Poradniki

Dwoje nie do pary. Rzęsy i nonsensy – Olivia S.

Recenzja książki Dwoje nie do pary. Rzęsy i nonsensy - Olivia S.

Dwoje nie do pary. Rzęsy i nonsensy
Olivia S.

Dwoje nie do pary. Rzęsy i nonsensy, czyli z humorem o związkach w czasach rozwodów, selfie i botoksu”. Książka napisana jest w formie takiego trochę dziennika. Autorka kryjąca się pod pseudonimem Olivia S. relacjonuje życie młodej kobiety, mieszkanki wielkiego miasta, mierzącej się z codziennymi problemami, jakie spotykają każdą z nas. Olbrzymie korki w drodze do pracy, wyrzuty sumienia, gdy nie pójdzie na zajęcia fitness, pocieszanie się zakupem kolejnej sukienki przez internet – a przecież miałam oszczędzać na urządzenie mieszkania! W dzienniku kobieta opowiada również o swoim związku. Jej małżonek, nazwany R, jest cudownym mężem, co chwila powtarza, że kocha swoją kobietę taką, jaka jest: piękną, uroczą i inteligentną. Jednak jak to w każdym związku, tak i u nich, pojawiają się starcia. Raz to są czułe przekomarzania jak na przykład podczas wybierania mebli do nowego mieszkania:

„Jesteś takim beznadziejnym przypadkiem – mówię po chwili do R, całując go w czoło i obejmując. – Jak funkcjonowałbyś na świecie beze mnie? A ty, jak funkcjonowałabyś bez mojego portfela? – pyta R, robiąc przelew internetowy za krzesła. – Jak widać jesteśmy dla siebie stworzeni.”

Kiedy indziej bardzo temperamentne kłótnie, zawsze jednak kończące się rozejmem. Bohaterka książki, (myślę, że być może autorka pisze o swoich doświadczeniach i dlatego ukrywa się pod pseudonimem literacki), świetnie radzi sobie ze swoim mężem. Nie wiem, czy powinnam to pisać, ale jest ona mistrzynią manipulacji R. Nie wiem, czy wynika to ze stopnia, w jakim zna swojego mężczyznę, czy z ogólnej wiedzy, ale jest moim mistrzem! Skłonna jestem przychylić się do drugiego stwierdzenia, gdyż jej rady są na tyle uniwersalne, że śmiało możemy je stosować u siebie. Bardzo chciałabym w tym momencie przytoczyć kilka cytatów, jednak obawiam się, że recenzję może przeczytać niepowołana osoba i mój niecny plan spali się na panewce.

Drogie panie zapraszam do lektury! Z ciężkim sercem kobiety, jednak lekkim subiektywnej recenzentki, zachęcam również panów do przeczytania publikacji, pokaże Wam ona, jakie sztuczki stosujemy i że nie takie całkiem niewinne jesteśmy. Narratorka książki jest kobietą wyzwoloną, nie boi się wrażać swoich, niekiedy dość kontrowersyjnych opinii. Bardzo przypadła mi do gustu szczególnie ta o teściach:

„Gdybym miała jakiejś parze coś poradzić na początek wspólnej drogi – myślę, że powinna zamieszkać jak najdalej od teściów. Teściowie bywają różni – nadgorliwi, władczy, opiekuńczy… Jacy by nie byli, jedno jest pewne – zawsze w relacjach z rodzicami partnera występuje jakiś zgrzyt.”

Myślę, że jest w tym zdaniu dużo prawdy, niemniej jednak zapewne dużo osób zgadza się z tym spostrzeżeniem, ale boi się wyrazić swoje zdanie na głos – raczej zachowujemy się zachowawczo i staramy nie zadzierać z teściami.

Bazując na przytoczonych przeze mnie cytatach myślę, że nie wszystkim czytelnikom przypadną do gustu „Dwoje nie do pary”, poglądy w książce są wyrażane dość śmiałe, bohaterka opisuje również swoje życie erotyczne, uparcie powtarza, że miłość to seks i że bez dobrego seksu nie ma miłości. Coś w tym chyba jest… Cześć społeczeństwa może być zbulwersowana otwartością z jaką pisze Olivia S. Na szczęście cały przekaz okraszony został dużą dawką zdrowego poczucia humoru, co ułatwia odbiór i sprawia, że całość jest przyjemna w odbiorze.

W ogólnym rozrachunku książka jest u mnie na duży plus. Bardzo spodobał mi się styl pisania autorki, lekko i z delikatną nonszalancją. Połączenie tego oraz humoru sprawiło, że świetnie się bawiłam oraz śmiałam. Ośmielę się napisać, że lektura książki może mieć lepszy wpływ na nasze postrzegania świata, niż niejeden poradnik psychologiczny. Czytając najpierw widzimy codzienne problemy bohaterki (często takie jak nasze), a później, jak sobie z nimi radzi. Jak w życiu każdego z nas, tak i w „Dwoje nie do pary” nie zawsze jest różowo, ale koniec końców bohaterka i R. są na tyle dobraną parą, że żadne problemy są im nie straszne!

Informacje o książce:
Tytuł: Dwoje nie do pary. Rzęsy i nonsensy
Tytuł oryginału: Dwoje nie do pary. Rzęsy i nonsensy
Autor: Olivia S.
ISBN: 9788380835719
Wydawca: Novae Res
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać