Literatura kobieca

Dolina jezior – Aneta Maśluk

Dolina jezior - Aneta Maśluk

Dolina jezior
Aneta Maśluk

„Czasem trzeba stracić wszystko, by zrozumieć, czym jest prawdziwe szczęście

Dolina jeziorˮ nie przykuła z początku mojej uwagi. Wybrałam ją do przeczytania, bo szczerze nie miałam lepszych alternatyw, a czytać coś zawsze muszę. I tak padło na literaturę Anety Maśluk. Uwielbiam te momenty podczas czytania, kiedy czytelnik nie nastawia się na fajerwerki, a otrzymuje je ze zdwojoną siłą. Już od pierwszych stron wiedziałam, że trafiłam na coś interesującego. I choć opis i okładka nie przyciągnęły mojej uwagi, to treść okazała się niesamowitym doznaniem.

Z tego co udało mi się ustalić „Dolina jeziorˮ to debiut literacki Anety Maśluk. Ale warto podkreślić, że czytając tę, sporych rozmiarów, książkę czytelnik tego nie odczuje. Moim zdaniem korekta została wykonana fantastycznie. Nie natrafiłam na literówki czy powtórzenia, których zazwyczaj w pierwszych książkach różnych autorów, można znaleźć bez problemu. W dodatku finezyjne opisy miejsc i sytuacji tylko podsycają wyobraźnię. Można odnieść wrażenie, że autorka osobiście była i przyglądała się opisywanej historii. Tak skrupulatnie i dokładnie przedstawione wydarzenia dają poczucie realizmu.

Najciekawsze jednak znajduje się w samej treści. Można na początku odnieść wrażenie, że to przeciętne romansidło z utartym już schematem – nieszczęśliwa bohaterka poznaje wymarzonego mężczyznę. Jednak im dalej się czyta, tym bardziej wypiera się ten pogląd. Fakt, sam początek daje wrażenie znanego wątku z niezadowoloną ze swojego życia kobietą. Jednak późniejsze wydarzenia utwierdzają nas w przekonaniu, że ta historia skrywa dużo więcej. Aż nie chce się odrywać od lektury. Osobiście odkładałam książkę tylko na trochę snu i pracę. Tak, w każdej wolnej chwili zaczytywałam się – w autobusie, przy posiłku, itd. I co ciekawe zajęło mi to kilka dni. Mimo że prosty język i duża czcionka ułatwiają przyswajanie treści, to czytało mi się ją dosyć wolno. Jednak nie uważam tego za minus, dzięki temu mogłam dłużej cieszyć się lekturą.

Historia przedstawia życie bohaterki Natalie Braun – młodej bizneswoman z Zurychu. Na początku przedstawiony został, za pomocą retrospekcji, początek zakładania własnego biznesu i historia jej byłego związku. Teraźniejsze wydarzenia rozpoczynają się od wyjazdu Natalie do rodzinnej miejscowości w szwajcarskich górach, by w otoczeniu przyjaciół, przywrócić w sobie wewnętrzny spokój. Jednak jak na romans przystało, poznaje tam Mathew Schmidta. Jak się można domyślić, odzyskanie równowagi staje się trudniejsze. Pojawia się ogromna namiętność i miłość, ale także wiele sekretów z życia obojga, wiele łez i rozczarowań.

„[…] Nieśmiało przesuwał palcami po jej talii, z góry na dół, delikatnie, bez pośpiechu. Czuł jak z każdym oddechem pożąda jej coraz mocniej, jak jego fantazje przeobrażają się w realne pragnienia. Była jego boginią. Każdego dnia, gdy tylko otwierał oczy, marzył o takich chwilach jak ta. O swych dłoniach na jej ciele, o jej oddechu przy swoich ustach. Im dłużej trzymał ją blisko siebie, tym bardziej łaknął tej kobiety. Nie tak zwyczajnie, zachłannie – bez emocji i zaspokajając własne żądze. Z nią wszystko wyglądało inaczej. Przy Natalie uwalniały się w nim nieznane pragnienia, zaskakujące i odważne. Była jak prezent, piękny i wyjątkowy, na który tak długo czekał. Jednak odpakowanie go było niewiarygodnie trudne, a on tak bardzo nie chciał go zniszczyć. Po raz pierwszy emocje paraliżowały go. Z pewnego siebie, poniekąd apodyktycznego samca stawał się delikatnym i czułym kochankiemˮ.

To niezła huśtawka nastrojów. Uważam, że to dobry erotyk, bo warto wspomnieć, że scen seksu autorka nam nie oszczędziła. Tak jak dokładna jest w opisach miejsc, tak też skrupulatnie opisuje erotyczne uniesienia.

Dolina jeziorˮ zasługuje na szczególne uznanie, to dopracowanie treści, płynne przechodzenie pomiędzy bohaterami, tworzenie napięcia, to wszystko jest na swoim miejscu. Autorka bardzo świadomie operuje emocjami, tak jak przystało na dobrą lekturę romantyczną. Polecam gorąco wszystkim, którzy nie lubią się nudzić podczas czytania romansów i tym, którzy doceniają dobry warsztat pisarski. To dobra lektura pozwalająca na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości.

Informacje o książce:
Tytuł: Dolina jezior
Tytuł oryginału: Dolina jezior
Autor: Aneta Maśluk
ISBN: 9788382196245
Wydawca: Novae Res
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać