozwoju i odpowiednie podejście do tego procesu;
  2. zasady działania, czyli ogólne wytyczne do działania;
  3. umiejętności nabywane w trakcie, takie jak introspekcja, stan uważności czy myślenie pytaniami;
  4. proste i uniwersalne narzędzia, techniki i ćwiczenia zaproponowane przez Autora.

Holistyczna perspektywa Pasterskiego, mimo wielu różnorodnych inspiracji zakrawających na eklektyzm, wciąż pozostaje spójna. Jeśli chodzi o walory naukowe, to jako czytelnik jak najbardziej przeciętny w tej materii myślę, że bibliografia nie jest specjalnie okazała, lecz sama lektura zdecydowanie daje odczuć, że Autor twórczo korzystał z wielu faktów i badań naukowych. Równorzędnym źródłem inspiracji i budulcem tej książki są cytaty znanych psychoterapeutów i pisarzy, które wspierają główną myśl Autora. Zostają one zgrabnie i przystępnie wplecione w narrację, nie dając wrażenia nadmiaru treści, więc tekst czyta się lekko i z niesłabnącym zainteresowaniem tym, co Autor proponuje w następnych krokach. A warto tu dodać, że całość ma przecież ponad 700 stron…

Najmocniejszą stroną „Insight…” jest dla mnie około czterdziestu ćwiczeń i doświadczeń zaproponowanych przez Michała Pasterskiego, po części autorskich, po części zaś inspirowanych już istniejącymi technikami. Ich wykonanie zajmuje średnio kilkanaście minut, przeznaczone są do wielokrotnego użytku i w pełni, jak mi się wydaje, spełniają swą funkcję utrwalenia informacji przekazanych w tekście głównym oraz przełożenia tej teorii na praktykę życia wewnętrznego. Przyznam, że ze względu na prostotę tych ćwiczeń z początku kusiło mnie, by je „przeskoczyć” i czytać dalej, jednak dokładnie przed tym przestrzega w obszernym wprowadzeniu Autor – i słusznie. Dopiero wykonanie doświadczeń i konfrontacja z samym sobą ujawniają, jaki jest nasz stosunek do prezentowanych treści. Po przejściu kilku ćwiczeń wykonywanie kolejnych wciąga! Interesujący jest również dodatek, czyli „plan treningowy” na 30 dni, podczas których uzbrojeni w teoretyczną wiedzę o drodze do mentalnej dojrzałości filtrujemy raz jeszcze najważniejsze aspekty metody „Insight”. Dociekliwych zainteresuje również fakt, że do pozycji została stworzona specjalna darmowa aplikacja na telefon i szereg innych gadżetów.

Insight. Droga do mentalnej dojrzałości Michał Pasterski

Na koniec trudno mi nie wspomnieć o sposobie wydania książki. Trzymam w rękach imponujący efekt wytężonej pracy nie tylko Autora, ale także zespołu wydawnictwa Helion i hiszpańskiej ilustratorki Tawathy Elguero. Lektura tak dopieszczonego pod względem redakcji i szaty graficznej materiału sprawia prawdziwą przyjemność. Pełne fantazji i tajemnicy ilustracje mnie oczarowały, świetnie oddają bowiem ideę tekstu. Z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę, lecz jeśli mimo to nie jestem wystarczająco przekonująca, odsyłam do udostępnionego fragmentu tutaj.

Informacje o książce:
Tytuł: Insight. Droga do mentalnej dojrzałości
Tytuł oryginału: Insight. Droga do mentalnej dojrzałości
Autor: Michał Pasterski
ISBN: 9788324698257
Wydawca: Helion
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content