Literatura młodzieżowa

Delirium – Lauren Oliver

Recenzja książki Delirium - Lauren Oliver

Delirium
Lauren Oliver

W świecie, w którym miłość uznawana jest za chorobę zakaźną, nie ma miejsca na szczery śmiech, na śpiew i beztroski taniec, a tym bardziej na głębokie, prawdziwe uczucia. Każdy obywatel osiągający osiemnasty rok życia poddawany jest zabiegowi mającemu pozbawić go zalążków amor deliria nervosa, które istnieją w każdym organizmie. Ewaluacja ma zapewnić szczęście, stałość i bezpieczeństwo. Ale czy w takim sztucznym społeczeństwie można w ogóle żyć?

Lena właśnie skończyła szkołę i odlicza czas do wywiadu w laboratorium, który ma prowadzić do zabiegu ewaluacji. Podekscytowana perspektywą osiągnięcia zdrowia i spokoju, a także szansą zostania sparowaną z niezłym facetem, jest święcie przekonana, że miłość to straszna, śmiertelna choroba. Nie tylko ona – od lat rząd amerykański podtrzymuje tę wersję, przeprowadzając operacje na mózgach obywateli oraz surowo karząc za nieposłuszeństwo oraz wykazywanie objawów delirii. Jednak czy nikt nie podejrzewa, że pozabiegowa niezdolność do okazywania (i posiadania!) prawdziwych, ciepłych uczuć, zakaz dawania wyrazu radości czy cenzurowanie literatury i muzyki to przerażająca propaganda? Ależ oczywiście, że podejrzewa, i to nie jeden – a całe rzesze przeciwników rządu, nazywanych Odmieńcami. Podczas gdy dorośli bezwiednie poddają się polityce, a uczniom wpaja się, że „Romeo i Julia” to utwór instruktażowy traktujący o skutkach popadnięcia w delirię, niezliczeni przeciwnicy kryją się w odizolowanej Głuszy, żyjąc w miłości na wzór reszty świata. I chociaż Lena doprawdy jest wzorową i bojaźliwą obywatelką, wiele się zmienia, gdy na scenę wkracza tajemniczy Alex.

Może się wydawać, że oto jest wstęp do romansu z tłem zabarwionym fantastyką, lecz jest zgoła inaczej – Delirium to świetny thriller science-fiction, którego skrajna antyutopijność przytłacza i szczelnie zaciska macki wokół czytelnika. Nie dajmy się zwieść pozorom – choć Lena z początku opiera się uczuciu, które powoli się do niej zbliża, z czasem ulega – daje się zarazić zgubną amor deliria nervosa. Obiecuję Wam jednak, że nie będzie tu długich stron mdławych wyznań i niezliczonych pocałunków – za to mogę zapewnić, że szybko rozwija się akcja, która wytwarza świetne napięcie. Mogę to podeprzeć faktem, że to nie romans jest tu pierwszoplanowy – pierwsze skrzypce grają: dowiadywanie się o innym, prawdziwym świecie, rozróżnianie propagandy od prawdziwego zła, a w konsekwencji – ryzyko, ale i działanie. Za nic w świecie nie mogę powiedzieć, o co dokładnie chodzi, ale mogę obiecać, że czas poświęcony lekturze Delirium nie będzie czasem straconym!
Autorka powieści, Lauren Oliver, zasłużyła na ogromne brawa – rzeczywisty świat przebrała w przerażającą, ale przy tym bardzo realistyczną, kreację pełną zimna, kamuflowanego smutku i zguby, natomiast przemyślane detale dopełniły tu dzieła. Każdy rozdział opatrzony jest cytatem – większość z nich pochodzi z „Księgi szczęścia, zdrowia i zadowolenia”, czyli swego rodzaju kodeksu, który w nowym świecie ma normować życie ludzi – o ile można nazwać ich jeszcze ludźmi. Stworzenie konkretnych reguł i zapisków, a także posługiwanie się realnymi tekstami (głównie poezją) stwarzają przejmujący nastrój grozy zdającej się czyhać na realny świat. A stworzenie tak dobrej i dopracowanej scenerii nie jest zadaniem łatwym.

W zasadzie jedyną wadą, jaką jestem w stanie wskazać, jest interpunkcja w polskim tłumaczeniu. W całej książce pojawia się wyraźna tendencja do omijania problematycznych przecinków, zdająca się mówić: jeśli nie jesteśmy pewni interpunkcji, lepiej ją zignorować. Na szczęście są to przypadki nie aż tak nagminne, więc jestem w stanie przymknąć na nie oko ze względu na szeroką gamę plusów, jakie można przyznać treści, tłumaczeniu, a także stronie technicznej (wreszcie trafiłam książkę bez literówek!).

Jeśli jesteście fanami thrillerów lub science-fiction lub powieści antyutopijnych albo wątków romantycznych, bądź też powieści młodzieżowych (ale uwaga: tak klasyfikowana jest ta powieść, ale moim zdaniem wcale nie jest to młodzieżówka – spokojnie mogą sięgnąć po nią starsi odbiorcy) – czytajcie. Dla każdego coś miłego, doskonały pomysł ubrany w doskonałą fabułę. Zostaje mi jedynie pozazdrościć pani Oliver talentu i przyklasnąć z uznaniem.

Informacje o książce:
Tytuł: Delirium
Tytuł oryginału: Delirium
Autor: Lauren Oliver
ISBN: 9788375151565
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać