Fundamenty kariery - Wacław Kisiel-Dorohinicki - Recenzje książek z każdej półki
Poradniki

Fundamenty kariery – Wacław Kisiel-Dorohinicki

Recenzja książki Fundamenty kariery - Wacław Kisiel-Dorohinicki

Fundamenty kariery
Wacław Kisiel-Dorohinicki

Nad tematem pracy i rozwoju kariery zawodowej napisano już wiele książek. Dostaniemy w nich informację jak szukać nowego stanowiska, jak pisać CV, jakich sztuczek używać w rozmowie kwalifikacyjnej. Są to jednak w większości porady chwilowe lub nie mówią nic, co robić dalej po osiągnięciu celu. Książką „Fundamenty kariery” mimo, że porusza tę samą tematykę jest inna. Skupia się nie tylko na osobie która tej pracy szuka, ale również na długofalowej strategii mającej znaleźć i utrzymać najodpowiedniejszą pracę.

Autor książki, Wacław Kisiel-Dorohinicki to psycholog, wykładowca i specjalista z zakresu pracy, kompetencji interpersonalnych oraz wsparcia zarządzania i sprzedaży. Jest wieloletnim licencjonowanym doradcą zawodowym. Jako certyfikowany trener kadr współpracuje z firmami szkoleniowo-doradczymi. Autor książek „AntyMOBBING. Walcz o swoje prawa w miejscu pracy” i „Tylko bez nerwów. Zarządzanie stresem w pracy” oraz współautor „Successful interview. Jak odnieść sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej w języku polskim i angielskim„.

Stopa bezrobocia w Polsce wg Głównego Urzędu Statystycznego (stan na luty 2014) po uśrednieniu wszystkich powiatów wynosi 13,9%. Nie oznacza to jednak że postała część zarejestrowanych pracowników jest zadowolona ze swojego zatrudnienia, wręcz przeciwnie – zwykle narzekamy na pracę, nawet jak ją w końcu dostaniemy. Chociaż duża część tego niezadowolenia wynika po prostu z wielkości pensji, dość znaczącą grupą są osoby które uważają swoją pracę za nierozwijającą, poniżej (lub powyżej) swoich kompetencji czy też po prostu nudną. Tak czy inaczej, osoby które nie spełniają się w pracy zwykle prędzej czy później stracą ją albo sami z niej zrezygnują. Z drugiej strony zanikające zawody i powstające w te miejsca coraz bardziej zróżnicowane profesje, wymagające nowych umiejętności powodują, że utrzymanie się na rynku pracy jest wyzwaniem samym w sobie. Dla osób które z tym rynkiem chcą lub muszą się zmierzyć idealna propozycją będzie książka „Fundamenty kariery„.

W poradniku, zawarte są kompleksowe informacje na temat strategii szukania pracy i zarządzania własną karierą zawodową. Poznamy założenia i metody wdrożenia ośmiu strategii poszukiwania pracy (płaca minimalna, wysokie C, pierwsze wrażenie, każda praca, wąska specjalizacja, znajomości, bycie zawsze krok przed innymi, jajko sadzone). Chociaż nazwy z pozoru mogą wydawać się trywialne, kryją jednak za sobą przemyślane ruchy, w zależności od naszych możliwości i determinacji. Co ważniejsze – strategie te nie tylko pozwalają zdobyć pracę, ale mówią również co robić aby ją utrzymać. Oprócz znajomości tych strategii, za pomocą wielu testów i ćwiczeń, oraz opierając się na teoriach słynnych psychologów takich jak John Holland czy Anna Roe, poznamy również samych siebie. Jak funkcjonujemy, jakie otoczenie jest dla nas najlepsze i jakiego typu współpraca z innymi nam najbardziej odpowiada. Wśród pytań kontrolnych dotyczących naszych predyspozycji możemy nierzadko sami odnaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego w danej pracy nie czujemy się dobrze lub jaki punkt swojego charakteru musimy zmienić aby dopasować się do zespołu z którym mamy współpracować. W dalszym toku książki autor zwraca uwagę na rozeznanie rynku pracy i znajomość samego zawodu. Z pomocą po raz kolejny przychodzą testy i ćwiczenia kontrolne które sprawdzają nie tylko nasze oczekiwania ale również naszą rzeczywistą wiedzę na ten temat. Nie zabraknie też informacji na temat konkurencji – czego się spodziewać oraz jak budować przewagę. Treść wzbogacona jest w wiele przypisów i odnośników do literatury źródłowej co ułatwia poszerzanie wiedzy o interesujące zagadnienia. Ogromnym plusem książki, mimo informacji teoretycznych jest także mnóstwo porad praktycznych. Jak sam autor zauważa – konkretny plan, dokładnie zdefiniowany cel i konsekwencja w działaniu przyniosą oczekiwany sukces. Patrząc na doświadczenie i wieloletni dorobek autora, są to sprawdzone metody.

Ze względu na wiele użytecznych testów oraz ćwiczeń sprawdzających kompetencje oraz predyspozycje, książkę polecam osobom, które nie tylko szukają pracy ale również menadżerom i HR-owcom. Stosowanie zawartych wskazówek pomoże w rozmowach kwalifikacyjnych (po obu stronach), dobieraniu osób o najbardziej pożądanych cechach do zespołu, czy pozwolą też lepiej zaplanować rozdzielenie zadań osobom o rożnych charakterach i predyspozycjach. Rezultatem nie będzie tylko większa efektywność, ale również zwiększenie satysfakcji z wykonywanej pracy.

Dzięki książce można spojrzeć na rynek pracy w sposób bardziej innowacyjny, a kreatywne i indywidualne podejście autora do czytelnika powoduje że przedstawiony materiał powinien być zrozumiały dla każdego. Chociaż książkę nie czyta się czasem „lekko” ze względu na terminologię, nieraz za długie zdania i wielostronicowe rozdziały, nie jest to jednak jej wada – ze względu na specjalistyczną wiedzę treść oceniam bardzo wysoko. Do analizy tego typu publikacji należy być jednak bardziej skupionym, a testy i ćwiczenia jakie są w niej zawarte rzetelnie przemyśleć. W końcu poznanie swoich dobrych i słabych stron, zrozumienie konkurencji oraz dobór optymalnej strategii zdobycia pracy dla samego siebie jest sprawą bardzo ważną. Warto poświęcić trochę czasu i uwagi aby nie dołączyć do statystyk i grona sfrustrowanych osób bezskutecznie szukających zawodu lub niespełniających się w obecnej pracy.

Informacje o książce:
Tytuł: Fundamenty kariery. Strategiczne poszukiwanie i zdobywanie pracy
Tytuł oryginału: Fundamenty kariery. Strategiczne poszukiwanie i zdobywanie pracy
Autor: Wacław Kisiel-Dorohinicki
ISBN: 9788324688241
Wydawca: Helion
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content