Biznes i zarządzanie

Pięć wymiarów człowieka – Darek Ambroziak, Victor Wekselberg, Jacek Wasilewski

Pięć wymiarów człowiekaDarek Ambroziak, Victor Wekselberg, Jacek Wasilewski

Pięć wymiarów człowieka
Darek Ambroziak, Victor Wekselberg, Jacek Wasilewski

Autorzy to trójka psychologów z ogromnym doświadczeniem w psychologii organizacji, zajmujący się doradztwem i służący pomocą firmom w pozyskiwaniu pracowników oraz w ocenie pracowników pod kątem lepszego ich wykorzystania i zwiększenia ich efektywności w firmie, przedsiębiorstwie, biznesie. W „Pięciu wymiarach człowieka” przedstawili w skrócie, na co należy zwracać uwagę przy doborze pracowników na stanowiska kierownicze i menadżerskie.

Książka jest niesamowita. W tym niewielkich rozmiarów kompendium zawarta jest ogromna dawka wiedzy, uporządkowana według zagadnień. Przy czym, pomimo fachowych terminów i korporacyjnych sformułowań, książka nie jest sucha, a wręcz przeciwnie: napisana jest bardzo żywym językiem i czyta się ją szybko i łatwo, a całość jest bardzo interesująca.

Psychologia organizacji zajmuje się wpływaniem na organizację (czyli w uproszczeniu można powiedzieć: firmę) poprzez oddziaływanie na ludzi ją tworzących.

„Głównym celem tego działu psychologii jest przyczynianie się do sukcesów organizacji poprzez zwiększenie efektywności i dobrobytu ludzi w nich zatrudnionych”.

Jeśli jesteście zainteresowani poznaniem, dlaczego jeden szef umie współdziałać z pracownikami, którzy czują się doceniani i zmotywowani do pracy, jest lubiany, a firma odnosi zyski, a inny jest znienawidzony, nie radzi sobie ze swoją funkcją, miota się wokół bezproduktywnie, inni muszą za niego podejmować decyzje, to jest to książka dla was.

Autorzy podzielili czynniki psychologiczne wpływające na zdolność zarządzania firmą na pięć aspektów. Są to: temperament, osobowość, motywacja do pracy, kompetencje menedżerskie, taktyki wpływania na ludzi. Każdą z cech omawiają osobno, ilustrując ją przykładami zachowań ludzkich na konkretnych przykładach różnych ludzi. W dalszej części książki przedstawieni są ludzie w różnych sytuacjach w pracy, ale przedstawione to jest w szerszym kontekście osobowości, wykształcenia, hobby, poprzednio zajmowanych stanowisk. Szczegółowo przeanalizowany zostaje każdy przykład, pokazane są mocne i słabe strony danej osoby, a także co można zmienić, by poprawić wydajność pracy, albo też gdzie przenieść danego pracownika, by wykorzystać jak najlepiej jego mocne strony.

„Człowiek jest skomplikowany, a każdy z nas jest nieco inny, ma inną historię i podąża własną drogą życiową”.

To jedna z najważniejszych informacji, jaką mają na uwadze doradcy psychologiczni, do każdego człowieka trzeba podejść indywidualnie, poświęcić mu czas, by zrozumieć co sprawia, że człowiek zachowuje się i działa w pracy tak, a nie inaczej. Główną podstawą oceny pracownika są różnego rodzaju testy psychologiczne, które pozwalają na jego ustalenie profilu psychologicznego pod kątem pracy, oczywiście z równoczesną analizą środowiska i pracownika w nim funkcjonującego.

„Menedżer, mając lepszą wiedzę o człowieku, może pomóc rozwijać potencjał podwładnych poprzez kreowanie optymalnego środowiska pracy”.

Oczywiście do tego potrzeba menedżera świadomego tego, jak ważne jest odpowiednie podejście do zarządzania ludźmi, dobry menedżer musi mieć wyczucie i elementarne rozeznanie psychologiczne, by móc ocenić pracowników i wydobyć z nich to, co w nich najlepsze, równocześnie pozwalając im na osiągnięcie satysfakcji z wykonywanej pracy. Jeśli ma problem z pracownikiem, może zasięgnąć rady specjalistów. Zainwestowanie w testy i doradztwo psychologiczne, a potem umiejętne wykorzystanie oceny, pozwoli na poprawę jakości pracy pracownika, podniesienie wydajności, ale też poprawę samopoczucia pracownika, a zadowolony pracownik przekłada się na sukces firmy.

Nie jestem ani szefową, ani menedżerką, ani korpoludkiem, ale pracuję z ludźmi i czytając „Pięć wymiarów człowieka” cały czas porównywałam opisywane cechy i sytuacje do siebie i myślę, ze dużo skorzystam na tym. Inaczej będę patrzeć na zachowania szefów i współpracowników i lepiej zrozumiem ich motywacje i sposób postępowania. To właśnie daje ta książka. Pozwala spojrzeć na człowieka-pracownika od strony psychologicznej i zrozumieć mechanizmy rządzące postępowaniem ludzi wokół. Skłania do przemyślenia swojego własnego postępowania, a może i popracowania nad sobą. W dzisiejszych czasach dużych firm i korporacji szczególnie ważne jest dobre funkcjonowanie zespołów ludzkich i umiejętne zarządzanie nimi. Firma może być z grubsza postrzegana jak jeden organizm i jeśli jakaś jego część źle funkcjonuje, kuleje całość. W poprawie działania może pomóc doradca — psycholog organizacji, ale wcześniej dobrze byłoby przeczytać „Pięć wymiarów człowieka”, może to wstępnie uzmysłowić problem, z którym należy się zmierzyć. Z racji niewielkiej objętości książka punktowo sygnalizuje mechanizmy wpływające na wydajność i sposób funkcjonowania pracownika, ale autorzy opisali je rzetelnie i w bardzo interesujący sposób. Polecam „Pięć wymiarów człowieka” i szefom, i pracownikom, każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać