Literatura obyczajowa

Ziemia kłamstw – Anne B. Ragde

Recenzja książki Ziemia kłamstw - Anne B. Ragde

Ziemia kłamstw
Anne B. Ragde

Zastanawialiście się kiedyś nad siłą więzów krwi? Ja z jednej strony zawsze uważałam, że nie są aż takie ważne, że bardziej liczy się relacja jaką nawiązujemy z drugą osobą. To czy utrzymujemy ze sobą kontakt, wspieramy się. Przecież nie jest najważniejsze kto kogo urodził, ale kto wychował. To, że dana osoba jest siostrą, czy bratem nie oznacza, że kochamy ją z automatu. Książka norweskiej pisarki Anne B. Ragde pokazała mi jednak, że więzy krwi jednak łączą nas ponad wszystko. Są najważniejsze na świecie i dają osobie znać w najbardziej ciężkich sytuacjach.

Ziemia kłamstw”, powieść za którą autorka otrzymała nagrodę literacką Riksmålsforbundets, a także została uznana przez czasopismo „VG” za najlepszą norweską powieść dekady 1999–2009 opowiada właśnie o sile rodziny, szukaniu korzeni pozwalających zajrzeć głęboko w nas samych. A co więcej o bliskich, a jednak jak dalekich, bo nie mieliśmy wcześniej o nich pojęcia.

W powieści splatają się losy trzech braci oraz córki jednego z nich. Pierwszym z nich jest Tor, najstarszy z braci, mieszkający na co dzień z matką w przepięknej, jednak zaniedbanej posiadłości Neshov. Jest to rolnik bardzo kochający swoje zwierzęta, na tyle oddany matce, że nie potrafi się jej sprzeciwić nawet wtedy, gdy kobieta którą bardzo kocha spodziewa się jego dziecka. Odprawiła dziewczynę, gdyż nie odpowiada ona rodzicielce. Młodszy brat Tora, Margido jest właścicielem zakładu pogrzebowego. Jego postać jest na tyle przewrotna, że z jednej strony jest niezwykle oddany swojej pracy, jednak z drugiej, dawno temu opuściła go wiara w Boga. Najmłodszy z rodzeństwa Erlend, jako jedyny przeciwstawia się zasadom panującym w Neshov i wybiera swoje szczęście. W młodym wieku opuszcza rodzinne gniazdo i podąża, za marzeniami oraz żyje zgodnie z naturą. Wiąże się z innym mężczyzną – Krumme, tworzą z nim szczęśliwy dom oraz zostaje wziętym artystą, dekoratorem co zawsze było jego ogromnym marzeniem. Przedstawiając bohaterów nie sposób nie wspomnieć o matce Annie, sprawczyni całego rozłamu jaki spowodowała swoim zachowaniem, a jednocześnie sama nie jest idealna.

Przez kilkanaście, a może nawet więcej lat, rodzina żyje z dala od siebie, bez praktycznie żadnego kontaktu. Spotykają się po tak długim czasie w dość dramatycznej okoliczności jaką jest śmierć Anny. Czy po takim czasie uda im się odnowić relacje, a może tylko pochowają matkę i wrócą do swojego dotychczasowego życia? Dużo pytań a sposób na odpowiedź jest tylko jeden – lektura powieści „Ziemia kłamstw”. Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że jest to pierwszy tom Sagi rodziny Neshov, co więcej na jej podstawie nakręcono niezwykle populary serial telewizyjny.

Szczerze muszę przyznać, że na początku miałam problem z „wczytaniem” się w książkę, pierwsze trzy rozdziały były dość ciężkie, trzy całkowicie różne historie, zupełnie ze sobą nie powiązane odpychały mnie od lektury, przetrwałam je i ani trochę nie żałuję. Dalej akcja potoczyła się tak wciągająco, że nie mogłam się oderwać ani na chwilę. Do tego niezwykle zaskakujące zakończenie, które sprawiło, że z niecierpliwością czekam na kolejny tom ”Raki pustelniki”. Mam nadzieję na wydawnictwo „Smak słowa” nie każe nam długo czekać na kontynuację.

Wszystkie postaci w powieści przeanalizowane są dogłębnie, każda z nich opisana jest z niezwykłą staranności i detalami. Uczucia jakie przeżywają sprawiły, że byłam niezwykle poruszona ich historiami i przeżywałam je razem z nim. Starałam się nawet zrozumieć postępowania matki, niestety mi się nie udało. Dla matki jednak szczęście dzieci powinno być ważniejsze, niż wszystko inne.
Podsumowując, jest to smutna, lecz bardzo przenikliwa historia rodziny rozdzielonej na lata, ich przeżyć, smutków, rozterek. Warto się nad nią zatrzymać, przeczytać, pomyśleć. Być może sprawi, że bardziej docenimy to co mamy, dostrzeżemy że rodzina jednak jest bardzo ważna, jeżeli nawet jesteśmy różni od siebie i nie do końca akceptujemy swoje decyzje i wybory. Pani Ragde cudownie przedstawiła nam codzienne życie, tak naprawdę zwykłych ludzi.

Informacje o książce:
Tytuł: Ziemia kłamstw
Tytuł oryginału: Berlinerpoplene
Autor: Anne B. Ragde
ISBN: 9788365731036
Wydawca: Smak Słowa
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać