Poradniki

Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach – Paweł Droździak, Renata Mazurowska

Recenzja książki Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach - Paweł Droździak, Renata Mazurowska

Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach
Paweł Droździak, Renata Mazurowska

Uwielbiam książki psychologiczne, zawłaszcza takie, które dostarczają odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Taka właśnie jest publikacja „Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach”, rozmowa Renaty Mazurowskiej z Pawłem Droździakiem. A dlaczego powstała ta książka, myślę, że najlepiej ujęła to sama autorka:

„Ta książka powstała z potrzeby zrozumienia, dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej, dlaczego ranią nas pewne słowa i zachowania innych oraz dlaczego my innych ranimy. Na co mamy wpływ, a na co nie mamy. Czy świat jest dobry albo zły, czy los uwziął się na nas, czy może to zależy od tego, jak ten świat i innych postrzegamy… Dlaczego nikt nie chce być sam, nawet jeśli twierdzi, że chce. Czy bliskość jest taka ważna? Dlaczego…
Te pytania można mnożyć i nie twierdzę, że uda mi się znaleźć satysfakcjonujące odpowiedzi. Ale jakieś można. I to blisko — w nas.
Mówimy w tej książce o tym, że bez bliskości nie da się żyć, a nawet przeżyć.
Na różne sposoby przeżywamy tę potrzebę bliskości-albo zlewając się z innymi, albo nie dopuszczając do zbytniej bliskości, bo jest raniąca. Niektórzy z nas związują się z ideami czy z pracą, by nie wiązać się z ludźmi. Jeśli nas jakoś zawiedli, to nie chcemy ich już potrzebować. Za to na przykład możemy snuć fantazje o idealnej dla nas osobie, której po prostu dotąd nie udało nam się spotkać…”

Bardzo dobre w książce jest to, że nie skupia się na jednym rodzaju związku, ale na ich dużej ilości. W kolejnych rozdziałach, których jest szesnaście, przyglądamy się różnego rodzaju relacjom. I tak zaczynamy od „Blisko, nie za blisko?”, który mówi o ważnej potrzebie, czyli o potrzebie bliskości. Kolejny rozdział „Matka i córka — przyjaciółki czy rywalki?”, jest tutaj mowa o więzi, z której zrodzić się może symbioza, przyjaźń, a nawet rywalizacja. „Ojciec i córka” mówi nam o relacjach między tym dwojgiem oraz jak ona kształtują dalsze relacje córki z życiowym partnerem. „Mój pierwszy, moja jedyna”, czyli o micie jednego związku na całe życie. „Negocjacje w związku”, w tym rozdziale dowiadujemy się, co tak naprawdę mówimy podczas kłótni, o znaczeniu słów, które wypowiadamy. W rozdziale „Zawsze ta druga” pan Paweł i pani Renata rozmawiają o kobietach, które na zawsze pozostają kochankami. Dalej „Zamienię Cię na lepszy model”, czyli kilka słów o przemijaniu i sposobach jak sobie radzić z lękiem przed nim. W dalszych rozdziałach jest mowa o tym „Jak zdradzają kobiety”, omówione zostanie „Samotne rodzicielstwo”. Kolejne to „Zdrada musi mieć twarz”, „Drugie związki plastrem na poprzednie?”, „Zły chłopiec. Nie potrafię się rozstać, a powinnam”, „Single i singielki”, „Bez Ciebie umrę”, „Żeby się chciało chcieć”, oraz ostatni, ale nie najmniej ważny, czyli „Kiedy na terapię”

Książka napisana została bardzo przystępnym językiem, nie ma tam ściśle naukowych zwrotów, czy terminów. Jest to, można powiedzieć, zwyczajna rozmowa między dwojgiem ludzi, którzy omawiają swoje punkty widzenia, oraz licznymi argumentami przedstawiają swoje twierdzenia. Nie narzucają oni swoich racji czytelnikowi, tylko nakierowują go na pewne rzeczy. Może nawet nie tyle nakierowują, ile pokazują, jak działa ludzki umysł, jak bardzo rządzą nami emocje i że czasami warto podejść do niektórych spraw „na zimno” pomimo tego, że to nas boli i sprawia, że cierpimy. Rozmówcy dają nam pewne wytyczne, aby postępować zgodnie z rozsądkiem.

Mimo tego, że książka jest naprawdę świetna i chciałoby się ją pochłonąć szybko, nie polecam tego. Warto podzielić ją sobie na kilka części, czytać powoli i ze zrozumieniem, a nawet z chwilą refleksji po każdym rozdziale. Pomoże to w pełni wykorzystać przesłanie autorów i sprawi, że zastanowimy się nad naszym życiem, inaczej spojrzymy na pewne sytuacje. Publikacja nie tylko pomoże nam zmierzyć się z własnymi myślami, jest też świetnym przewodnikiem po psychice innych ludzi, może nawet sprawi, że inaczej zaczniemy odbierać otaczający nas świat.

Informacje o książce:
Tytuł: Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach
Tytuł oryginału: Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach
Autor: Paweł Droździak, Renata Mazurowska
ISBN: 9788328342736
Wydawca: Helion
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać