Poradniki

Chiny? Dlaczego nie… – Anna Karpa, Katarzyna Karpa

Recenzja książki Chiny? Dlaczego nie...

Chiny? Dlaczego nie…
Anna Karpa, Katarzyna Karpa

Wojciech Cejrowski – podróżnik znany nie tylko ze swoich popularnych książek i programów telewizyjnych wyróżnił kiedyś dwa typy globtroterów. Dla pierwszego droga stanowi przygodę, a dla drugiego przeszkodę. Znaczy to tyle, że część osób wybiera się na ekstremalne wyprawy po to by samodzielnie zmierzyć się z trudami wędrówki, podczas gdy inni trafiają w te same miejsca polegając wyłącznie na spotkanych tam ludziach. Prawdziwym bowiem celem tych ostatnich nie jest konkretne miejsce, a możliwość poznania i obcowania z ,,innymi”. W moim odczuciu autorki Chiny? Dlaczego nie… doskonale oddały klimat i czar takiego właśnie sposobu podróżowania.

Czy jednak książka odpowiada na pytanie zawarte w tytule? Czy w Chinach znajdziemy powód dla którego warto ponieść koszty (jak się okazuje nie tylko finansowe) wyprawy na drugi kontynent? Na pewno nie każdy z Czytelników odpowiedziałby po tej lekturze, w ten co  autorki sposób, czyli ,,dlaczego nie…”. Chiny, które poznajemy z kart tej książki, która jest zapisem dwutygodniowej wyprawy dwóch kobiet przez prawie 4 tys. km (sic!) najludniejszego kraju świata są miejscem nie do końca przyjaznym turyście. Państwo Środka może stanowić wyzwanie nie tylko dla podróżników przyzwyczajonych do urlopów spędzanych na śródziemnomorskich plażach, lecz również dla osób zapuszczających się w inne rejony Dalekiego Wschodu.

Co jednak zyskujemy, gdy podejmiemy to samo ryzyko co Anna i Katarzyna Karpa? W nagrodę możemy poznać kulturę: niezwykłą, egzotyczną i niesłychanie dynamiczną. Chiny to kraj ogromnych kontrastów. Obok siebie istnieje bowiem świat nowoczesnych drapaczy chmur finansowych dzielnic Szanghaju i smutna rzeczywistość chińskiej prowincji, gdzie problemy mieszkańców nie wiele zmieniły się od rewolucji kulturalnej. Nadal jest to kraj komunistyczny, co widoczne jest chociażby w rozbudowanej administracji i nietypowych rozwiązaniach społecznych, ale również jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek świata. To jednak możemy dowiedzieć się i bez pokonywanie 8 tys. km z Polski do Chin.  Dzięki autorkom poznajemy Chińczyków – ludzi o których większość z nas wie niewiele więcej, niż niosą ze sobą popularne stereotypy. Poznajemy ich z bliska: w restauracjach, na dworcach, podczas podróży i gdy próbują nam pomóc lub na nas zarobić. Widzimy ich co prawda, tylko przez chwilę, ponieważ bohaterki przemierzają kolejne miejsca w ekspresowym tempie, niemal dorównując szybkością rozwijającej się chińskiej gospodarce.

Chiny? Dlaczego nie.. to książka posiadająca cechy typowej relacji podróżniczej, ale okraszona licznymi informacjami, które mogą się okazać pomocne przy planowaniu własnej wyprawy. Oczywiście pozycja ta nie zastąpi dobrego przewodnika, ale zdecydowanie ułatwi uniknięcie typowych błędów popełnianych ze względu na naszą słabą świadomość tamtejszych realiów. Oprócz tego mocną stroną książki jest wybór opisanych miejsc. Wiele z nich to typowe ,,punkty obowiązkowe” do odwiedzenia w Chinach, dlatego przed decyzją o wyjeździe warto sprawdzić na co warto być przygotowanym.

Niewątpliwym atutem książki jest rozdział na temat tzw. couchsurfingu, czy idei nieodpłatnego udostępniania miejsc na nocleg (czasem właśnie kanapy w pokoju) dla podróżników poznanych dzięki międzynarodowemu portalowi couchsurfing.org. Ten niezwykle ciekawy pomysł na podróżowanie, to nie tylko sposób na obniżenia kosztów związanych z zakwaterowaniem. Couchsurfing to filozofia odkrywania nowych miejsc, podobnie jak wciąż jeszcze popularne wyprawy autostopowe. Wszyscy zainteresowani poznawaniem ,,innych”, dla których sensem podróżowania jest jak najbliższy kontakt z miejscową kulturą i sposobem życia odnajdą w couchsurfingu bardzo przydatne narzędzie. Wielki plus dla autorek za promocję tej idei wśród polskich Czytelników!

Chiny? Dlaczego nie… nie są jednak pozbawione wad. Czytelnika literatury podróżniczej razić może przede wszystkim dobór ilustracji. Nie chodzi tu o ich jakość oraz liczbę (które również pozostawiają wiele do życzenia), lecz o wybór tych które znalazły swoje miejsce w książce. Sporą część z nich stanowią zdjęcia przedstawiające konkretne miejsca lub pejzaże, nie zaś zapis oryginalnych widoków lub wydarzeń, których barwne opisy znajdujemy na kartach kolejnych rozdziałów. Czytelnika dużo bardziej zainteresowałaby ilustracja przedstawiająca jeden z oryginalnych środków transportów, którymi podróżowały panie, niż kolejne zdjęcie Posągu Wielkiego Buddy.

Język którym posługują się autorki jest barwny i emocjonalny. Ułatwia to wczucie się w specyficzny klimat dwutygodniowej wyprawy przez tysiące kilometrów wschodnich prowincji ChRL. Czasem jednak irytuje chaotyczność wywodów i przeoczenia ze strony korekty. Całość sprawia wrażenie napisanej z dużym zaangażowaniem, lecz małą dbałością o szczegóły. Czytelnik który w trakcie lektury zapragnąłby sięgnąć po kolejne pozycje poszerzające jego wiedzę na temat Państwa Środka nie znajdzie wielu odniesień bibliograficznych.

Chiny? Dlaczego nie… to książka warta polecenia tylko pewnej grupie Czytelników. Dużą przyjemność w jej lekturze odnajdą osoby zafascynowane szalonymi wyprawami w odległe zakątki naszej planety, dla których wypoczynek to nie tylko bierny relaks. Autorki mogą bowiem zaszczepić w nim idee podróży ,,na koniec świata” i podpowiedzieć, jak się do takiego przedsięwzięcia zabrać. Osoby zainteresowane przede wszystkich historią, kulturą lub obyczajowością Chin mają do wyboru znacznie ciekawsze i bogatsze pozycje.

Informacje o książce:
Tytuł: Chiny? Dlaczego nie…
Tytuł oryginału: Chiny? Dlaczego nie…
Autor: Anna Karpa, Katarzyna Karpa
ISBN: 9788377229927
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać