Poradniki

Happy money. Japoński sekret prawdziwego bogactwa – Ken Honda

Happy money. Japoński sekret prawdziwego bogactwa - Ken Honda

Happy money. Japoński sekret prawdziwego bogactwa
Ken Honda

Bardzo długo zbierałam się do napisania recenzji książki „Happy Money. Japoński sekret prawdziwego bogactwa”, bo zupełnie nie miałam pomysłu co i jak napisać jeżeli chodzi o szczęśliwe pieniądze. Książka była jak najbardziej pozytywna i bardzo dobrze się ją czytało, więc recenzję czas zacząć ;-)

Do przeczytania poradnika niezwykle zachęciło mnie porównanie go do książki Marie KondoMagia sprzątania”, która to w bardzo obrazowy i przyjazny sposób opowiada o podejściu do porządków. Co robić po kolei, jak rozplanować kolejne zadnia tak, aby misja SPRZĄTANIE zakończyła się sukcesem. Tutaj chyba problemem trochę jest to, że sama do końca nie wiem, czego się spodziewałam. Książka miała mówić o szczęśliwych pieniądzach i w sumie mówiła…Autor opowiada o naszych relacjach z pieniędzmi. O tym, że ważne jest, jaką energię im nadajemy, jak do nich podchodzimy na co dzień. Ken Honda, stara się pokazać, że wiele w tym temacie zależy od nas. Jeśli my będziemy się cieszyli z tego, czego możemy doświadczyć dzięki finansom, to wzrośnie poziom naszego zadowolenia. W jednym z rozdziałów opowiada między innymi o tym, że ludzie często zajmują się głównie gromadzeniem środków. Najpierw chcą zabezpieczyć się na miesiąc, potem na rok, na kilka lat. Ciągle myślą, że mają za mało i nie potrafią cieszyć się z tego, co posiadają. Wiadomo, życie od pierwszego do pierwszego nie jest fajne i bezpieczne, jednak trzeba znaleźć jakiś umiar i część naszych dochodów przeznaczyć na przyjemności takie jak wakacje, ciekawą książkę czy wyjście do kina z przyjaciółmi. Ważne, abyśmy pozwolili sobie skorzystać z uciech, na które możemy sobie pozwolić dzięki pieniądzom. W innym miejscu poradnika autor wspomina o tym, że czasami płaci ludziom za usługi troszkę więcej, niż oni oczekują, dzięki temu sprawia tym ludziom ogromną przyjemność, wkłada w pieniądze dobrą energię.

Happy money. Japoński sekret prawdziwego bogactwa - Ken Honda

Poradnik składa się z przedmowy, w której autor opisuje niezwykłe wydarzenie, które zainspirowało go do napisania tej książki. Zaczęło się od tego, że pewna kobieta, którą poznał na przyjęciu, poprosiła go, aby pokazał jej swój portfel. Intrygujące, nieprawdaż? Następnie mamy wprowadzenie, w którym dowiadujemy się jakie pieniądze są szczęśliwe, a jakie nieszczęśliwe. Dalej przechodzimy do głównej części poradnika, gdzie w kolejnych pięciu rozdziałach rozważamy czym są dla nas pieniądze i jakie mamy uczucia z nimi związane. Autor omawia również temat inteligencji finansowej, składającej się z finansowego IQ (ilorazu inteligencji), który to dotyczy zdolności intelektualnych, jakie nabywamy wraz z wiedzą na temat inwestowania oraz EQ (iloraz emocjonalny), który jest potrzebny do radzenia sobie z emocjami, jakie towarzyszą finansom. W rozdziale trzecim, Honda opowiada o roli pieniądza w naszym życiu, skłania nas do zastanowienia, czy jesteśmy jego niewolnikami. Autor chce, abyśmy się przyjrzeli jakie emocje wzbudza w nas pieniądz: lęk, niepokój, radość, smutek? A może coś zupełnie innego? W kolejnej części omówiony jest przepływ szczęśliwych i nieszczęśliwych pieniędzy oraz to jak sprawić, aby nasze środki były tymi szczęśliwymi. Jak się okazuje, wystarczy kilka prostych działań. Można wpłacić darowiznę na cele charytatywne, wysłać prezent przyjacielowi, czy podarować pieniądze bliskiej osobie, która jest akurat w potrzebie. W ostatnim rozdziale zatytułowanym „Twoja finansowa przyszłość”, autor opowiada o tym, jak widzi przyszłość pieniądza. Nie skupia się jednak tylko na naszych zasobach, ale na ogólnej przyszłości finansów.

Happy money. Japoński sekret prawdziwego bogactwa - Ken Honda

Na koniec jeszcze dodam, że dowiedziałam się z książki fajnej ciekawostki. Bardzo dobrze obrazuje umiejętność cieszenia się pieniędzmi:

„Badania wykazały, iż poziom szczęścia rośnie wraz z zarobkami, ale tylko do pułapu 75 000 dolarów (około 300 000 złotych) rocznie. Powyżej tego progu poczucie zadowolenia już nie wzrasta, ponieważ stres związany z tak dużą ilością pieniędzy przewyższa radość, jaką niesie ich posiadanie”

Jednak powiedzenie – co za dużo to nie zdrowo – dotyczy się również pieniędzy…

Informacje o książce:
Tytuł: Happy money. Japoński sekret prawdziwego bogactwa
Tytuł oryginału: Happy money: the Japanese art of making peace with your money
Autor: Ken Honda
ISBN: 9788328071391
Wydawca: Buchmann
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać