Filozofia i religia

Elementarz katolika – Sławomir Zatwardnicki

Recenzja książki Elementarz katolika - Sławomir Zatwardnicki

Elementarz katolika
Sławomir Zatwardnicki

Książka Sławomira Zatwardnickiego „Elementarz katolika” trafił do mnie dość przypadkowo, gdyż zachęcony jej tytułem stwierdziłem, iż warto zapoznać się z jej treścią. Na początku myślałem, iż będzie zbliżona stylem do pozycji autorstwa Szymona Hołowni, takich jak miedzy innymi „Kościół dla średnio zaawansowanych”. Jednakże po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów stwierdziłem, iż „Elementarz katolika” to pozycja oparta na zupełnie innej kanwie i kierowana do innego grona odbiorców.

Książka oparta jest na analizie prawd wiary, które zawarte są w wyznaniu wiary odmawianym podczas każdej Mszy Świętej. Składa się na nią trzydzieści rozdziałów, z których każdy poświęcony jest kolejnym tajemnicą wiary począwszy od Trójcy Świętej, poprzez tajemnice wcielenia Bożego, Zmartwychwstania, a skończywszy na wierzę w odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne. Pomimo tego, iż każda z tych części zawiera się przeważnie w sześciu stronach, jednakże autor w sposób syntetyczny prezentuje pogłębioną refleksją nad słowami skrywającymi podwaliny wiary chrześcijańskiej, nad którymi część katolików przeważnie się nie zastanawia, kiedy je wymawia, nie mówiąc już o podejmowaniu głębszej refleksji. Dlatego można odnieść wrażenie, iż jest to pewnego rodzaju kompendium wiedzy dla każdego chrześcijanina i nie tylko. Ponadto książka „Elementarz katolika” wymusza na odbiorcy skonfrontowanie się z własnymi przekonaniami o wierze i jej podstawach. Pozostawia również pytanie o to czym jest dla mnie wiara i w co de facto wierzę.

Sławomir Zatwardnicki nie proponuje czytelnikowi „popularnonaukowej” książki o byciu katolikiem, którą można czytać do poduszki. Opierając się na dokumentach kościoła i Piśmie Świętym pisze o prawdach wiary i ich znaczeniu. Wychodzi również poza katechizmowe ich rozumienie, wyniesione ze szkoły średniej i wymusza często na czytelniku własne intelektualne zmaganie z tekstem i własnymi przekonaniami. Należy tutaj zaznaczyć, iż język jakim posługuje się autor nie należy do „popularnonaukowych”, lecz oparty jest na precyzji słowa i wypowiedzi. Sprawiać to może wrażenie, iż w pierwszym kontakcie jest to pozycja trudna w obiorze, jednakże po przeczytaniu kilku stron można dojść do wniosku, iż biorąc pod uwagę przekazywane treści, autor stara się robić to w przystępny i zrozumiały dla odbiorcy sposób.

Należy również wspomnieć, że książka zmusza czytelnika do refleksji na temat podstaw własnej wiary. Porusza często trudne kwestie, które umykają w codziennym życiu oraz stawia niewygodne pytania. Zmusza to odbiorcę do kontaktu z samym sobą i własnym przeżywaniem wiary. Autor stara się również ukazać tajemnice wiary w sposób przystępny dla odbiorcy opierając swój punkt widzenia na Piśmie Świetnym i opracowaniach innych autorów. Jest to swojego rodzaju „elementarz” oparty na twardych przesłankach.

Ksiądz doktor habilitowany Robert Skrzypczak, który jest wykładowcą teologii dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym i w seminarium duchownym w Warszawie w słowie wstępnym zwrócił uwagę do kogo kierowany jest „Elementarz katolika”:

„To niezbędna lektura dla wszystkich: zarówno tych, którzy o swej wierze myśleli dotąd źle i nadszedł czasz, by ją obudzić i zaktualizować, jak i dla tych, którzy byli dotychczas przekonani, że o swej wierze przeczytali i usłyszeli już wszystko. Z pewnością czytając tę książkę, natrafią na niejedną niespodziankę i zatrzymają się przed niejednym paradoksem Pana Boga.”

Podsumowując książka Sławomira Zatwardnickiego jest pozycją skierowaną przede wszystkim do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę religijną, poszerzyć i zrewidować własne przemyślenia na prawdy wiary. Stanowi pewnego rodzaju „podręcznik” dla każdego chrześcijanina, który aktywnie poszukuje wiedzy o własnej wierze i chce wyjść poza podstawy nakreślone w szkole średniej, czy przekazane w czasie kazań. Ponadto mając na względzie fakt, iż często dyskusje o wierzę, czy chrześcijaństwie, nie ważne czy są toczone przez chrześcijan, czy ateistów, pozostają na płaszczyźnie domysłów i uproszczeń, należy zwrócić uwagę, iż książka „Elementarz katolika” przyczynia się do pełniejszego zrozumienia sensu i podłoża tych dysput. Można powiedzieć, iż jest ona wartym przeczytania „podręcznikiem” dla każdego chrześcijanina i nie tylko.

Informacje o książce:
Tytuł: Elementarz katolika
Tytuł oryginału: Elementarz katolika
Autor: Sławomir Zatwardnicki
ISBN: 9788364095917
Wydawca: Fronda
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać