Bezpieczne kłamstwa - Randy Susan Meyers - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura kobieca

Bezpieczne kłamstwa – Randy Susan Meyers

Recenzja książki Bezpieczne kłamstwa - Randy Susan Meyers

Bezpieczne kłamstwa
Randy Susan Meyers

„Nigdy jej nie znał, a ona nie znała jego. Stworzyła jego postać, puste miejsca wypełniając przypisywanymi mu magicznymi cechami”.

Myślę, że ten cytat bardzo dobrze oddaje to, co tak naprawdę część z nas ma w sercach. Wyimaginowany obraz osoby, którą wydaje nam się, że kochamy, a tak naprawdę zadurzeni jesteśmy w naszym wyobrażeniu o niej.

Powieść Randy Susan Meyers „Bezpieczne kłamstwa” jest to opowieść o trzech wspaniałych kobietach. Tia zakochuje się bez pamięci w starszym od siebie Nathanie. Mają romans. Mężczyzna od początku gra w otwarte karty i mówi kobiecie, że nigdy nie zostawi żony i dzieci. Tia jednak żyje nadzieją, że Nathan jednak się w niej zakocha na tyle, że wszystko inne nie będzie się dla niego liczyło. Gdy okazuje się, że kobieta spodziewa się dziecka, jest to koniec romansu. Mężczyzna karze jej „zająć” się sprawą, oferuje pieniądze i znika z jej życia. Zrozpaczona Tia, postanawia urodzić córeczkę i oddać ją do adopcji. Sama nie czuje się na siłach podjąć obowiązek wychowania i utrzymania dziecka.

Juliette wiedzie z pozoru idealne życie. Kochający mąż, piękne dzieci, startuje właśnie wraz z przyjaciółką z firmą kosmetyczną. Jej sielankowe życie burzy wiadomość od Nathana o zdradzie. Mężczyzna obiecuje, że to się nigdy więcej nie powtórzy, kobieta wierzy mężowi. Pewnego dnia w jej ręce trafia list zaadresowany do męża ze zdjęciami 5 letniego dziecka w środku.

Caroline młoda mężatka i lekarz patolog. Prowadzą z mężem udane życie, są szczęśliwi. Mają pieniądze, nie muszą martwić się o jutro. Peter bardzo chce mieć dziecko. Po licznych próbach i wizytach u specjalistów okazuje się, że drogą naturalną nie uda się, Mężczyzna szuka innych metod założenia rodziny. Najbardziej odpowiednia wydaje mu się adopcja ze wskazaniem. Kobieta nie jest do końca pewna, czy to odpowiedni moment na taką ważną decyzję. Lubi swoje życie to, że po powrocie do domu może spokojnie poczytać książkę, nie ma żadnych większych obowiązków. Wraz z pojawieniem się dziecka zniknie beztroska, pojawi się codzienna rutyna i obowiązki. Jednak kocha męża tak bardzo, że zgada się na adopcję. Para znajduje młodą kobietę, która nie jest gotowa zostać matką.

Bardzo lubię książki z kategorii literatura kobieca, gdyż opisują codzienne, realne problemy, z którymi wiele z nas musi się zmierzyć. Tak jest i w powieści „Bezpieczne kłamstwa”, autorka przedstawia nam sylwetki trzech silnych kobiet, które los bardzo przewrotnie splata ze sobą. Meyers świetnie tworzy i opisuje postacie, każda z nich jest silną, wyrazistą kobietą, która staje przed trudnymi życiowymi decyzjami. Doskonale oddane emocje pozwalają nam wczuć się w świat bohaterek i razem z nimi przeżywać rozterki.

Powieść podzielona jest na rozdziały, każdy przypisany konkretnej osobie, która staje się narratorem. Spodobały mi się płynne przejścia między nimi, jako dalsza części historii, tylko opowiedziana z perspektywy innej osoby. Czyni to książkę bardzo spójną, a zarazem pozwala nam poznać emocje, uczucia, jakie żądzą bohaterkami. Jest to jeden z moich ulubionych typów narracji. Książkę czytałam z wypiekami na twarzy, a to za sprawą silnych emocji jakimi autorka nacechowała Tię, Juliette oraz Caroline. Postacie są tak plastyczne i rzeczywiste, że całą sobą wciągnęłam się w ich życia i koniecznie chciałam, jak najszybciej, poznać zakończenie ich perypetii. Z racji tego, że zżyłam się z wszystkimi bohaterkami, sama nie do końca wiedziałam, której Pani dopingować najbardziej. Wszystkie miały swoje cele, racje i uzasadnione obawy. Zakończenie nie było typowe, takie jak się tego spodziewałam, za co bardzo duży plus dla autorki. Było jak najbardziej pozytywne i dużo lepsze niż wyobrażałam sobie, że będzie.

Powieść jest świetną pozycją na nadchodzące, pierwsze wiosenne popołudnia w parku dla miłośniczek dobrej i wciągającej lektury. Piszę miłośniczek, bo Panom raczej ona nie przypadnie do gustu. Jest to typowa kobieca pozycja, podobna klimatem do „We troje” Hanny Dikty. Myślę, że każda z nas sięgając po „Bezpieczne kłamstwa” znajdzie coś dla siebie i z chęcią będzie przeżywała razem z bohaterkami ich perypetie.

Informacje o książce:
Tytuł: Bezpieczne kłamstwa
Tytuł oryginału: The Comfort of Lies
Autor: Randy Susan Meyers
ISBN: 9788328701236
Wydawca: Muza
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content