Poradniki

Czasem czuły, czasem barbarzyńca – Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski

Recenzja książki Czasem czuły, czasem barbarzyńca - Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski

Czasem czuły, czasem barbarzyńca
Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski

Pewnie każda kobieta zastanawiała się nieraz w swoim życiu, jak to jest być w skórze mężczyzny. Tak jak w piosence Kayah – być mężczyzną chociaż ten jeden dzień. Zobaczyć świat z męskiej perspektywy, nie mieć ograniczeń, które stawia przed nami płeć i móc skorzystać ze wszystkich przywilejów przysługującym facetom. Kobietom często zdarza się narzekać i skarżyć na nasz ciężki los, problemy w związku, trudności na rynku pracy, godzenie kariery zawodowej z macierzyństwem i inne zmagania dnia codziennego. Czy jednak zastanawiamy się czasem jakie wymagania stawiamy naszym mężczyznom? Dobrze by byli pomocni, opiekuńczy, czuli i spostrzegawczy. Zdecydowanie przyznajemy, że te cechy są niezbędne. Ale czy przypadkiem kobiety nie gardzą tymi wrażliwcami? Bo przecież facet to ma być facet, silny i stanowczy, a nie „ciepłe kluchy”. I w ten sposób wysyłamy panom sprzeczne sygnały. Prawdziwy mężczyzna ma w dzisiejszych czasach łączyć w sobie przeciwstawne cechy. Nie ma lekko.

Bez obaw, „Czasem czuły, czasem barbarzyńca” nie oskarża kobiet o nierealne oczekiwania. A wręcz chwali nas za to, że potrafimy nazwać swoje potrzeby i pokazuje mężczyznom, jak przydatna jest to umiejętność. Rozmowa Tomasza Kwaśniewskiego, reportera „Dużego Formatu” i Jacka Masłowskiego, psychoterapeuty i coacha, to doskonała pozycja nie tylko dla mężczyzn, ale też kobiet, którym dobrze zrobi spojrzenie na swojego partnera, syna czy ojca, nie przez pryzmat własnych potrzeb, ale poprzez potrzeby mężczyzn, mających tak częste problemy z ich wyrażaniem. Jest to świetny przewodnik po męskiej naturze – od jej początków, najmłodszych lat, kiedy w chłopcu budzi się męskość i staje się odrębną od matki jednostką. Gdy zaczyna kształtować swoje relacje z ojcem, rządzące się swoimi prawami i mające ogromny wpływ na rozwój chłopca, jego charakteru, jego definicji męskości, a także wielu przydatnych w życiu „narzędzi”, pomocnych w relacjach z innymi ludźmi, a zwłaszcza z kobietami. Masłowski mówi też sporo na temat relacji matki z synem, szczególnie zwraca uwagę na to, jak toksyczna może być w pewnych przypadkach matczyna miłość i jakie to niesie za sobą konsekwencje dla późniejszego życia chłopca. Książka przeprowadza nas przez wszystkie przełomowe etapy w życiu mężczyzny, takie jak burzliwy okres dojrzewania, pierwsze kontakty z płcią przeciwną, wczesna dorosłość, miłość czy zakładanie rodziny. Wszystko to opisane słowami doświadczonego mężczyzny i psychoterapeuty. Podejmuje on tak istotne tematy, jak męska seksualność, praca, emocjonalność, skłonność do agresji. Masłowski daje też całkiem praktyczne wskazówki co do bycia ojcem – naprawdę wartościowe dla tego trudnego „projektu” zwanego ojcostwem. Niezwykle ciekawą dla mnie częścią był rozdział o męskiej przyjaźni, o tym jak bardzo mężczyźnie potrzebna jest obecność innych, bliskich mu mężczyzn. Nie myślmy stereotypowo – facet potrzebuje kolegów nie tylko by mieć z kim imprezować i obejrzeć mecz, ale też by otrzymać w trudnych chwilach troszkę inny charakter wsparcia niż dostaje od partnerki. Godny uwagi jest też fragment o budzącym kontrowersje okresie tzw. kryzysu wieku średniego. Kobietom łatwo przychodzą szydercze komentarze o panach w średnim wieku w sportowych samochodach, starających się o względy młodych kobiet, ale nigdy nie zadajemy sobie pytania o podłoże tych zachowań. Masłowski dobrze to wyjaśnia i my kobiety mamy też nieraz kawałek winy po swojej stronie.

Czasem czuły, czasem barbarzyńca” jest naprawdę godną polecenia pozycją zarówno dla mężczyzn – jako pomoc w zrozumieniu siebie, jak i dla kobiet, które dzięki zrozumieniu swoich partnerów i synów mogą być dla nich ostoją i wsparciem. Osobiście muszę przyznać, że zaczęłam korzystać ze wskazówek zaczerpniętych z wypowiedzi pana Jacka Masłowskiego i uważam, że książka jest świetną inicjatywą zmiany myślenia o męskości i skarbnicą wiedzy o naturze mężczyzn. A forma luźnej rozmowy dwóch panów jest bardzo przystępna i również czułam się – jak pani Alicja Długołęcka, której opinia znajduje się na okładce książki – jakbym w pelerynie-niewidce podsłuchiwała szczerą rozmowę dwóch inteligentów facetów. Która kobieta o tym nie marzy?

Informacje o książce:
Tytuł: Czasem czuły, czasem barbarzyńca
Tytuł oryginału: Czasem czuły, czasem barbarzyńca
Autor: Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski
ISBN: 9788326824807
Wydawca: Agora
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać