Poradniki

Akcja adaptacja – Agnieszka Stein

Recenzja książki Akcja adaptacja - Agnieszka Stein

Akcja adaptacja
Agnieszka Stein

Dzieci są naszym największym skarbem, dlatego też każdy rodzic chce dla niego jak najlepiej. Szczególne wymagania ma do osób czy instytucji, które mają sprawować opiekę nad pociechą w czasie, kiedy rodzic osobiście nie będzie mógł tego robić lub gdy zapisanie go do przedszkola czy szkoły będzie związane z chęcią lepszego rozwoju. Z ciekawością, z perspektywy zawodowej i osobistej, z chęcią sięgnęłam po tą lekturę – nauki bowiem nigdy za dużo i nie zawiodłam się. A dlaczego? O tym za chwilę.

Agnieszka Stein jest psychologiem dziecięcym. W swojej pracy zawodowej skupia się na prowadzeniu warsztatów dla rodziców oraz profesjonalistów zajmujących się pracą z dziećmi i ich opiekunami. Ponadto pisze artykuły, których tematyka oscyluje wokół wychowania i budowania relacji. Jest autorką książek – „Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację.”, a także „Akcja adaptacja”, o której napiszę więcej.

Autorka w swojej książce podjęła tematykę ważną dla każdego rodzica, dziecka, pracownika przedszkola, a więc dla wielu osób, których wzajemne relacje wpływająca siebie nawzajem i na dwa systemy – rodzinny i przedszkolny. Etap, kiedy pociecha wyrusza do tej instytucji jest stresujący dla wielu z nich. Agnieszka Stein w niniejszej książce dostarcza rodzicom pewnych informacji, wskazówek, które mogą wziąć pod wagę i które ułatwią im wybór, rzucą inne światło na wiele kwestii, problemów i wątpliwości.

Porusza ona kwestię zasadniczą – czy dzieci w ogóle przedszkola potrzebują i jakie czynniki wpływają na to, że rodzic w pranym etapie życia rodziny decyduje się na współpracę z tą instytucją. Ukazana zostaje także perspektywa spełniania potrzeb dziecka i ich wpływu na prawidłowy rozwój.

Autorka od wielu stron ukazuje dylematy, jakie mogę zrodzić się rodziców w momencie wyboru przedszkola: prywatne czy państwowe, blisko czy daleko, praca czy zabawa? – wzięte na warsztat zostaną te i inne kwestie, które spędzają rodzicom sen z powiek, a dzięki tej lekturze staną się bardziej jasne. Nie sposób nie wspomnieć o procesie adaptacji, który przechodzą nie tylko dzieci, ale także ich… rodzice. Czytelnik otrzymuje wskazówki dotyczące przygotowania dziecka do przedszkola przygotowania także… siebie samych. Nie, to nie żart! Rodzic także musi się przygotować do tego ważnego wydarzenia! Książka jest odpowiedzią na to, jak to zrobić i jak samemu zaadaptować się do tej nowej sytuacji. Autorka zwraca także uwagę na wiele niepokojących sytuacji, które pojawiają się wtedy dziecka: problemy z koncentracją, wzmożoną ruchliwością, „nie radzeniem sobie, nie „umieniem”” itp. Warto przeczytać i poznać inne spojrzenie, by móc nabrać nieco dystansu do naszych własnych wizji i wyobrażeń.

Jednym z istotnych elementów są wyzwania jakie niesie ze sobą to wydarzenie w życiu rodziny. Jako pierwsze autorka podaje komunikację z przedszkolem, nie bez kozery. Istotą bowiem wzajemnej współpracy na linii rodzic – przedszkole będzie obopólna współpraca. Agnieszka Stein stara się ukazać rodzicom perspektywę pracy osób, które zajmują się dzieckiem przez cały czas jego pobyt w przedszkolu, a w innych częściach przedstawia perspektywę rozdartego wewnętrznie i zatroskanego rodzica, który wymaga i błądzi, bo chciałby jak najlepiej. Stąd uważam, że niniejsza pozycja jest lekturą obowiązkową dla rodziców, pracowników i władz przedszkoli. Psycholog stara się także zwrócić uwagę na kilka zachowań dzieci, które mogą budzić niepokój, np. bicie innych dzieci, obrażanie się, nieprzestrzeganie zasad. Udziela ona kilku wskazówek, ukazuje możliwe tła danych reakcji i zachowań, co w mojej opinii jest niezwykle ważnym.

Język i styl jest niezwykle przystępny. Autorka z jednej strony uniknęła fachowego języka, a z drugiej sprawiła, że książka napisana jest w dobry i przystępny sposób, nie traktując czytelnika niemal jak przedszkolaka.

Uważam, że książka „Akcja adaptacja” jest niezwykle ważną pozycją w literaturze dotyczącej problematyki rozwoju dziecka i wydarzenia życiowego związanego z pójściem do przedszkola. Ukazana w niej została każda perspektywa – dziecka, rodzica, pracownika przedszkola. Jestem przekonana, że dla tych dwóch ostatnich osób lektura niniejszej książki jest obowiązkiem, ku dobru dziecka i wzajemnej owocnej współpracy.

Informacje o książce:
Tytuł: Akcja adaptacja
Tytuł oryginału: Akcja adaptacja
Autor: Agnieszka Stein
ISBN: 9788365087867
Wydawca: Mamania
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać