Planujesz w najbliższym czasie wycieczkę do Wrocławia? Chcesz kupić najlepszy z dostępnych przewodników po mieście, nie chcesz jednak by była to banalna książka z wykazem najważniejszych punktów turystycznych miasta? Damsko- męski przewodnik po Wrocławiu w 100% spełni Twoje oczekiwania.
Dlaczego warto mieć tę pozycję w swojej domowej biblioteczce? Otóż jej autorzy przenoszą Czytelnika w magiczną scenerię Wrocławia. Biorąc książkę do ręki jednocześnie udajemy się w podróż po najdrobniejszych zakątkach tego malowniczego miasta. Zwiedzanie zaczynamy od serca Wrocławia jakim jest Ostrów Tumski. Autorzy przewodnika zwracają uwagę na najciekawsze miejsca. Bardzo dobrym pomysłem jest, że oprócz wskazania samych punktów turystycznych, para wplata dodatkowo krótką historię danego zabytku. Z książki tej dowiemy się również kilku ciekawych legend. Oto jedna z nich:
Wiecie dlaczego przejście między katedrą, a kościołkiem św. Idziego nazywane jest bramą kluszczaną? Otóż w mieście tym, żył pewien rzemieślnik, który ciężko pracował. Po pięciu dniach ciężkiej pracy zasnął pod bramą. Jego dobra żona postanowiła przynieść mu jedzenie. Ten, gdy się obudził krzyknął z radością: „ Kluski!” Zdenerwowana kobieta wyrzuciła tacę z jedzeniem do góry. Wszystkie kluski znalazły się na ziemi oprócz jednej, która wylądowała na szczycie bramy, gdzie można ja podziwiać po dziś dzień. Stąd wzięła się nazwa brama kluszczana.
Interesującym pomysłem jest także to, że w przewodniku znajdziemy kilka przepisów kulinarnych. I nie są to byle jakie przepisy. Dotyczą one kuchni regionalnej. Także, każdy w tej książce odnajdzie coś dla siebie. Osoby interesujące się historią będą mogły zgłębić swoją wiedzę dotyczącą zabytków Wrocławia, tego jak powstały, kto był inicjatorem ich budowy itd. Osoby, ceniące sobie dobrą kuchnię oprócz wspomnianych wcześniej przepisów dowiedzą się także, do której wrocławskiej restauracji warto jest się udać (osobiście polecam Mleczarnię. Tania Knajpka położona nieopodal Rynku, gdzie można dobrze i smacznie zjeść). Co jeszcze sprawia, że Damsko – męski przewodnik po Wrocławiu nie jest byle jaki? Moim zdaniem jego urozmaiceniem są krótkie wywiady z osobami, które przyczyniły się do tego, że Wrocław jest jaki jest. Między innymi zamieszczona została rozmowa z człowiekiem, który zainicjował w Polsce rozgrywki futbolu amerykańskiego. Świeżości dodaje także fakt napisania jej mężczyznę i kobietę. Dzięki temu możemy poznać dwa różne punkty widzenia tej samej rzeczy, co sprawia, że powinna przypaść do gustu obu płciom.
Jak wspomniałam wcześniej autorzy zabierają nas w fenomenalną podróż po Wrocławiu. Czytając ten przewodnik przenosimy się w te części miasta, które obowiązkowo musimy zobaczyć będąc w stolicy Dolnego Śląska. Są to między innymi Ostrów Tumski, Rynek, Hala Stulecia, Pergola, wrocławskie Zoo oraz Ogród Japoński. Lekki i zrozumiały Język jakim posługują się autorzy, a jednocześnie barwność opisów sprawiają, że zamykając oczy możemy przenieść się w opisywane miejsce. Nasze wyobrażenia możemy porównać ze zdjęciami, które zostały zamieszczone w przewodniku. I w tym miejscu należy się kolejny ukłon tym razem autorom fotografii. Ich zdjęcia są naprawdę nietuzinkowe. Wprost zachęcają do tego, by zwiedzić opisywane w książce miasto.
We Wrocławiu byłam dwukrotnie. Zwiedziłam wszystkie najważniejsze obiekty (zapomniałam jedynie o Stadionie Olimpijskim, ale myślę, że przeżyje i bez tego, gdyż nie jestem wielka fanką sportu). Jednak oglądałam większość miejsc, bez znajomości ich historii, a niektórych rzeczy nie rozumiałam. Po przeczytaniu tej pozycji i zgłębieniu wiedzy na temat miasta i jego zabytków uważam, że powtórne zwiedzanie będzie miało zupełnie inny charakter.
Informacje o książce:
Tytuł: Damsko-męski przewodnik po Wrocławiu
Tytuł oryginału: Damsko-męski przewodnik po Wrocławiu
Autor: Jagienka Świetlik- Prus, Maciej Molczyk
ISBN: 9788377227862
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013