Literatura kobieca

Zgodnie z prawdą – Danuta Awolusi

Zgodnie z prawdą - Danuta Awolusi

Zgodnie z prawdą
Danuta Awolusi

Zgodnie z prawdą” Danuty Awolusi to książka, którą można zaliczyć do gatunku literatury typowo rozrywkowej. Jest to po prostu przyjemne czytadło dla zabicia nudy, nieniosące ze sobą głębszych treści. Powieść nie skłania czytelnika do myślenia, czy refleksji.

Główna bohaterka, Patrycja, to szczęśliwa mężatka, która w wyniku pewnego, „imprezowego zbiegu okoliczności”, zachodzi w ciążę z byłym mężem. Postanawia tę tajemnicę jednak zachować dla siebie. Nikomu nie wyjawia prawdy – ani obecnemu, ani byłemu mężowi. I wokół tej tajemnicy właśnie zbudowana jest cała powieść. Patrycja jest wykreowana przez autorkę jako postać pozytywna, a jednak, patrząc na nią z boku, należy ją ocenić negatywnie – jako bohaterkę egoistyczną, bez skrupułów kierującą się wyłącznie dbaniem o własne dobro, a nie dobro dziecka, nie mówiąc już o uczciwości wobec biologicznego ojca Klary oraz wobec męża, który stał się faktycznym jej ojcem. Na końcu książki (UWAGA! SPOJLER!) okazuje się, że wszyscy bohaterowie to ideały – po wielu latach tworzą jedną, wielką, szczęśliwą patchworkową rodzinę, co w prawdziwym życiu nie byłoby chyba możliwe do osiągnięcia w takim kształcie, jaki przedstawia nam Danuta Awolusi. (KONIEC SPOJLERA)
Zgodnie z posłowiem od autorki, zdarzenia przedstawione w książce są inspirowane prawdziwą historią, opowiedzianą jej przez jedną z czytelniczek. Nie wiem na ile autorka bazuje na faktach, a ile jest tu fikcji literackiej, ale fabuła jest dość banalna, przewidywalna. Awolusi mogła się według mnie pokusić o kilka bardziej zaskakujących, czy dramatycznych zwrotów akcji, bo tak naprawdę taki zauważalny zwrot akcji w książce jest tylko jeden. Może i trochę w nim dramatyzmu jest, ale jak dla mnie, stanowczo za mało, by móc mówić o lekturze, że jest wzruszająca, jak obiecuje nam opis okładkowy. W pozycji tej po prostu toczy się swoim niespiesznym rytmem pewna historia i tak naprawdę niewiele się dzieje. Powieść nie jest ani ciepła, ani zabawna, wbrew obietnicy, jaką również znajdujemy na okładce. Jest po prostu przyjemna i tyle. Czyta się ją lekko, autorka ma wprawne i lekkie pióro, tego nie można jej odmówić. Niemniej jednak fabuła nie jest pozbawiona pewnych nieścisłości, czy nierealnych rozwiązań, podczas których myślimy sobie: Serio? Pewne z nich, zwłaszcza zakończenie książki to utopia, o którą ciężko w rzeczywistym świecie. Myślę, że cała opowiedziana w powieści historia mogłaby się zamknąć w stu stronach zamiast czterystu i wcale nie straciłaby na przekazie. Gdyby natomiast chcieć streścić tę lekturę, to tak naprawdę, można by to zrobić w kilku zdaniach.

Powieść Danuty Awolusi to dobra propozycja na lato – na plażę lub biwak. Zapewnia relaks, czyta się ją nieśpiesznie i nie wymaga od czytelnika jakiegoś ogromu koncentracji, czy uwagi. Można czytać ją tzw. jednym okiem, doglądając w tym czasie na przykład obiadu, czy bawiących się na plaży dzieci. Jest to po prostu przyjemna i lekka książka, choć nie sięgnęłabym po nią po raz drugi, gdyż wolę pozycje, w których dzieje się więcej, które nie są tak banalne i oczywiste, ale wymagają od czytelnika więcej uwagi i myślenia, w których w losy bohaterów jest wplecionych więcej zaskakujących zdarzeń, odmieniających tak naprawdę całość historii a przede wszystkim takie, które poruszają jakąś strunę w duszy, lub zmuszają do głębszych przemyśleń. Właśnie tego typu książki zapamiętuję na dłużej, a nawet na całe życie. Tej na pewno nie będę długo pamiętać. Tutaj bowiem łatwo było przewidzieć bieg wydarzeń – to, że pewnego dnia Patrycja będzie z jakiegoś powodu zmuszona wyjawić światu prawdę. Wszystko w tej powieści kręci się właściwie wokół tego, jak ciężko jest jej utrzymać tajemnicę, a czytelnik podświadomie czeka tylko na, to kiedy sekret wyjdzie na jaw. Bo to, że wyjdzie, nie ulega wątpliwości od samego początku. Żeby być do końca szczerą, nie mogę powiedzieć, abym męczyła się podczas czytania tej książki. Przyjemny styl autorki sprawia, że powieść czyta się przyjemnie i jest to główny, o ile nie jedyny, atut tej pozycji. Niestety nic więcej w tej lekturze mnie nie ujęło.

Informacje o książce:
Tytuł: Zgodnie z prawdą
Tytuł oryginału: Zgodnie z prawdą
Autor: Danuta Awolusi
ISBN: 9788382341768
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać