Prawdziwe historie

Anonimowe wyznania – praca zbiorowa

Recenzja książki Anonimowe wyznania - praca zbiorowa

Anonimowe wyznania
praca zbiorowa

Czy znacie kogoś, kto nie słyszał o anonimowe.pl? Jeśli nawet, to zapewne osób takich nie jest wiele – to w końcu jeden z najbardziej znanych w Polsce adresów internetowych. Serwis, w którym ludzie opisują anonimowo, a przez to „bez ogródek, cenzury i wstydu” swoje niesamowite historie, odwiedzany jest miesięcznie przez niemal milion osób, generując ponad 17 milionów wejść. Nic więc dziwnego, że twórcy wyczuli potencjał i po wielu sukcesach odniesionych w świecie wirtualnym postanowili przenieść najlepsze historie na karty tradycyjnej książki.

Pozycja ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res. Przyznam od razu, że w większości przypadków po książkach publikowanych przez to wydawnictwo nie oczekuję wiele dobrego, w tym jednak przypadku można uznać, że mamy do czynienia z wyjątkiem od reguły. „Anonimowe historie” to pozycja bardzo ciekawa, może niezbyt wysokich lotów, ale na pewno gwarantująca atrakcyjną rozrywkę wszystkim czytelnikom.

Nie czytam na co dzień strony anonimowe.pl, trudno mi więc jednoznacznie określić, czy rzeczywiście wybrane historie są najlepsze – ale na pewno są bardzo ciekawe. Zdarzają się opowiadania smutne i wzruszające, zdarzają się niezwykle zabawne (tutaj zalecam ostrożność w czytaniu ich w miejscach publicznych, bo mogą Wam się zdarzyć nagłe niekontrolowane parsknięcia śmiechem – wierzcie mi, wiem, o czym mówię) ale także nieco straszne. W sumie – dla każdego coś miłego. Co istotne, książka podzielona jest na rozdziały, obejmujące historie dotyczące konkretnej dziedziny, takie jak „Seks”, „Przyjaźń”, „Imprezy”, „Rodzina”, „Historie z dzieciństwa”, „Życiowe tragedie” czy „Praca”. Dzięki temu jeśli mamy ochotę na lekturę wyznań dotyczących określonej kwestii, łatwo do nich dotrzeć. Znacznie łatwiej jest też dzięki temu odnaleźć przeczytaną już konkretną historię, gdy chcemy przeczytać ją ponownie – a z doświadczenia wiem, że będziecie to robić wielokrotnie, chcąc podzielić się historiami ze swoimi znajomymi.

Dużym plusem „Anonimowych wyznań” jest fakt, że publikowane w nich historie (podobnie zresztą jak te publikowane oryginalnie na stronie internetowej) mają ograniczoną długość. Dzięki temu książka idealnie nadaje się do czytania np. w komunikacji miejskiej, gdzie trudno jest skupić uwagę na trudniejszym, dłuższym czy bardziej złożonym tekście. Kilka opowiadań w drodze do pracy, kilka w czasie powrotu z uczelni czy szkoły – i tak, zanim się obejrzymy, przeczytamy całość w kilka dni.

Trudno wypowiadać się jakkolwiek o poziomie literackim książki. Po pierwsze, została ona stworzona nie przez jednego, a przed ponad 200 autorów. Po drugie zaś, forma krótkich opowiadań powoduje, że trudno w istocie w ogóle oceniać styl pisania. Na pewno nie ma się co spodziewać wybitnych form literackich i wyrafinowanej stylistyki – język jest raczej prosty, potoczny, typowo mówiony. Nie sposób jednak uczynić z tego wielkiego zarzutu – celem książki nie jest bowiem dostarczenie czytelnikowi przeżyć estetyczno-literackich, a raczej prostej i nieskomplikowanej rozrywki. To zaś zadanie „Anonimowe wyznania” spełniają znakomicie.

Całkiem atrakcyjne jest też opracowanie graficzne książki. Okładka w ciemnym kolorze przyciąga wzrok, a umieszczone na niej zdjęcia ciekawie komponują się z treścią. Każdą opisaną w „Anonimowych wyznaniach” historię poprzedza też prosty rysunek, który do niej nawiązuje – to również bardzo ułatwia odszukanie konkretnej historii w gąszczu pozostałych.

Na koniec warto odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie – po co kupować książkę zawierającą treści, które bez problemu można znaleźć bezpłatnie w Internecie? Co prawda wydawcy wskazują, że „Anonimowe wyznania” zawierają także niepublikowane wcześniej historie, ale kilka czy kilkanaście stron nowych treści może jednak wydawać się nieadekwatne do poczynionego na książkę wydatku.

Reasumując, „Anonimowe wyznania” to ciekawa i fajnie wydana pozycja, która nie jest jednak dla każdego. Polecić ją należy tym osobom, które są wielkimi fanami jednej z dwóch rzeczy: albo czytania treści w formie papierowej albo po prostu „Anonimowych wyznań”. Może też sprawdzić się np. jako prezent dla kogoś, kto rzadko korzysta z Internetu lub często podróżuje. W pozostałych przypadkach w księgarni lepiej zdecydować się na coś innego, a po powrocie do domu po prostu zajrzeć na anonimowe.pl.

Informacje o książce:
Tytuł: Anonimowe wyznania
Tytuł oryginału: Anonimowe wyznania
Autor: praca zbiorowa
ISBN: 9788380836648
Wydawca: Novae Res
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać