Fantastyka

Gorączka – Dee Shulman

Gorączka Dee Shulman

Gorączka
Dee Shulman

Kiedy gorączka mąci zmysły, ciało staje się niezależne od woli, w przedziwny sposób łączą się dwa światy, które nie maja prawa mieć styczności, z prawie dwutysięczną przepaścią.

Ewa Koretsky jest 16-latką z wilczym biletem na przyszłość. Spowodowała już wywalenie jej z dwóch szkół w York, rodzinnym miasteczku, chociaż w jej życiu to właśnie nauka jest najważniejsza. Nastolatka posiada bowiem niezwykle rzadką umiejętność: ma fotograficzną pamięć i niezwykły talent do łamania zapór bezpieczeństwa w komputerach. Najchętniej nie wychodziłaby z biblioteki, „pożerając” kolejne książki. Typ samotniczki, outsiderki z wyboru.
Sethos Leontis jest Katalończykiem w kajdanach przywleczonym do Rzymu. Jest jednym z najlepszych gladiatorów, dotąd niepokonanym. Jednak podczas jednej z walk zostaje dotkliwie zraniony przez przeciwnika. Trawiony gorączką, niemal umierający, zostaje oddany pod opiekę Flawii, jej męża i przybranej córki, Liwii.

Ewa przypadkiem odkrywa, że w Londynie jest szkoła dla szczególnie uzdolnionych nastolatków, St. Magdalene’s. Pisze podanie o stypendium i.. dostaje się.
Ranny Sethos zakochuje się z wzajemnością  w Liwii, sprowadzając tym samym na obojga nieszczęście. Dziewczyna jest obiecana innemu, na dodatek prokuratorowi, najbardziej wpływowemu człowiekowi. Podczas próby ucieczki z ukochaną, Seth zostaje dotkliwie zraniony, a Liwia zamordowana. Niedługo potem chłopak umiera na tajemniczą gorączkę…
Ciekawość i niemal chora fascynacja biologią wpędzają Ewę w kłopoty. Dziewczyna, przypadkowo zakażona wirusem, ociera się o śmierć. A tajemnicza bakteria, znika z ciała Ewy tak szybko, jak się pojawiła. Dziewczyna wraca do codzienności  w St. Mag’s. Z dala od matki, dla której była ciężarem i jej nowej rodziny. Prawie wszystko wróciło do normy.

Zderzenie Ewy i Sethosa to jak zmieszanie dwóch światów. Współczesnego Londynu i starożytnego Londinium. Świat obojga bohaterów ulega zmianie i każde z nich wie, że nie zapomni drugiego.

Intrygująca, pełna wątków, zwrotów akcji i.. odrobinę ciężka w odbiorze. Podoba mi się ta gra, iż bohaterowie stykają się ze sobą dość późno. Gladiator i nastolatka przez większość książki prowadzą odrębne życie, zdawało by się – nie mające ze sobą nic wspólnego. To dwa punkty widzenia, dwa typy narracji. I miejscami wydaje się, że Ewa jest bardziej „męska” niż gladiator. Podejmuje śmiałe, często dziwne decyzje i uczy się funkcjonować w społeczeństwie. Mimo wielu ciosów, podnosi się.

Historia sama w sobie to powielenie wielu innych, gdzie dziewczyna wyjeżdża do szkoły z internatem z dala od domu i tam się zakochuje w kimś niebanalnym. Tutaj oprócz tego mamy wątek tajemniczego wirusa i zmieszanie dwóch światów.

Nie wiem, jak ją ocenić. Pozostawia po sobie słodko-kwaśny posmak. Kaca książkowego- brak. Przeczytam kontynuację z czystej ciekawości, ale mam nadzieję, że autorka doda trochę życia Sethowi. Książka naprawdę nie jest zła. Po prostu… Mając świeżo w pamięci inne, dość dobre książki ta zawiodła.

Informacje o książce

Tytuł: Gorączka
Tytuł oryginału: Fever
Autor: Dee Shulman
ISBN: 9788323753483
Wydawca: Egmont
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać