Literatura dziecięca

Baśniowe ścieżki – Sabina Pelc

Recenzja książki Baśniowe ścieżki - Sabina Pelc

Baśniowe ścieżki
Sabina Pelc

Baśniowe ścieżki” Sabiny Pelc to opatrzony uroczą okładką zbiór baśni, które mają uczyć dobrego postępowania i kierowania się moralnością w życiu. Pokazują czytelnikom, że każde działanie niesie skutki, które są mniej lub bardziej przyjemne.
W książce możemy poznać sześć niezwykłych historii osadzonych w świecie pełnym magii. Pierwsza z nich „O diabelskim młynie” opowiada o młynarzu, który chcąc usprawnić swoją pracę dogadał się z diabłem. Pakt jak to pakt, jak zwykle nie był korzystny dla młynarza. Z pomocą przychodzi mu młody Jasiek, który tak skrzyczał i stłukł diabła, że ten uciekł gdzie pieprz rośnie. Morał mówi o skromności i mądrości, mi jednak zapadło w pamięci, że żeby kogoś tego nauczyć trzeba go konkretnie pobić, by dosłownie wybić mu z głowy pewne pomysły.

„Wtedy Jasiek chwycił młotek i wbił w pazury stalowe kliny. W ten sposób sprawnie uwięził diabła w pułapce. Gdy Rokita zrozumiał, co się stało, było już za późno. Pazury tkwiły w podłodze tak mocno, że nie mógł się ruszyć. Jasiek tymczasem wziął dębowy kołek i zaczął okładać diabła.
– To za rozrzucone ziarno, to za rozsypaną mąkę, to za krzywdę młynarza, to za straty gospodarzy, a to za strach, jakiego wszystkim napędziłeś! – krzyczał Jasiek, bijąc diabła raz po raz po grzbiecie.” (s. 10)

Notabene, diabeł miał słuszność będąc niezadowolonym, że młynarz przypisał sobie jego zasługi. Jego dokuczliwość nie była dobrym sposobem dążenia do celu, ale przecież często tak robią dzieci. Diabeł dostał lanie i odpuścił – takie jest przesłanie. Niezbyt fortunny dobór pierwszej bajki zniechęcił mnie do reszty książki. Zaczęłam się zastanawiać co będzie dalej. Na szczęście dalej było lepiej. „O złocie, bogactwie i sercu biedaka” to historia szlachcica, którego pochłonęło pomnażanie majątku na tyle, że zapomniał o tym, co w życiu najważniejsze. Chciwość jest potępiana również w kolejnej bajce „O uczciwości, chciwości i zaczarowanym dębie”. W historii Małgorzatki, która szukała domu, czytelnik jest przekonywany do tego, by kierować się dobrem innych stworzeń, a wówczas dobro do nas powróci. Baśń „o Katarzynie, co nie chciała Tatarzyna” opowiada o dziewczynie, która by uchronić się przed związkiem bez miłości ucieka z pomocą magicznego amuletu. Traci rodzinę i pozostaje samotna z sercem zamienionym w kamień. Zaraża swoją samotnością innych sprawiając, że zapadają w kamienny sen. Prawdziwa miłość jest w stanie odczynić każdy zły czar, o czym autorka starała się tu nas przekonać. Bohater ostatniej historii to kupiec Walenty, który dzięki miłości swoich dzieci i pomocy skrzatów ratuje rodzinny majątek.

Pomijając pierwszą historię, co do której mam wiele zastrzeżeń, pozostałe czytało się o wiele przyjemniej. Nie są zbyt długie, bez większego wysiłku można dotrzeć do najważniejszego przesłania. Morał jest wyrażony wprost, co nasuwa skojarzenia z wieloma bajkami mojego dzieciństwa. Mimo tego, że w tym świecie pojawia się magia, to nie za jej sprawą dzieje się dobrze. Czyny i mądrość bohaterów prowadzą do dobrych rozwiązań.

Bajki z powodzeniem można czytać przed snem, ich rytm jest spokojny (oczywiście z wyjątkiem diabelskiego młyna, po którym można mieć tylko koszmary), ton narracji sprzyja wyciszeniu a dodatkowo stymuluje wyobraźnię.

Książkę można by z powodzeniem czytać kilkulatkom. To, nad czym jednak ubolewam, to mała ilość ilustracji. Te, które zostały zawarte w książce posiadają stonowane kolory i idealnie oddają treść, aż pragnie się, by było ich więcej. Ilustracje Doroty Król przypominają mi te, które w dzieciństwie spotykałam w zbiorach staropolskich legend i podań, dzięki czemu skutecznie wprowadzono mnie w klimat czytanych historii.

Książka z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom dawnych podań, w których w wiejskiej chacie można było spotkać chochliki, a czarownice mieszkały w lesie i mąciły w życiu innych ludzi. Chętnie wrócę do tej książki, chociaż strony pierwszej historii skleję i uczynię niedostępną, by dzieci nie uczyć, że przemoc to jedyne rozwiązanie, by kogoś czegoś nauczyć.

Informacje o książce:
Tytuł: Baśniowe ścieżki
Tytuł oryginału: Baśniowe ścieżki
Autor: Sabina Pelc
ISBN: 9788380833043
Wydawca: Novae Res
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać