Literatura dziecięca

100 całkiem magicznych zabaw plastycznych – Igor Buszkowski

Recenzja książki 100 całkiem magicznych zabaw plastycznych – Igor Buszkowski

100 całkiem magicznych zabaw plastycznych
Igor Buszkowski

W czasie deszczu dzieci się nudzą, a kiedy się nudzą przychodzą im do głowy pomysły raczej z gatunku niebezpiecznych. Warto wówczas zaopatrzyć się w zbiór pomysłów na to, jak można fajnie spędzić czas w domu. Z pomocą może przyjść nam książka Igora Buczkowskiego „100 całkiem magicznych zabaw plastycznych”.

Książka jest zbiorem 100 pomysłów na to, jak przy pomocy rzeczy, które znajdą się w każdym domu można stworzyć coś, co może zainspirować do wielogodzinnych zabaw. Prace plastyczne uporządkowane są w 10 grup, co znacznie ułatwia znalezienie tej, którą możemy wykonać w danej chwili. W książce zaprezentowano pomysły na wykorzystanie zużytych butelek plastikowych, drucików kreatywnych, płatków kosmetycznych, waty i patyczków higienicznych, patyczków po lodach, guzików, balonów, nakrętek od butelek, papieru, słoików i elementów przyrody takich jak suche liście, czy patyki.

100 całkiem magicznych zabaw plastycznych - fragment książki

„100 całkiem magicznych zabaw plastycznych” jest jak książka kucharska. Przy „przepisie” na dzieło na małych obrazkach pokazane są potrzebne materiały, więc dzieci mogą same ruszyć na poszukiwanie tych materiałów w domu, nawet jeśli nie znają ich nazw. Połowę strony zajmuje duża ilustracja efektu końcowego, a pod nią znajduje się szczegółowa instrukcja prowadząca nas krok po kroku do zamierzonego celu. Instrukcja napisana jest prostym językiem, dzięki czemu nawet osoba mająca „dwie lewe ręce” do plastyki sobie poradzi.

Przyznam, że za każdym razem kiedy przeglądam tą książkę, zastanawiam się od czego zacząć. Każdy pomysł jest ciekawy, prosty w wykonaniu, a efekt końcowy zaskakuje i cieszy. W zasadzie tym, co ogranicza wybór jest czas. To, ile możemy go przeznaczyć na zabawy zawęża poszukiwania, trzeba jednak przekartkować całą książkę. Zabrakło mi uporządkowania zabaw według stopnia trudności. Byłoby to dużym ułatwieniem, ponieważ prace łatwe zwykle nie zajmują dużo czasu. W zasadzie nie ma tu prac super trudnych, ale są takie, które wymagają wyschnięcia farby czy kleju, a oczekiwanie może prowadzić do zniecierpliwienia niektórych maluchów.

100 całkiem magicznych zabaw plastycznych - fragment książki

Prace w większości przeznaczone są dla przedszkolaków i dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Z przygotowaniem większości poradzą sobie same, jeśli dorośli będą je instruować krok po kroku i pomogą przy niewielu czynnościach, czy przygotują półprodukty. Warto, by do książki zajrzały osoby, które prowadzą zajęcia plastyczne, ponieważ mogą znaleźć tam coś, co mogą wykorzystać w swojej pracy.

Książka jest starannie wydana. Twarda oprawa i jej sztywne karty zapewniają wielokrotne przeglądanie bez uszczerbku dla jakości. W książce jest 100 pomysłów, co wydaje się wielką liczbą, ale gwarantuję każdemu, kto do niej zajrzy, że znajdzie w nich inspirację dla innych zabaw i dalszych poszukiwań. Tych, którym ta pozycja nie wystarczy, zachęcam do tego, by zajrzeć do książki „Zabawy plastyczne” napisanej przez Igora Buszkowskiego i Katarzynę Michalec, w których z pewnością można znaleźć kolejne pomysły.

Informacje o książce:
Tytuł: 100 całkiem magicznych zabaw plastycznych
Tytuł oryginału: 100 całkiem magicznych zabaw plastycznych
Autor: Igor Buszkowski
ISBN: 9788379150793
Wydawca: Skrzat
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać