Być dyrektorem szkoły. Poradnik dla tych, którzy nie wiedzą w co ręce włożyć - Anna Lidia Brzywca - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Być dyrektorem szkoły. Poradnik dla tych, którzy nie wiedzą w co ręce włożyć – Anna Lidia Brzywca

Recenzja książki Być dyrektorem szkoły. Poradnik dla tych, którzy nie wiedzą w co ręce włożyć

Być dyrektorem szkoły. Poradnik dla tych, którzy nie wiedzą w co ręce włożyć
Anna Lidia Brzywca

Nie jestem wprawdzie dyrektorem,  ani nie planuję kariery pedagogicznej, ale mimo to, jako córka nauczycielki z ciekawością przyjrzałam się poradom Anny Lidii Brzywcy zamieszczonym w książce Być dyrektorem szkoły. Poradnik dla tych, którzy nie wiedzą w co ręce włożyć. Autorka przez wiele lat pracowała w szkole, od roku 1987 była dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 94 w Warszawie, a po reformie w 1999 została dyrektorem Gimnazjum nr 112 w Warszawie i kierowała tą placówką aż do roku 2012.

Poradnik jest obszernym zestawem wskazówek dla dyrektorów, zwłaszcza młodych i dopiero zaczynających przygodę, jaką jest prowadzenie placówki pedagogicznej. Jego ogromną zaletą jest to, że nie jest to tylko suchy tekst Autorki. Anna Lidia Brzywca zamieściła w swej książce ogromną ilość przykładowych dokumentów przydatnych w ciągu całego roku szkolnego. Znajdujemy wśród nich scenariusze rad pedagogicznych i spotkań z rodzicami, ankiety ewaluacyjne dla uczniów, tabele klasyfikacyjne na półrocze i koniec roku szkolnego, plan finansowy Rady Rodziców oraz inne przykłady, na których może oprzeć się Czytelnik planując własną pracę nad swoją szkołą.

Całość książki jest podzielona w ten sposób, że prezentuje sobą niejako ścieżkę, przez którą musi przejść dyrektor od momentu podejścia do konkursu na to stanowisko, przez cały rok szkolny. Na początku zatem znajdziemy opis konkursu dyrektora, oraz tego, jak z nim poradziła sobie Autorka. Później po kolei- od kompletowania kadry pedagogicznej, rekrutację do klas pierwszych, organizację początku roku szkolnego, wymagania co do poszczególnych nauczycieli, rozdzielanie zadań, rozmowy z uczniami, nauczycielami, rodzicami… od sierpnia do czerwca. Anna Lidia Brzywca krok po kroku omawia wszystko, co jest niezbędne, przydatne lub po prostu ułatwia pracę.

Książka napisana jest językiem prostym, obrazowym, choć ściśle dopasowanym do grupy docelowej. Autorka podaje podstawy prawne, tam, gdzie może to być przydatne. W wielu miejscach porady są po prostu wypunktowane, co przyczynia się do jasności, czytelności i pozwala łatwiej znaleźć to, co może być danemu Czytelnikowi najbardziej potrzebne. Pojawiają się też anegdotki z życia szkoły, a to jest dużym plusem, rozbija suchą formę poradnika nadając mu bardziej żywy charakter. Pod względem stylu książka jest bez zarzutu.

Od strony merytorycznej natomiast poprosiłam o opinię moją mamę, jako bardziej obeznaną w temacie. Wprawdzie, ona też nie jest dyrektorem, ale na co dzień ściśle współpracuje z niejedną osobą kierującą szkołą, udało się jej więc wyróżnić kilka istotnych cech książki.

Dużą zaletą z punktu widzenia młodego dyrektora, czy wręcz kandydata na to stanowisko są wspomniane już wcześniej przykłady dokumentacji szkolnej, aktualnej w stosunku do obowiązujących przepisów. Oczywiście należy zaadaptować dane dokumenty do warunków danej szkoły, ale to, co znalazło się w poradniku jest bardzo dobrą bazą. Kolejnym plusem są liczne, trafne przykłady systemu motywacyjnego uczniów i założeń pracy wychowawczej szkoły. Również ankiety ewaluacyjne mogą okazać się przydatne w diagnozowaniu pracy szkoły.

Jednocześnie książka pokazuje ogrom pracy z jaką musi zmierzyć się każdy dyrektor, zwłaszcza pod względem biurokratycznym, jeśli chce solidnie wypełnić swoją misję kierowania szkołą.  To również może być istotne dla młodych dyrektorów, bądź kandydatów i pomoże im zrozumieć, że warto porządnie zaplanować pracę.

Podsumowując- poradnik może być doskonałą lekturą dla tych, którzy faktycznie nie wiedzą w co ręce włożyć przy zarządzaniu szkołą. Oczywiście należy zawsze mieć na uwadze to, co podkreślała wielokrotnie sama Autorka- podane przez nią rady są jedną z wielu możliwych dróg i jej własnym pomysłem na szkołę. Nie  wszędzie te same rozwiązania się sprawdzą. Warto natomiast mieć tę książkę na półce, jako źródło wiedzy i pomysłów.

Informacje o książce:
Tytuł: Być dyrektorem szkoły. Poradnik dla tych, którzy nie wiedzą w co ręce włożyć
Tytuł Oryginału: Być dyrektorem szkoły. Poradnik dla tych, którzy nie wiedzą w co ręce włożyć
Autor: Anna Lidia Brzywca
ISBN: 9788377228241
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content