Bajkał tam i z powrotem - Radzikowska Monika - Recenzje książek z każdej półki
Recenzje książek

Bajkał tam i z powrotem – Radzikowska Monika

Recenzja książki Bajkał tam i z powrotem - Radzikowska Monika

Bajkał tam i z powrotem
Radzikowska Monika

Posiadacie już plany wakacyjne? Nie, to co powiecie na wycieczkę stopem nad Bajkał? Jeśli rozważacie taką podróż, koniecznie sięgnijcie po przewodnik Moniki Radzikowskiej „Bajkał tam i z powrotem”. Autorka na co dzień pracuje na Zamku Królewskim w Warszawie jako archeolog. Jej pasją są podróże z plecakiem po Polsce i świecie. W 2013 wybrała się na pięciomiesięczną podróż po Rosji, Gruzji i południowej Europie. W 2014 zaś szlakiem archeologicznym przejechała Norwegię, a w 2015 Islandię.

Czy mieli plan na swą podróż nad Bajkał? Oczywiście, że tak:

„Plan był prost: przejechać na Ukrainę, zobaczyć Moskwę, Petersburg, skoczyć na chwilę do Karelii, potem nad Bajkał, w drodze powrotnej zahaczyć o Ałtaj, a później już z górki: przez Kaukaz do Gruzji, stamtąd do Turcji, szybki rajd przez Europę południową i tryumfalnie wracamy do kraju przez Rysy. Tyle teoria. W praktyce wyglądało to nieco inaczej. Dwadzieścia jeden tysięcy kilometrów różnymi środkami transportu z czego przeważająca większość autostopem. Tysiące spotkań, setki pięknych miejsc, parę brzydkich, kilka rozwalonych butów. Projekt: „Jak zostać władcą świata – teoria i praktyka”, zainspirowany dawnymi imperiami i azjatyckimi koczownikami. Pięć miesięcy w drodze. Dla każdego z nas była to pierwsza tak długa wyprawa. Początkowo chodziło nam o archeologię i pomniki wielkiej historii. Z czasem okazało się, ze tym, co ma w podróży największą wartość, są po prostu spotkani ludzie i ich historie.”

Bajkał tam i z powrotem - Radzikowska Monika

Książka nie jest przewodnikiem literackim ani profesjonalnym reportażem. Jest to natomiast zapis wrażeń, przeżyć z podróży nad Bajkał i oczywiście z powrotem. Widzimy w niej opowieści o spotkanych ludziach, nie ogólnie o społeczeństwie danego kraju, lecz konkretnych jednostkach, które autora miała okazję poznać. Jest również odpowiedzią na bieżące wiadomości o kradzieżach, zamachach czy porwaniach. Podróżnicy starają się pokazać, że świat jest dobry.

„Przez pięć miesięcy mogliśmy zginąć kilka razy – rozjechani przez pijanych kierowców, zamordowani przez miejscowych bandytów w przydrożnych krzakach, otruci domowymi specyfikami, zagryzieni przez psy, porwani przez wichury lub przysypani przez ruiny, pod którymi beztrosko rozbiliśmy namiot. Tymczasem nieprzyjemne sytuacje (z których i tak wyszliśmy cało) były… cztery. Sytuacji pozytywnych, gdy ktoś nas podwiózł, przenocował, nakarmił, wskazał drogę czy zwyczajnie powiedział dobre słowo, nie jestem w stanie zliczyć. Mimo rozbojów i szalejącej nienawiści, o których trąbią media, wciąż są ludzie, którzy widząc na odludziu spragnionego człowieka, zamiast mu dokopać i zabrać aparat, podadzą butelkę wody.”

Bohaterowie książki twierdzą, że warto było odbyć taką podróż, aby się o tym przekonać.

Bajkał tam i z powrotem - Radzikowska Monika

Dlaczego akurat Bajkał skoro ludzie raczej kierują się w bardziej popularne rejony, egzotyczne wyspy? W sumie była to dość spontaniczna decyzja Pani Moniki i jej koleżanki, następnie namówili kolejne osoby, ktoś zgłosił się sam i tak zebrała się pięcioosobowa ekipa gotowa na wielkie wyzwanie.

Cała podróż jest fantastycznie opisana, kilka stron na temat poszczególnych miejsc w których zatrzymywali się nasi podróżnicy, ludzi jakich spotkali i tego co zobaczyli. Daje to nam taki maleńki przedsmak tego, co oferują nam odwiedzane miejsca. Bohaterowie wykazali się niezwykłą odwagą, decydując na taką podróż. Dla mnie najbardziej zaskakujące było to, że decydowali się dzielić na mniejsze grupy, podróżując autostopem. Nie bali się, że jadąc oddzielnie nie będą mogli się łatwo odnaleźć i ruszyć dalej wspólnie. Z drugiej strony jednak, nie łatwo znaleźć osobę z takim autem, które byłoby w stanie zmieścić pięciu dodatkowych pasażerów, dlatego też trochę nie mieli wyjścia i musieli przyjąć taką strategię podróży.

Bajkał tam i z powrotem - Radzikowska Monika

Wyprawa na którą wybrali się bohaterowie książki, tak jak już wspomniałam, ogromnym wyzwaniem, myślę że nie jest to dobry cel na pierwszą podróż, jednak z pewnością może służyć jako inspiracja do rozpoczęcia swojej przygody z alternatywną formą wypoczynku, inną niż bardzo popularne teraz wycieczki zorganizowane, czy all inclusive. Pozwalają one poznać dane miejsce z innej perspektywy, zobaczyć je oczami tubylców, poznać ich kulturę i przeżyć chociaż kilka dni w świcie, zupełnie innym niż nasz codzienny.

Informacje o książce:
Tytuł: Bajkał tam i z powrotem
Tytuł oryginału: Bajkał tam i z powrotem
Autor: Radzikowska Monika
ISBN: 9788381270779
Wydawca: Bernardinum
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content