Literatura obyczajowa

Hermańce – Barbara Kosmowska

HermańceBarbara Kosmowska

Hermańce
Barbara Kosmowska

Prozy Barbary Kosmowskiej trudno nie polubić . Wszystkie jej książki czyta się jednym tchem. Łatwo poznać prawdziwą humanistkę – lubi słowo i potrafi się nim zręcznie bawić. Język pozbawiony patosu, pompatyczności, ckliwości, okraszony za to dowcipem – to lubię!

Kim jest główny bohater i narrator powieści? Ot, zwykły wiejski chłopak z hermańskiej wsi niejaki M. Złotowski. Jednak tylko nazwisko bije blaskiem, bo on sam niczym szczególnym się nie wyróżnia. No, może jednym… ma ambicje zostać pisarzem. To marzenie wciąż jednak odkłada na później. Ta jego niemoc wyrasta na niemocy wszystkich mieszkańców wsi, którzy swe życie tkają z przeciętności i niedostatku.  Lekarzami dusz są: ksiądz Belka( hodowca lilii) i doktor Roch psychiatra ( odwieczny wróg kobiet) . Mimo że obaj panowie mają sami ze sobą problemy, to różnymi sposobami chcą sprowadzić na dobrą drogę wszystkie zbłąkane duszyczki. Ale jak to zrobić, skoro na drodze ( dosłownie i  w przenośni) stoi bar Starego Wani „Malczik”? Zaglądają tu ( do kieliszka czy kufla) wszyscy mężczyźni, choć jest wyjątek-  Ilonka Szczęście . Jednak kiedy zniknie w tajemniczych okolicznościach wraz z nią zniknie  we wsi „szczęście” . Szkoda, że w tym miejscu trzeba powiedzieć pass, by nie zdradzić za wiele tym, którzy zasiądą do lektury Hermańców

Kosmowska po raz pierwszy uczyniła narratorem mężczyznę – niezbyt lotnego:  „W Hermańcach jest pięknie wiosną, latem, zimą i jesienią, ale w pozostałe dni panuje u nas zwykle brzydka pogoda” to jego słowa, gdy chłopięciem był; dość opieszałego – nawet jako dorosły nie wybiega myślami w przyszłość dalej niż do dnia następnego. Jednak  jedno spostrzeżenie zbudowane na doświadczeniu własnym i  innych  pozwala mniemać, że ma zadatki na dobrego obserwatora ( w domyśle  pisarza). Brzmi ono tak: „Otóż kto ma z sobą największy problem? Ano ten, kto z racji swego wyboru, bądź upodobań pędzi żywot pozbawiony kobiet! Okazuje się więc, że lepsza marna kobieta niż żadna. Lepsza niewdzięcznica, łajdaczka, lafirynda niż pustka w szafie przeznaczona na damską garderobę”. Ujęcie słowne może zbyt płaskie, ale prawdziwe. W ten oto sposób Kosmowska zrobiła ukłon w stronę kobiet (niekoniecznie idealnych) i za to też ją lubię.

Informacje o książce

Tytuł: Hermańce
Tytuł oryginału:  Hermańce
Autor:  Barbara Kosmowska
ISBN: 9788374143868
Wydawca: WAB
Rok: 2008

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać