Fantastyka

Hobbit, czyli tam i z powrotem – John Ronald Reuel Tolkien

Hobbit, czyli tam i z powrotem - John Ronald Reuel Tolkien

Hobbit, czyli tam i z powrotem
John Ronald Reuel Tolkien

Książka Hobbit, czyli tam i z powrotem, trafiła do mnie zupełnie nieoczekiwanie. Udało mi się znaleźć tą „perełkę” wśród sporej ilości książek w księgarni. Byłam jeszcze nieświadoma tego, że wkrótce ujrzę Hobbita na wielkim ekranie. I tak po kupnie, książka leżała przez dłuższy czas, gdyż jakoś nie mogłam się za nią zabrać, może dlatego że parę lat temu „próbowałam” przeczytać Władcę Pierścieni, ale jakoś mi nie szło. Cieszę się, że jednak się „nawróciłam” i po tym jak usłyszałam, że film jest w kinach, chcąc najpierw przeczytać oryginał przed obejrzeniem ekranizacji, chwyciłam książkę w ręce.

Przed recenzją książki wspomnę coś o jej autorze. John Ronald Reuel Tolkien był angielskim pisarzem i filologiem, w swoich książkach stworzył on wspaniały mityczny świat, jego najbardziej znaną powieścią, która została przeniesiona na ekrany kin jest Władca Pierścieni oraz Hobbit: Niezwykła Podróż (książka została podzielona na trzy części filmowe), która niedawno miała swoją premierę. Tolkien jest nazywany prekursorem współczesnej literatury fantasy. Dodatkowo muszę wspomnieć że Hobbit jest nazywany prologiem Władcy Pierścieni, obie części powstały pod wpływem staroangielskich legend, którymi zajmował się Tolkien. Powieść została uznana za dokładnie zilustrowany przez autora świat elfów, krasnoludów, hobbitów oraz innych magicznych stworzeń.

Już po pierwszych stronach czułam, że znajduję cię w całkowicie innym świecie, gdzie magia i wszelkie niezwykłe istoty są na porządku dziennym. Początkowo czytałam po kilka stron by zbyt szybko nie skończyć książki, jednak po połowie się poddałam, byłam tak ciekawa dalszych wydarzeń, że kolejną połowę książki przeczytałam w ciągu dwóch dni. Bardzo podobał mi się styl i sposób opisywanych wydarzeń, które są nam przedstawione, zaś wszystko co nowe dla Czytelnika jest dokładnie opisane i wytłumaczone.

I tak poznajemy tytułowego hobbita czyli Bilba Bagginsa, który wiedzie spokojne życie w swojej przytulnej „norce”. Jest on typowym nie wyróżniającym się mieszkańcem Share. Wszystko się komplikuje, gdy pewnego dnia przychodzi do niego pewien tajemniczy starzec. Wkrótce do naszego hobbita zawitała również kompania Thorina składająca się z 13 krasnoludów. Przedstawiają mu one bowiem plan przygody. Początkowo hobbit zapiera się, że nigdzie z nimi nie wyruszy, jednak gdzieś w głębi duszy zastanawia się nad podróżą z kompanią. W ten sposób podejmuje wyprawę z krasnoludami oraz starcem, który ma na imię Gandalf i jest czarodziejem. Celem wyprawy jest okupowana przez smoka Smauga Samotna Góra, uczestnicy wyprawy chcą zabić smoka i odzyskać zagarnięte przez Smauga skarby, które sobie przywłaszczył oraz odzyskać dawną siedzibę. Po drodze pełnej przygód, Bilbo znajduje magiczny pierścień, czyli największy skarb Golluma. Po jego nałożeniu na palec osoba znika, kompletne działanie pierścienia poznajemy we Władcy Pierścieni. Wyprawa kompanii obfituje w masę różnych przygód, od spotkania z goblinami, wielkimi pająkami po elfy oraz wiele innych stworzeń.

A jak sobie radzi nasz mały bezbronny hobbit? Muszę przyznać że bohater przechodzi pozytywną zmianę z początku bojaźliwy, nieporadny z czasem zmienia w dzielnego śmiałka, wręcz przywódcę grupy. Z biegiem akcji w obliczu niespodziewanych zdarzeń staje się odpowiedzialny oraz dojrzały. Dalszego ciągu książki nie zdradzę, co by nie popsuć nikomu przyjemności wyruszenia we wspaniałą przygodę.

Niektórzy mogą twierdzić że Hobbit to zwykła baśń dla dzieci, jednak uważam że Tolkien spisał się znakomicie, świat który nam przedstawia jest doskonale przemyślany, świat który żyje swoim życiem. Także śmiało powiem że uważam go za mistrza w swoim fachu.

Książka jest wciągająca, malownicza i jest w niej coś magicznego, coś dzięki czemu zapomnimy o teraźniejszości i zatopimy się w świecie smoków, elfów i krasnoludów.

Informacje o książce

Tytuł: Hobbit, czyli tam i z powrotem
Tytuł oryginału: The Hobbit or There and Back Again
Autor:  John Ronald Reuel Tolkien
ISBN: 9788324403875
Wydawca: Iskry
Rok: 2014

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać