Fatima. Stuletnia tajemnica - Wincenty Łaszewski - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Biografie i wspomnienia

Fatima. Stuletnia tajemnica – Wincenty Łaszewski

Recenzja książki Fatima. Stuletnia tajemnica - Wincenty Łaszewski

Fatima. Stuletnia tajemnica
Wincenty Łaszewski

„Światło Fatimy zapalił dla nas Bóg. Nie przestaje ono jaśnieć na naszej drodze życia, a im głębszy wokół nas mrok, tym jaskrawszy blask objawionej w niej tajemnicy.”

Chyba nikomu nie trzeba przybliżać czym jest Fatima i jakie wydarzenia wiążą się z tą małą portugalską miejscowością. Historia trojga pastuszków znana jest chyba każdemu niezależnie od wieku, a miejsce to zarówno osobom wierzącym jak i nie wierzącym kojarzy się z zatwierdzonymi przez Kościół objawieniami Matki Bożej z początku XX wieku. Jeśli myślisz jednak, że książka Wincentego Łaszewskiego jest tylko zwięzłym przypomnieniem faktu objawień i streszczeniem tego co już było i nie ma większego wpływu na nasze życie jestem pewna, że po jej przeczytaniu znacząco zmienisz swoje myślenie.

Autorem „Fatimy” jest dr Wincenty Łaszewski, specjalista w zakresie antropologii teologicznej i mariologii, który znany jest przede wszystkim z książek o tematyce religijnej, a szczególnie maryjnej. Uznawany jest za międzynarodowy autorytet w temacie objawień, w szczególności związanych z Fatimą. W swojej najnowszej książce opisuje szczegółowo historię trojga pastuszków, Łucji, Hiacynty i Franciszka, którzy doświadczyli w swoim życiu objawień Maryi. Oprócz charakteru typowo informacyjnego (jako książka dokumentalna) posiada ona jednak dodatkowy, duchowy wymiar, który udziela się czytelnikowi od pierwszych stron lektury. Autor już we wstępie podkreślił, że jego celem jest przybliżenie wszystkim ludziom przesłania z Fatimy oraz przekazanie go w jak najbardziej zrozumiałej formie, tak aby każdy niezależnie od wieku, stanu i wykształcenia mógł je przyjąć.

Warto przypomnieć, że w 2017 roku przypada setna rocznica objawień Maryi w Fatimie. Wydanie publikacji Wincentego Łaszewskiego doskonale wpisuje się w ten czas. To co w niej najcenniejsze to to, że autor zawarł w niej nie tylko powszechnie znane już fakty dotyczące objawień, ale możemy dowiedzieć się z niej rzeczy, o którym nie słyszeliśmy nigdzie wcześniej. Wiele dokumentów cytowanych w książce zostało upublicznionych całkiem niedawno m.in. duchowy dziennik Łucji. Autor wprowadza czytelnika w świat wielkiej tajemnicy, którą niewątpliwie było i wciąż jest objawienie Maryi portugalskim dzieciom oraz Jej Orędzie skierowane stamtąd do całego świata. Z lektury książki dowiadujemy się między innymi w jakich okolicznościach Matka Boża ukazywała się dzieciom, poznajemy ich codzienność, rodziny, ich radość ze spotkania z Maryją jak i ich obawy, wątpliwości i strach. Autor omawia po kolei w kolejnych rozdziałach każde z objawień „Pięknej Pani” – jak nazywają ją dzieci. Skrupulatnie przetacza, a następnie tłumaczy i stara się wyjaśnić każde ze słów przez Nią wypowiedzianych. W każdym rozdziale możemy przeczytać również wiele fragmentów z dziennika Siostry Łucji, a także słowa Hiacynty, Franciszka i innych świadków wydarzeń z roku 1917 i lat późniejszych. Przez liczne cytaty czytelnik ma możliwość poznania duchowej drogi dzieci, które swoje życie od chwili spotkania z Maryją w całości poświecili na głoszenie Jej Słów i świadczenie o Jej prawdziwej obecności w życiu ludzi. Prowadzone na łamach publikacji rozmyślania i liczne wnioski autora poparte są niejednokrotnie słowami autorytetów m.in. Ojca Świętego Jana Pawła II.

Autor wielokrotnie zwraca uwagę na ponadczasowe przesłanie orędzia z Fatimy. Zaznacza, że opowiedziana przez niego historia wcale się nie skończyła. Co więcej udowadnia w swojej książce, że tak naprawdę teraz, w czasach, w których przyszło nam żyć, staje się na nowo aktualna. Fatima określana jest przez autora „prawdą, która jest kluczem do radykalnej zmiany historii”. Po przeczytaniu książki nie sposób zauważyć, w jak wielu miejscach orędzie to już się wypełniło i wypełnia się wciąż na naszych oczach. Po lekturze „Fatimy” po prostu trudno jest w to NIE UWIERZYĆ.

Lektura książki Wincentego Łaszewskiego rzuciła światło na pewne problemy, z których wyjaśnieniem nie do końca umiałam sobie poradzić np. problem cierpienia niewinnych ludzi na skutek obecnych w świecie wojen i przemocy. Publikacja zmienia myślenie i otwiera oczy na wiele trudnych spraw. Spojrzenie przez pryzmat Orędzia z Fatimy pozwala na nowo uwierzyć, że pokój w świecie jest możliwy. Ponadto autor przypomina, że prośby z którymi przyszła Matka Boża i przekazała je przez ręce dzieci dla całego świata wcale nie są ciężkie i naprawdę znajdują się w zasięgu ludzkich możliwości. Tak naprawdę rozchodzi się tylko o to czy ludzie uwierzą…

Książkę polecam bez wahania każdemu, niezależnie od przekonań i poglądów. Warto przeczytać ją nie tylko dla uzupełnienia swojej wiedzy, czy dla własnego rozwoju. Warto także dlatego, aby być świadomym tego, co dzieje się wokół nas i mieć możliwość własnej oceny opisywanych w książce wydarzeń. Po lekturze utwierdziłam się przekonaniu, że przesłanie z Fatimy jest wciąż aktualne i skierowane do każdego z nas. Pytanie tylko – czy uwierzysz?

Informacje o książce:
Tytuł: Fatima. Stuletnia tajemnica
Tytuł oryginału: Fatima. Stuletnia tajemnica
Autor: Wincenty Łaszewski
ISBN: 9788380790339
Wydawca: Fronda
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content